Двойна победа за Ред Бул на пистата "Сузука”

Пилотите на Ред Бул спечелиха двойна победа на пистата "Сузука” в състезанието от Формула 1 за Голямата награда на Япония.

Стартиралият от първо позиция германец Себастиан Фетел успя да я задържи до финала, следван от съотборника си и водач в общото класиране Марк Уебър от Австралия. Трети на финала, както и почти през цялото време на надпреварата, остана пилот на Ферари Фернандо Алонсо от Испания.

Състезанието започна със серия инциденти, които още в началото изхвърлиха от пистата шестима пилоти.

Необичаен в това състезание бе и фактът, че заради проливния дъжд в събота квалификацията за място на старта се проведе рано сутринта в неделя. Тя бе спечелена от Фетел и Уебър, а трето време даде пилотът на Макларън, британецът Люис Хамилтън. Заради наложилата му се смяна на скоростна кутия обаче той бе наказан и стартира с пет места назад.

В самото състезание Хамилтън се придвижи до пето място, като остана и зад своя съотборник и сънародник Дженсън Бътън.

По-нататък в класирането на "Сузука” са Михаел Шумахер - Мерцедес GP,  Камуи Кобаяши – Заубер, Ник Хайдфелд – Заубер, Рубенс Барикело – Уилямс, Себастиян Буеми - Торо Росо.

В класирането на пилотите три старта при края на сезона води Уебър с 220 точки, пред Алонсо и Фетел по 206, Хамилтън със 192 и Бътън със 189 точки.

При отборите Ред Бул има 426 точки, следван от Макларън с 381 и Ферари с 334 точки.

Следващото състезание е на 24 октомври за Голямата награда на Южна Корея, а после остават стартовете в Бразилия и Абу Даби на 7 и 14 ноември.