Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двойно повече ТЕЛК, за да не бавят решения по 4 години

Броят на комисиите ще бъде удвоен, а процесът по освидетелстване дигитализиран

1 коментар
Двойно повече ТЕЛК, за да не бавят решения по 4 години

Броят на териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) в страната ще бъде удвоен. Освидетелстването ще става изцяло по документи, без да се налага присъствието на човека с увреждане. Заявленията ще се разпределят на случаен принцип през електронната система на медицинската експертиза и ще се разглеждат от ТЕЛК в цялата страна по реда на постъпването им. Това са част промените в подготвяната от служебното правителство реформа в системата. Те са залегнали в проект за промени в

Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки, който беше публикуван от Министерството на здравеопазването (МЗ) за обществено обсъждане. То се очаква да продължи до 28 май, след което постъпилите предложения и становища трябва да бъдат разгледани и едва след това проектът да бъде приет, да влезе в сила и в следващите няколко месеца институциите и болниците в страната да приведат заложените мерки в сила. Така реформата чувствително ще се забави от обещаното през март месец от служебния здравен министър д-р Асен Меджидиев, че от май месец освидетелстването от ТЕЛК ще става изцяло електронно.

ТЕЛК бави решения до 4 години

Данните на МЗ към края на 2022 година показват, че от съществуващите 70 ТЕЛК в страната, само 29 или 41% се произнасят в законово определения 3-месечен срок. Между 4 и 6 месеца се произнасят 17 ТЕЛК. Произнасянето на 9 ТЕЛК се проточва до 12 месеца и над 12 месеца трае произнасянето на 15 ТЕЛК, като най-дългият период на произнасяне достига до 4 години. От последните официални данни на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) средногодишно през медицинска експертиза преминават 165 000 души.

Основната причина за дългото чакане са малкото кадри в системата на ТЕЛК, тъй като работата не е привлекателна. От МЗ посочват, че другата причина е значителният интерес към преосвидетелстване от страна на хората с увреждания заради по-благоприятните последни изменения в Наредбата за медицинската експертиза от края на януари 2023 г.

Друг проблем, е че решенията на ТЕЛК могат да се отменят и връщат неограничен брой пъти от Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК).

Съществен проблем за хората с увреждания и техните близки е и продължаващата практика ТЕЛК да извършват клинични прегледи за определяне на трайно намалената работоспособност и вид и степен на увреждане.

Това продължава да е практика, въпреки че с нормативна промяна още през 2018 година, е дадена възможност това да се прави само в случаите, когато наличната медицинска документация не дава достатъчно обективна информация за здравословното състояние на хората.

"Тази практика на някои ТЕЛК, на масово призоваване на хората с увреждания да се явяват пред комисиите, не е целесъобразна от гледна точка на гарантиране прозрачност и безпристрастност в медицинската експертиза", посочват от МЗ.

Двойно повече ТЕЛК

Реформата на системата, подготвяна от служебния екип на МЗ, предвижда увеличаване броя на ТЕЛК в страната повече от два пъти спрямо настоящия им брой: от 70 на около 150. Предвижда се създаване на комисии във всички държавни и общински многопрофилни болници и комплексни онкологични центрове. В университетските и областните болници като в тези от тях, които са се предвижда да се създадат най-малко по две комисии. Така броят на ТЕЛК ще нарасне на повече от 150, като разпределянето на случаите между тях, ще скъси значително сроковете за произнасяне. В момента в общо в 49 от тези лечебни заведения няма разкрити ТЕЛК.

Разкриването на новите ТЕЛК е свързано с допълнителни финансови разходи за възнаграждения на поне трима лекари за всяко заседание. Минимум толкова са необходими за функционирането на една ТЕЛК, както и поне две технически лица. Средната работна заплата на заетите в системата е 2048 лв. и изчисленията на здравните власти показват, че необходимите средства за един ТЕЛК за един месец са около о 10 200 лв. На годишна база ще са необходими допълнително около 1 538 000 лв. От МЗ посочват, че допълнителните разходи ще са в рамките на бюджета на МЗ за съответната година.

Освидетелстване по документи

Реформата предвижда занапред случаите да бъдат разглеждани само по документи, без извършване на клинични прегледи на хората с увреждания. Заявленията за ТЕЛК ще се разпределят чрез информационната система на медицинската експертиза на случаен принцип и ще се разглеждат от ТЕЛК в цялата страна, съобразно поредността на постъпването им.

"Така ще се постигне значително по-голяма прозрачност и безпристрастност, както и равномерно разпределение на случаите в страната, което в съчетание с увеличеният брой на ТЕЛК ще допринесе за вместване в законоустановения 3-месечен срок за произнасяне", посочват от МЗ.

Освен това уведомяването ще става и по електронен път, по имейл, а не само чрез писмо с известие за доставяне.

Правилото за разглеждане на документите по постоянен или настоящ адрес на лицето или друго място на пребиваване, се запазва за конкретно определени случаи, свързани с тежко здравословно състояние, което налага извършване на клиничен преглед от ТЕЛК в дома, лечебното заведение или друго място.

Органите на медицинската експертиза ще получат правото да ползват пълната информация електронните здравни досиета на хората с увреждания, но единствено за целите на експертизата. Урежда се и въпросът за изразяване на съгласие от лицето за предоставяне на достъп до всички здравни записи в личното му електронно здравно досие на органите на медицинската експертиза, за целите на конкретното производство по освидетелстване или преосвидетелстване.

Ограничават връщането на решения

Реформата предвижда да ограничи броя на случаите, в които НЕЛК може да връща решенията на ТЕЛК за ново разглеждане в процедурите по обжалване.

Такава възможност се предвижда еднократно, като при повторно обжалване на решението на ТЕЛК в една процедура, НЕЛК не връща решението на ТЕЛК за ново разглеждане, а го решава по същество.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #1

    Тия комунистически ТЕЛК кога най-после ще бъде закрит ??? В коя нормална страна има ТЕЛК ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.