Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Едва 10% от българите смятат за важно пестенето на енергия

0 коментара
Едва 10% от българите смятат за важно пестенето на енергия

Само един от десет запитани българи отдава важно значение на пестенето на енергия и го определя като приоритет на енергетиката, докато 36 процента от хората у нас поставят на първо място цените, а 26 на сто – сигурността на доставките. Това сочи проучване на Европейския парламент, представено в петък, когато в Брюксел се събраха лидерите на Европейския съюз на среща, която трябва да определи накъде ще се развива енергетиката в Европа.

Темите за цените и сигурността на доставките са много по-значими за българите, отколкото за останалите европейци. Макар стабилността на цените да е акцент и за европейците, средно 29 на сто определят като най-важни тарифите на енергията, а за 20 процента – това е сигурността на доставките.

Любопитното е, че в Дания и Швеция, където газът е най-скъп в Европа, хората са най-слабо заинтересувани от предсказуемостта на сметките си – 8 процента. На другия полюс са чехите и литовците – за 45 на сто цените са поставени като най-важните, но това е защото напоследък е имало скок на тарифите и темата е чувствителна в момента.

Проучването на "Евробарометър", позовавайки се на данни от "Евростат", сочи също така, че номиналните цени на тока и на газа в България са най-евтините в Европа – 8.18 евро за 100 kWh и 9.67 евро за GJ (преди данъци, към края на 2009 г.) За сравнение средната цена на тока в ЕС е 16.45 евро, без данъци, а на газа – 14.67 евро.

"Наистина цените у нас са най-ниски, но същото може да се каже и за доходите. Затова като съотношение, тежестта на цената на енергията в България е много висока”, коментира българският евродепутат Ивайло Калфин, член на комисията по Индустрия, изследвания и енергетика в Европейския парламент.

Българите отдават също така по-малко значение на развитието на зелената енергия от възобновяеми източници - 13% я слагат първа сред приоритетите. Още по-малко се интересуват от икономиите на енергия. На този фон страната е последна по енергийна ефективност в ЕС като за произвеждане на 1 евро у нас се харчи три пъти повече енергия отколкото средно в Евросъюза.

Възобновяемата енергия е била 9.4% от произведената у нас през 2005 г. А до 2020 г. делът ѝ в крайното енергийно потребление трябва да достигне 16 на сто.

Проучването коментира като парадокс, че държави, които са силно зависими от внос на енергия, не са привърженици на възобновяемите източници. В същото време Брюксел възлага големи надежди на зелената енергия за намаляване на енергийната зависимост, която е около 54%. В момента ЕС внася 60% от петрола, 26% от газта и 13 на сто от твърдите горива, които са му нужни.

Двама от трима анкетирани българи заявяват, че разчитат на европейската солидарност в случай на енергийна криза, а в същото време, запитани дали биха желали да помогнат на друга страна в нужда, българите са в дъното на таблицата, подреждайки се 23-и от 27 държави. Зад нас са само словенците, британците, румънците и малтийците. Най-жертвоготовни са богатите държави като Люксембург, Швеция и Дания. Ако става дума за финансова помощ, българите са твърдо на 27-о последно място, сочи друго проучване на "Евробарометър”.

"Не бива да тълкуваме европейската солидарност, като че другите са ни длъжни. Ако искаме да ни помагат, трябва да сме готови и да даваме”, коментира Ивайло Калфин.

Само 13 процента от българите смятат, че трябва да залагаме на собствените си сили в случай на енергийни кризи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.