Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една трета от жилищата у нас пустеят

Всеки седми българин споделя дома си с друго поколение

3 коментара
Една трета от жилищата у нас пустеят

Около една трета от жилищата у нас са необитаеми, показват данните на Националния статистически институт (НСИ).

В същото време около 1.1 милиона души, т.е. един от всеки 7 българи, обитават жилища, които се споделят от повече от едно поколение.

Споделянето на едно жилище от няколко поколения е най-вече сред домакинствата с по-ниски доходи в по-големите градски центрове.

С днешна дата 97.6 на сто от жилищния фонд у нас е частна собственост и само 2.4 на сто е собственост на държавата или общините.

Под наем живее само 18 на сто от населението у нас, показват още данните на НСИ.

Над 3.9 милиона е общият брой на жилищата у нас в края на 2018 г. От тях 2.6 милиона са в градовете, а останалите в селата.

Близо 1.2 милиона жилища стоя празни. От тях 653 хиляди са необитаемите домове в градовете и 567 хиляди - в селата. Това означава, че 32 на сто от жилищния фонд у нас е незает. В градовете всяко четвърто жилище стои празно (25%), докато в селата почти всяка втора къща е без стопанин (45%), показват още данните на НСИ.

През последните пет години цените на жилищата у нас непрекъснато растат, като от миналата година има забавяне на темпа на растеж, сочат данните на Евростат.

За 2014 г. увеличението на цените на апартаментите е било 1.4 на сто, през 2015 г. нарастването е с 2.3%, през 2016 г. ръстът е 7 на сто. Най-голямото поскъпване на жилищата е през 2017 г., когато цените са се увеличили с 8.7 на сто. През миналата година темпът на растеж на цените на жилищата намалява до 6.6 на сто.

Най-голям срив в цените на жилищата у нас е регистриран през 2009 г. Тогава те са поевтинели с една пета (20%), а година по-късно са паднали с още 10 на сто, показват още данните на Евростат.

Жилищният пазар у нас варира в доста широк ценови диапазон - от около 500 - 800 евро/кв. м в средно големи градове, до 1200 - 1500 евро/кв. м в скъпите квартали на София.

В същото време пустеещи къщи в селата у нас се продават на цени от 3000 - до 5000 лева, като в някои случаи цената е много по-ниска и дори е символична.

Въпреки огромния броя празни апартаменти през първото тримесечие на тази година у нас са построени и пуснати в експлоатация общо 640 нови жилищни сгради, сочат данните на НСИ. Най-активно остава строителството в големите градове – София, Пловдив, Варна и Бургас.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kompetenten
    #3

    По-смешното е, че цените в България стигнаха европейските, но не и доходите. Затова по-добре човек да си купи имот в нормална държава с работеща съдебна система.

  2. анита хегерланд
    #2

    По темата се пише едно и също. Имотът е инвестиция. Когато направиш голяма промяна в живота си, можеш да я финансираш с продажба на собственост. Парите в България не се управляват добре на държавно, общинско, фирмено, банково и институционално ниво и винаги е било така. Лихвата не може да покрие обезценяването и да купиш валута, да запазиш имот за продан е единствения начин интелигентният българин да оцелее в неясното бъдеще с ниски заплати и нулеви лихви. Браво българи, това е начинът да оставите нещо на децата си!

  3. bgp
    #1

    Имотен балон надуван от две цифки !

    От едната страна банките и престъпните им отрицателни лихви ограбващи вложителите,но калкулиращи печалба за 2018г 1,7 милиалда лева - сладка работа !Ниски проценти по- кредитите , разпалващи мързела , алчността и стремежа на населението да живее наготово и лесно !

    От другата страна надуват вложителите . Липсата на икономика ги принуждава да купуват имоти ,намалявайки загубите от инфлацията!

    По средата е имотната мафия , която стимулира двете страни , с "Надувайте

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.