Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Джордж Буш издаде заповед за разполагане на системата за ПРО

0 коментара

Президентът на САЩ Джордж Буш заповяда днес на въоръжените сили на страната да започнат разполагане на системата за противоракетна отбрана /ПРО/, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Предвидено е ситемата да стартира с 10 ракети-прехващачи, разположени в Аляска, които да са готови през 2004 г.

Решението за разполагане на елементи от ПРО идва дни след неуспешен тест на ракета-прехващач над Тихия океан, припомня Би Би Си.

В изявление на Белия дом Буш казва, че бъдещата американска ПРО е нова важна стъпка в гарантиране на сигурността на САЩ и техните приятели и съюзници срещу "катастрофалното поражение" на оръжията за масово унищожение.

Анонимни източници от Пентагона съобщиха, че планът предвижда първо да бъдат разположени на земя 10 ракети прехващачи в базата Форт Грийли в Аляска в срок до 2004 г., а след това до 2005 или 2006 г. - още 10 ракети-прехващачи.

През юни тази година САЩ напуснаяха едностранно договора за ПРО, подписан през 1972 със СССР, който предвиждаше ограничаване на обсега на ситемите за ранно предупреждение и за унищожаване на ракети.

САЩ напуснаха договора за ПРО от 1972 с аргумента, че в съвремените условия е възможно неблагонадежни държави да се сдобият с оръжие за масово поразяване и със средства за доставянето му. Поради това Вашигтон поиска да изгради система, която да създаде антиракетен щит, защитаващ цялата американска територия. Основа за сегашния антиракетен щит стана високотехнологичен проект от 80-те, често наличан "Междузвездни войни". Скептиците твърдят, че създаването на противоракетен щит е изключително скъпо и че няма да може да изпълни функцията си да осигури 100 процентва защита на Северна Америка.

САЩ искат да разположат елементи от ПРО в Гренландия и Великобритания

В началота на този месец САЩ поискаха официално от Дания да използват радарната си база в Туле, Гренландия за разполагане на елементи от ситемата за ПРО. Днес датският премиер Андерс Фог Расмусен заяви на заседание на датския парламент, че страната му внимателно ще проучи искането заедно с гренландските политици.

Искането предвижда техническа модернизация на радарната база в Северозападна Гренландия, уточни той, но отказа да посочи дата за отговор на правителството.

В неделя за искането е бил уведомен и местният гренландски парламент, чийто представител заедно с датския външен министър Пер Стиг Мьолер е поканен в четвъртък във Вашингтон за дискусии по проекта на САЩ.

Мнозина в Европа смятат, че ПРО ще съживи надпреварата във въоръжаването с лавинен ефект върху Китай, Индия и Пакистан.

Гренландия, която получи вътрешна автономия през 1979 г., след изборите на 3 декември 2001 г. се управлява от коалиция, настояваща за по-широка независимост от Дания и за участие във външната политика.

Радарната база в Туле, изградена по споразумение между САЩ и Дания от 1951 г., се използваше като пост за предупреждение при евентуална атака от бившия СССР по време на студената война и още изпълнява наблюдателни функции в северното полукълбо, добавя АФП.

Великобритания също оповести днес, че е получила писмено искане от САЩ във връзка с американския проект за изграждане на противоракетен щит, но още не е дала отговор на искането, предаде Ройтерс. Официалният говорител на премиера Тони Блеър не даде повече подробности.

Ройтерс отбелязва, че вероятно Блеър ще одобри модернизиране на системата за ранно предупреждение в Северна Англия, за да може да бъде изградена системата на САЩ за противоракетна отбрана. Миналия месец Джеф Хун заяви, че противоракетната отбрана ще укрепи сигурността в света и ще предотвратява атаки от "държави измамници".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.