Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформата в ТЕЛК се бави

1 коментар
Пет месеца след края на общественото обсъждане на реформата в ТЕЛК постъпилите предложения още се обобщават.

Реформата в системата на медицинската експертиза, която цели да ускори освидетелстването и да премахне корупцията, сериозно се бави. В края на април служебния екип на здравното министерство публикува за обществено обсъждане промени в Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи.

Проектът предвиждаше броят на експертните лекарски комисии (ТЕЛК) в страната да бъде удвоен, освидетелстването да става изцяло по документи, без да се налага присъствието на човека с увреждане, а заявленията да се разпределят на случаен принцип през електронната система на медицинската експертиза и да се разглеждат от ТЕЛК в цялата страна по реда на постъпването им.

Въпреки че общественото обсъждане на промените е приключило още на 28 май, постъпилите предложения и становища все още не са обобщени и промените не са влезли в сила, става ясно от отговор на здравното министерство до Mediapool. Първоначално бе обявено, че реформата ще е факт през май, но след публикуването на проекта за промени в края на април стана ясно, че тя ще се забави.

Пет месеца след края на общественото обсъжддане обаче промените все още не са приведени в действие.

“Предвидените промени все още не са обнародвани, като на финал е обсъждането на постъпилите предложения и бележки в периода на обществените консултации, които са многобройни”, заявиха от ведомството.

Данните на МЗ към края на 2022 година показват, че от съществуващите 70 териториални експертни лекарски комисии (ТЕЛК) в страната, само 29 или 41% се произнасят в законово определения 3-месечен срок. Между 4 и 6 месеца се произнасят 17 ТЕЛК. Произнасянето на 9 ТЕЛК се проточва до 12 месеца и над 12 месеца трае произнасянето на 15 ТЕЛК, като най-дългият период на произнасяне достига до 4 години.

От последните официални данни на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) средногодишно през медицинска експертиза преминават 165 000 души.

Реформата в ТЕЛК целеше да увеличи броя на ТЕЛК комисиите и да ускори разглеждането на случаите.

Планирано бе комисиите да бъдат увеличени от 70 на около 150 и да бъдат разкрити такива във всички държавни и общински многопрофилни болници и комплексни онкологични центрове. В университетските и областните болници се предвиждаше да се създадат най-малко по две комисии. Това се очакваше да скъси значително сроковете за произнасяне. Не е ясно обаче колко допълнителнин комисии са били разкрити до момента. Първоначално след огласяването на реформата в отделни лечебни заведения съобщиха за разкриването на комисии, но случаите бяха единични. Същевременно в 49 лечебни заведения няма разкрита такава комисия, а според промениите би следвало да бъде разкрита.

Освен удвояването на комисиите, реформата предвиждаше още освидетелстването да става изцяло по документи, без да се налага присъствието на човека с увреждане. А заявленията да се разпределят на случаен принцип през електронната система на медицинската експертиза измежду комисии в цялата страна по реда на постъпването им. Така властите искаха допълнително да ускорят процеса и да сведат до минимум възможностите за корупция при освидетелстването.

Разкриването на новите ТЕЛК е свързано с допълнителни финансови разходи за възнаграждения на поне трима лекари за всяко заседание. Минимум толкова са необходими за функционирането на една ТЕЛК, както и поне две технически лица. Средната работна заплата на заетите в системата е 2048 лв. и изчисленията на здравните власти показват, че необходимите средства за един ТЕЛК за един месец са около о 10 200 лв. На годишна база ще са необходими допълнително около 1 538 000 лв., които са в рамките на бюджета на МЗ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиян Славчев
    #1

    С неграмотни Медици Реформа не може да стане! След като тези отказват да оценят Обективното състояние! Това означава, че това е една Пошла система, ръководена от Самодейци - Знахари! А в много от случаите и по-зле!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.