Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕБВР: Растежът в Източна Европа остава по-висок от световния

0 коментара

През 2002 г. икономическият растеж на страните от източна Европа и бившия СССР е забавил темпото си, но динамиката му остава по-висока от средното ниво в света. Това се казва в годишния доклад на Европейската банка за възстановяване и развитие за прехода на региона. Очаква се растежът в страните от Източна Европа да достигне 3,5 % през 2002 г., докато средният растеж в световен мащаб няма да надхвърли 1,7 %, се отбелязва в доклада на банката. Тя прогнозира 4 % растеж за региона през 2003 година.

Според ЕБВР, устойчивостта на региона се дължи на започнатите сериозни реформи и на значително по-добрия бизнес климат. Банката обаче отчита разликата между градските и селските райони, където равнището на живот е доста по-ниско. Производителността в селското стопанство се е повишила по-малко, отколкото в други сектори, бедността е по-ясно изразена, а публичните услуги в селското стопанство са по-слабо развити, каза при представянето на доклада главният икономист на ЕБВР Вилем Бютер.

Докладът на банката включва и проучване за корупцията в страните от Източна Европа, извършено съвместно със Световната банка сред 6000 ръководители на предприятия от 26 страни. Проучването вече бе представено в България.

В сравнение с подобно проучване от 1999 г., сегашната анкета показва подобрение с половин пункт на бизнес климата, оценяван по скала от 1 до 4. Според нейните резултати делът на подкупите, платени на държавни служители, е най-висок в южната част на Източна Европа и в страните от ОНД /без балтийските държави/.

Проучването показва, че предприятията дават за подкупи средно повече от 2 % от общите си продажби в Албания, Грузия, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Румъния, Таджикистан и Украйна.

Според ЕБВР, адаптирането на икономиките на страните-кандидатки за членство в ЕС към изискванията на Пакта за стабилност и растеж, който забранява публичен дефицит над 3 % от БВП, ще бъде деликатен процес. Някои от тези държави имат публичен дефицит, който надвишава 5 % от БВП. Тези дефицити отчасти се покриват чрез помощи от Брюксел, но страните трябва да променят приоритетите за публичните си разходи или да увеличат приходите си.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.