Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Един процент от македонците се чувстват застрашени от България

0 коментара

Най-голям брой от анкетираните македонци - 65 %, смятат, че опасността идва от съседно Косово, 23% - от Албания, от Сърбия и България се чувстват застрашени само 1 %. От друга страна, албанците приемат, че най застрашени /38 %/ са от Сърбия, 13 % смятат, че са заплашени от България, трета е Гърция с 8 % и Косово - 7 %.

Тези резултати бяха изнесени на пресконференция във вторник от Центъра за етнически отношения към Института за социологически и политически проучвания в Скопие и представляват част от научно изследователски проект на тема "Култура по въпросите на сигурността и вътрешна стабилност на Македония".

Проектът представя анкета, проведена между 1600 анкетирани от различна етническа принадлежност и съдържа въпроси от различни тематично области - отбрана, международни институции, избори, актуална политическа обстановка и рейтинг на политиците. Анкетата е за период 1-8 май, непосредствено преди формиране на коалиционното правителство.

В анкетата се посочва, че 83 процента от македонците се обявяват против промяна на конституцията на страната, а за промяна са 2 %. Съответно 77 процента от албанците са за спешна промяна на конституцията, а само 7 % смятат, че промяна не е нужна.

Според резултатите от анкетата в условия на военен конфликт на мобилизация в македонската армия биха се отзовали 65% от анкетираните македонци и 17% от анкетираните албанци, докато в случай на избухване на междуетнически сблъсъци в страната, на страната на своя народ биха се включили 35% от анкетираните македонци и 40% от анкетираните албанци.

На въпроса коя от международните организации може да помогне най-много на Македония 35% посочват Европейския съюз, за ООН са гласували само 20%, а за НАТО 18 %. По-малко от половината анкетирани смятат, че "в никакъв случай не трябва да се разрешава македонски войници да бъдат изпращани в кризисни огнища извън пределите на страната", а две пети са на мнение, че не трябва да се разрешава стационирането на чужди бази в Македония.

На въпроса ако в този момент има парламентарни избори, за кого бихте гласували, най-много - 28 % от анкетираните са заявили, че ще гласуват за Социалдемократическия съюз. За ВМРО - ДПМНЕ биха гласували 10 %, за етническата Демократична партия на албанците - 9,5 %, 3 %, също толкова биха гласували за албанската Партия на демократичния просперитет /ПДП/.

В листата на най-популярните според анкетата политици пръв е бившият президент Киро Глигоров, следван от кмета на Скопие и лидер на Либерално-демократическата партия Ристо Пенов и от президента Борис Трайковски. Четвърти е лидерът на социалдемократите Бранко Цървенковски, следван от доскорошния първи дипломат Сържан Керим. Премиерът Любчо Георгиевски е шести. На списъка на албанските политици убедително начело е Арбен Джафери от ДПА, следват Руфи Османи, вицепремиерът Джевдет Насуфи, Имер Имери от ПДП и Насер Зибери от същата партия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.