Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Един от кандидатите за Булгартабак може да се откаже

0 коментара

Има вероятност един от кандидат – купувачите на Булгартабак да не подаде оферта за тютюневия холдинг, прогнозира в Кърджали вицепремиерът Николай Василев, цитиран от БНР. Според него в най-добрия случай заявките за участие в утрешния търг ще бъдат четири. Такъв е и общият брой на кандидатите до този момент - "Консорциум Метатабак", "Тобако холдинг", "Тобако кепитъл партнерс", "Росбулгартабак".

Василев изключва да има прекупвач сред четиримата потенциални кандидати за Булгартабак, тъй като в приватизационния договор е заложена ограничаваща клауза: за период от 5 години най- важните дружества да не се препродават, нито да се разделят на по-малки. Близки до Чорни кандидати побързаха да изтълкуват това изказване на вицепремиера като знак, че свързаните с Дойчебанк “Табако кепитъл партнерс” са изключени от сделката.

Условието за петгодишна забрана върху препродажбата на дружествата беше обявено в петък, някой от кандидатите наистина може да промени намеренията си, но Николай Василев няма нищо конкретно предвид, казаха източници от Министерството на икономиката пред Mediapool.

Възможно е фирми на Майкъл Чорни да са сред участниците в раздържавяването на "Булгартабак", но нека да се изчака до 14 часа на 22 юли, препоръча Василев, който е уверен, че сделката за Булгартабак няма да се провали. По негова компютърна програма след този час ще бъдат точкувани четирите основни изисквания за сделката - за количество на преработван у нас тютюн, цена, ниво на трудова заетост и инвестиции за периода 2003- 2006 година.

Сделката за Булгартабак трябва да се отложи, защото предложената от вицепремиера Николай Василев схема за приватизация е грешна и не е в интерес на България, заяви експертът Койчо Белчев, един от наследниците на тютюневата фабрика "Слънце" в Стара Загора и търговското предприятие "Марко Белчев и синове", в предаването “Седмицата” на Дарик радио.

Утре, 22 юли, се отварят офертите на кандидат-купувачите за холдинга.

Според Белчев държавата трябва да преструктурира холдинга, което ще отнеме между 6 и 8 месеца, след което да покани отново стратегически инвеститори "Филип Морис", БАТ и "Импириъл" и "Галахър”.

Той определи смятаният за фаворит на правителството кандидат "Тобако кепитъл партнерс" като фирма –фантом, за която не се знае кой е собственикът. През седмицата икономическият съветник на президента проф. Димитър Иванов от Лондон съобщи, че получил обаждане от "Табако кепитъл партнерс" да намери стратегически инвеститор за Булгартабак, защото било сигурно, че ще спечелят сделката.

Дойчебанк не дава никакви гаранции и не се ангажира с нищо, посочи финансистът Койчо Белчев.

“Не може да фаворизираш една фирма, която не е в тютюневия бизнес и за която не се знае кои са акционерите”, каза Койчо Белчев за "Табако кепитъл партнерс" и уточни: “Божан Стоянов е едно младо момче, което е великденче, дошъл от Ню Йорк, голяма работа, хоп, сложи го там като негов приятел. Както Николай Василев докара Георги Попов като национално богатство, даде катастрофа. Той не разбира нищо от тютюн. Значи, вие имате Николай Василев, Георги Попов, всички в работната група, няма един експерт по тютюн, няма един експерт по тютюните да го питат вие какво мислите, как трябва да се структурира продажбата на "Булгартабак холдинг", който е от национална важност”, посочи Койчо Белчев.

Той определи като интересен вариантът Булгартабак да попадне в руски ръце, защото Русия е най-големият пазар на българските цигари. Едновременно с това изрази съмнения дали е добре от политическа и икономическа гледна точка тютюневият холдинг да се даде на руснаците.

Въпреки че е в близки отношения със Симеон Сакскобургготски, Койчо Белчев изрази големите си съмнения, че продажбата на Булгартабак е далавера.

“Имам съмнения. Както имах и голямо съмнение в сделката с външния дълг”, каза в заключение Койчо Белчев.

Междувременно Русия е изпратила четвърта нота до българското външно министерство в отговор на българските твърдения, че претенциите на Москва върху 12 фабрики на Булгартабак нямат никакви основания. Управлението на делата на президента Путин заявява, че ще започне едностранно разтрогването на споразумението с България от 1953 г., с което Москва отдава имотите си под аренда. Управлението на Путин настоява за спиране на приватизационната процедура до изясняването на спора с Булгартабак.
Външно министерство не намира нови позиции в новата руска нота и ще отговори през седмицата.

С поредица от международни договори в периода 1949 – 1955 г. СССР е прехвърлил на НР България възмездно и окончателно всички активи на Булгартабак, които Москва е придобила през 1946 г. под формата на репарации след Втората Световна война, обясни пред парламента в петък вицепремиерът Николай Василев.

Той заяви пред БНР, че медийният шум около продажбата на Булгартабак амбицира всички кандидат-купувачи и цената на холдинга се е вдигнала с няколко десетки милиона лева през последните няколко седмици.

Приватизационната процедура и правилата са такива такава, че не е възможно те да бъдат манипулирани, смята вицепремиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.