Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дянков дава тон за реформи и съкращения на администрацията

35 коментара
Дянков дава тон за реформи и съкращения на администрацията
Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков стана поредният управленец, който обещава да вкара в разумни размери централната администрация, да я направи по-ефективна и икономична, включително чрез нова схема на заплащане. След като в предишните три правителства имаше отделен министър, отговарящ за администрацията, в кабинета на Бойко Борисов тази позиция бе закрита и ресорът бе поверен на Дянков в качеството му на вицепремиер.

Темата за административната реформа върви паралелно с обсъжданията на параметрите на бюджета и парите, нужни за издръжката на апарата, каза Дянков в понеделник на среща с журналисти.

Дотук основните финансови съкращения, които направихме, бяха на капиталови разходи, за да се съберем в бюджет с нулев дефицит на края на годината при значително спаднали приходи. Сега вече предстои "оптимизиране на администрацията", съобщи Дянков.

Той обеща реформата да не се извършва на парче и че няма да спуска задания на всяко министерство по колко души да съкрати. Ще се извърши цялостен преглед на устройството и функционалността на административния апарат, като се избегне дублирането на функции.

Тон на реформите задава Дянков в собственото си министерство, което е едно от най-големите. Там съкращенията ще са 15 процента.

Спадът на приходите в държавния бюджет е 16% от планираните, затова и предлаганият процент на съкращенията не е измислен, аргументира се той.

Реформите ще обхванат всички звена на МФ, включително НАП и митниците.

Дянков избегна коментар за кадровото състояние на двете администрации, особено на митниците в контекста на разкритията на новия им началник Ваньо Танов за корупцията и външните кръговете, които ги контролират. На въпрос на Mediapool какво ще прави с "кръговете", той препрати към Танов и се измъкна с думите, че с него си говорят за това ежедневно.

Нова схема на заплащане

Симеон Дянков обеща да бъде преразгледана схемата на заплащане на държавните чиновници. Не е тайна, че освен основната заплата, те вземат и допълнителни възнаграждения под формата на различни бонуси или ДМС (допълнително материално стимулиране). Любопитни резултати показва справка, поискана от Дянков за размера на възнагражденията в рамките на финансовото министерство за юни т.г. Оказало се, че месечната брутна заплата на предшественика на Дянков – Пламен Орешарски – е на 38-място по размер в министерството. Повече от министъра са вземали около 200 негови служители.

Това може да означава, че или министърът има ефективност на работа, значително по-ниска от някои негови подчинени, заради което получава и по-малко пари, или нещо сбъркано в системата на възнагражденията, коментира Дянков.

Декларациите за имотното състояние на висшите представители на изпълнителната власт показаха, че зам.-министри декларират близо шестцифрени годишни доходи, формирани от участие в директорски бордове и (малко) от щатни заплати.

Според данните на НСИ, отчитащи брутното трудово възнаграждение (без бонуси и други екстри), средната заплата в сектор "държавно управление" към второто тримесечие на тази година е била 807 лева. Съизмерено към същото тримесечие на 2005 г., когато е краят на управлението на Сакскобургготски, средното възнаграждение е 446 лв. Ръстът е близо двоен, което не може да се каже да останалите публични сфери.

Ще се търси оптимален баланс между мотивираността на държавните служители и разумното възнаграждение, съобразено с българските условия, каза Дянков.

Опитът на предшествениците

Две предходни правителства и двама нарочно назначени за целта министри в изтеклите 8 години обещаваха да намалят чиновническия апарат и да го направят по-ефективен. Числата на статистиката обаче са красноречиви какво бе свършено и как апаратът нарастваше в годините.

През 2001 г., когато на власт идва правителството на Симеон Сакскобургготски, централната държавна администрация наброява по официални данни на НСИ 95 825 души. Четири години по-късно – през 2004 г. в края на мандата на царския кабинет - административният апарат на изпълнителната власт набъбва до 118 668 души. Това става въпреки непрекъснатите уверения на тогавашния министър на държавната администрация Димитър Калчев, че администрацията се оптимизира и работата ѝ се подобрява.

Само година по-късно – в края на 2005 г., когато на власт вече е правителството на тройната коалиция – чиновниците нарастват на 131 065 души. Към юни тази година броят им е почти същият – 131 415 души, като към края на 2007 г. те се увеличават рязко до 135 129 души, след което под влияние на критиките на МВФ и на Световната банка, а и заради членството в ЕС броят им в края на 2008 г. се свива пак до 131 575 души.

Въпреки уверенията на министъра на администрацията в кабинета на тройната коалиция Николай Василев, че се извършват съкращения, за което той непрекъснато вадеше разчети и показваше статистики, апаратът остана огромен и продължи тенденцията на мястото на един съкратен да се назначава друг. Да не говорим за умножението на някои видове чиновници по три – колкото са коалиционните партньори.

Дянков се хваща със същата задача – да редуцира апарата, като в същото време го направи по-ефективен. Неговото предимство е, че сегашното правителство не е длъжно да задоволява коалиционни квоти чрез назначения, а от друга страна го няма комфорта на бюджетите с излишъци, които щедро раздаваха бонуси и коледни надбавки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #36

    бонбонки..Големите пари идвали от другаде? Откъде ? Познахте..

  2. Тъп
    #35

    Г-н Борисов, задължете всички, които не са си плащали и не си плащат данъците, да си ги платят. Карат скъпи и прескъпи коли. Притежават имения, апартаменти,злато. Проверете всички "ЧЕСТНИ" богаташи. ДАНЪЦИ, ДАНЪЦИ и пак ДАНЪЦИ. Ал Капоне е влязъл в затвора, заради неплатени данъци. В България има няколко хиляди, като Ал Капоне. Аз познавам десетина.

  3. д.служител
    #34

    Поредният некадърник, който ще "оправи" държавната администрация. Само че и поредният, който забравя някои елементарни истини:1. Държавната администрация отдавна не е привлекателна за младите и кадърни хора - тия 800 лв. средна заплата са смешни за големите градове, където качествените специалисти взимат двойно.2. В държавната администрация мнозинството са застаряващи лелки, които са некадърни и не заслужават да работят там. Но няма кой друг да дойде на тяхното място, защото никой не ги закача, а

  4. Дядо
    #33

    "Тъп", защо не кажеш имената, които знаеш на г-н Бойко, а и на нас, тук, във форума? С такова премълчаване и до 3000-ната година няма да се оправим!И като стана въпрос за премълчаване, защо се крият заплатите, а се дават само относителни цифри като съотношение между тях, на хората във Финансовото министерство? Колко е вземал рекордьорът в това министерство? Защото в показател "средна заплата", мисля, влизат и чистачките. И те май са гонели не нашия, а люксембургския стандарт!

  5. Дядо
    #32

    Сравнете цифрите - от времето на управлението на ОДС и това на "социалиста" - Гей Станишев!

  6. наблюдател
    #31

    Служителю , много си злобен . В постинга си пет пъти повтатяш думата некадърен . Аз съм човек на възраст и от житейски опит зная , че тези които говорят най-много за некадърност,некадърници и пр.са най-големите незнаещи,неможещи а с паунско самочувствие празно като надут балон.Ето защо ти не определяй кого да съкратят и кого не. Всяко правителство определя и броя на администрацията си в зависимост от приоритетите на задачите,които ще изпълнява.То не е така съкращавам те защото идваш в повече или не си ми симпатичен и хоп. От такива като твоите разсъждения сме на това положение.

  7. служител
    #30

    Дянков един бюджетен дефицит не можа да изчисли че се наложи да извикат Орешарски да им каже колко точно е дефицита.Това лайно при първия провал ще си замине за САЩ.

  8. Рене
    #29

    Има заплати на редови младши експерти достигащи 2 -3 бона със премиите на месец. Директорите естествено са със четворни и петорни на тези суми. За какво говорим?! Айде балтията!!!

  9. държ..служителка
    #28

    Идеята на Дянков е много добра! Винаги, след съкращения държ. администрация е заработвала по-добре.

  10. държ..служителка
    #27

    Нека малко се и посъкрати

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.