Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една трета от българите са наясно с безкешовото плащане

Над 90% от хората обаче предпочитат да имат и пари в брой

2 коментара
44% от хората смятат, че има опасност от кражби на средства от ползването на безкешово плащане.

Близо една трета от българите (32%) са напълно запознати с начините на безкешовото плащане. Без значение дали ползват безкешовото плащане или не обаче 96% от хората предпочитат да имат пари в брой, когато пазаруват или плащат за услуги. Това показват данните от национално представително проучване относно нагласите за приемане на безкешова разплащателна система у нас, изготвено от социологическа агенция "Тренд". Това съобщи сициологът Евелина Славкова по време на форум за дигитални финанси NEXT DIFI 2023.

Най-вече младите участници в проучването между 18 и 29 години, тези с висше образование и живеещите в големите градове са запознати и ползват този начин на плащане. Следват хората на възраст между 30 и 39 години, а най-малобройни са тези на възраст между 40 и 49 години.

61% от хората използват кредитни и дебитни карти, като при хората над 70 години само 4-5 процента ползват такива методи. Този начин на плащане е най-малко разпространен сред хората с ниска или никаква образователна степен и живеещите в селата.

35% от хората, които ползват безкешово плащане, предпочитат да плащат в брой. Други 27 на сто от участниците в анкетата предпочитат безналичното плащане.

13% от респондентите плащат всеки ден безкешово. Най-многобройна е групата, която ползва този метод няколко пъти в седмицата - 40 процента. Веднъж в седмицата плащат 12 процента от хората, а групата на тези, които го правят няколко пъти в месеца, е 21 на сто.

71% от осъществяващи безналични плащания казват, че не срещат никакви трудности, а рядко изпитват трудности 25 процента от хората.

Най-голямото предимство за 52 на сто от участниците в анкетата за този начин на плащане е удобството. За други 27 на сто това е достъпът до всички и/или до голяма част от средствата. 44% от хората смятат, че има опасност от кражби на средства от ползването на безкешово плащане, а на обратния полюс са 39 на сто от респондентите.

Най-младите - тези между 18 и 29 години, имат коренно различно от общовалидното за обществото поведение. Това се отнася не само за безкешовото плащане, но и по други теми, каза Евелина Славкова. В обществото няма голям позитивизъм за този начин на плащане, допълни тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2
    Отговор на коментар #1

    За да не плащат данъци. От друга страна, ако загубят продажбата, защото не приемат карта, омекват. Но че две-трети от българите не ползват нещо, което е част от платежната система по цял свят от средата на миналия век не говори добре за тях.

  2. Rolo Tomassi
    #1

    Ако не беше пандемията, процентът на хората използващи безкешово плащане щеше да е нищожен, а 96% от хората предпочитат да имат пари в брой, защото наличието на POS устойства при търговци и ресторантьори е абсолютно недостатъчно по общоизвестни причини.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.