Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двете десни коалиции се групираха около бизнес - лобитата в СОС

0 коментара

Очертава се десните партии да се явят на изборите през лятото с две коалиции, а Демократи за силна България (ДСБ) на Иван Костов да се пробват самостоятелно. Това стана ясно във вторник, когато СДС и Демократическата партия (ДП) на Александър Праматарски подписаха предизборно споразумение за коалиция Обединени демократични сили (ОДС).

Коалицията ще бъде представлявана от лидера на СДС Надежда Михайлова, решенията ще бъдат вземани с консенсус, включително и за присъединяване на нови членове, какъвто се очертава да е движение Гергьовден на Любен Дилов -син.

Мозер предреши конфигурациите

Предизборното групиране се отприщи от неделя, когато най- ухажваната партия - БЗНС - НС на Анастасия Мозер - след мъчителни колебания реши да подпише със ССД на Стефан Софиянски и ВМРО на Красимир Каракачанов, като същевременно влезе в преговори с всички десни земеделски формации.

Изборът на Мозер предопредели решението на Костов за самостоятелно явяване на изборите, тъй като той имаше подчертан интерес от партньорство именно с Анастасия Мозер, която обаче не можа да убеди съпартийците си в предимствата на Костов пред Софиянски.

Същевременно лидерката на БЗНС - НС не остави шанс на Праматарски, досегашния си коалиционен партньор в Народен съюз, тъй като за него беше невъзможно да се присъедини към ССД и ВМРО.

Коалициите се оформиха около бизнес- лобитата

ДП и Гергьовден представляват икономическите интереси на бившия шеф на СОС Антоан Николов в Столичната община и са в непримирим конфликт с лобито на Стефан Софиянски и шефа на Общинска банка Любомир Павлов.

СДС и ДП искат да си присвоят име, от което сами се отказаха

Липса на достойнство от страна на СДС и на ДП е сега да искат да си присвоят име, от което сами се отказаха, обяви ПГ на ОДС по повод намерението на СДС и ДП да се явят на предстоящите парламентарни избори под името "коалиция ОДС". Депутатите от партията на Костов припомнят, че СДС и ДП сами напуснаха парламентарната коалиция на ОДС, след като бяха избрани с тази бюлетина. Така, като не произвеждат собствени политически активи, се опитват да присвоят политическата активност и авторитета на сегашната ПГ на ОДС, смятат депутатите. Според ПГ на ОДС двете партии силно подценяват българския избирател, като се опитват да го объркат преди парламентарните избори.

И макар че десните сили в София (без ДСБ) са обединени в коалиция за управление на столицата, която трябваше да е минимодел за управлението на държавата, настоящото групиране за изборите следва по-скоро логиката на парите и бизнесинтересите, отколкото на някакви принципи.

Така например Анастасия Мозер потвърди в неделя, че идейно се чувства най- близо до ДСБ на Иван Костов. Тя обаче ще подпише със ССД на Стефан Софиянски, когото доскоро упрекваше в безпринципност и желание за власт на всяка цена най-вече заради готовността му да подкрепи втори мандат на премиера Симеон Сакскобургготски.

Демократическата партия пък беше единствената освен ДСБ, която отказа участие в замислената като обединителна инициатива на 11 десни партии, която приключи с фиаско по-рано тоя месец след оттеглянето на Софиянски, Мозер и Каракачанов.

Праматарски споделяше виждането на Костов, че инициативата обслужва евентуален втори мандат на царя и че не е истинска опозиция на управлението.

Това не му попречи да обяви във вторник, че всъщност е избрал формулата на коалиране между формации - членки на Европейската народна партия (ЕНП). Такава е и БЗНС - НС на Анастасия Мозер, към която СДС също бяха отправили покана за коалиране.

Надежда първа подписа споразумение за коалиция ОДС

На фона на данните за застрашително намаляващото доверие към СДС (7-8 %) в съчетание с почти неуловимия електорат на ДП, новообявената коалиция ще разчита на разпознаваемата абревиатура ОДС. За сините има значение и удовлетворението, че са успели да измъкнат "ОДС" изпод носа на Костов, който пръв през декември предложи възстановяване на коалицията с участието на ДСБ, БЗНС - НС, ДП и БСДП. Тогава обаче СДС внесоха законодателни промени, само и само да не позволят на четирите формации да се явят на изборите с това име.

Във вторник говорителят на СДС Николай Младенов заяви пред Mediapool, че няма да изтеглят законопроекта си, а ще продължат да преговарят с всички десни сили, тъй като коалицията им е отворена за нови членове.

Малко по-рано Праматарски заяви на брифинг в партийната си централа, че никога и в никакъв случай няма да се коалират със Софиянски.

СДС и ДП ще се явят с общи листи на парламентарните избори, на президентските избори и на изборите за Европейския парламент, предвижда първото подписано споразумение в дясно след разпада на ОДС.

Те ще имат обща парламентарна група с следващия парламент, която се надяват да е най-голяма, така че Н. Михайлова да бъде номивирана за премиер, бе съобщено след подписването на документа.

Формално под коалиция ОДС, участвала на последните парламентарни избори през 2001 г., стоят подписите на Костов, Мозер, Праматарски и Йордан Нихризов.

След разцеплението на СДС м.г. и учредяването на ДСБ, Надежда Михайлова обособи сините в отделна парламентарна група, като в ПГ на ОДС на практика останаха депутатите - членове на ДСБ.

ДСБ ще се явят сами на изборите, залагат на непартийни кандидати

Малко преди СДС и ДП да подпишат споразумението във вторник, Националното ръководство но ДСБ обяви, че ще предложи партията да се яви самостоятелно на изборите.

Кандидат-депутатските листи, обаче, ще бъдат отворени за партньорство с политически партии, граждански сдружения и авторитетни личности, заяви зам.-председателят на ДСБ Веселин Методиев. Своеобразната "гражданска квота" ще включва и хората от Инициативния комитет за създаване на партията преди 8 месеца, които тогава не са пожелали да станат партийци, но не се ангажира с конкретни имена.

Методиев допълни, че това няма да е гражданска квота от типа на тази на БСП. Ние ще се явим на избори като ДСБ, докато БСП в последните години се страхува да излезе пред електората с името си и се крие зад формулировки като "Нова левица" и "Коалиция за България", допълни демократът.

Зам.-председателят на ДСБ коментира, че с колегите му с тъга наблюдават в последните дни фактическия разпад на коалицията Народен съюз. Ние имахме желание за възстановяване на формата ОДС и коалиция с БЗНС-НС и ДП, но не сме съгласни разговорите да се водят основно за местата в листите, тъй като това е пазарлък, обясни Методиев. По думите му проектоспоразумението, предложено от ДСБ, се е основавало на споделения риск в листите, но от Народен съюз не са подписали дори първоначално принципно споразумение между формациите. Все пак демократите не изключват и възможна преоценка на ситуацията от страна на десните партии и евентуално коалиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.