Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Египет посреща с безразличие петата годишнина от въстанието, свалило Хосни Мубарак

0 коментара

Египет отбелязва петата годишнина от революцията си с безразличие за мнозина и страх за други при управлението на авторитарен режим, който увеличи арестите в последните дни и забрани всякакви масови прояви днес, предаде Франс прес.

Парадоксът е очевиден: 25 януари е обявен за Ден на Революцията от 2012 г., но за днес не се предвижда никаква церемония. Направено е всичко да се попречи на събирания на млади хора, които смятат, че други са си присвоили тяхното въстание.

В центъра на Кайро само десетина полицаи охраняват площад "Тахрир", епицентърът на бунта, който свали от власт президента Хосни Мубарак на 11 февруари 2011 г. Множество бронирани машини с полицаи и военни стоят в готовност по съседните улици.

Преди пет години, на 25 януари 2011 г., този площад бе запълнен от милиони хора, които искаха напускането на президента Мубарак, управляващ страната с железен юмрук от 30 години.

Тогава главната им мишена бе полицията, която безнаказано арестуваше и изтезаваше, но искаха също "хляб, свобода и достойнство".

На 3 юли 2013 г. обаче шефът на армията генерал Абдел Фатах ас Сиси свали от власт от хвърли в затвора първия демократично избран президент - ислямиста Мохамед Морси, с което сложи край на управлението на правителството на "Мюсюлманските братя", обвинено в некомпетентност.

След като потушиха в кръв протестите на привържениците на Морси, новите управляващи се заеха със светската лява опозиция.

"Ще са нужни 20-25 години за установяването на истинска демокрация в Египет", предупреди Сиси по време на предизборната си кампания за президентските избори, които печели убедително през 2014 г.

"Революцията бе конфискувана, а след това погребана", заяви Карим Битар, научен работник в парижкия Институт за международни и стратегически отношения.

Движението "6 април", което бе водещо в революцията от 2011 г., сега е забранено, а редица негови водачи са в затвора за нарушаване на спорен закон за ограничаване на демонстрациите.

Египет отново се връща към състоянието на полицейска държава, предупреждава "Амнести интернешънъл".

"Десетки хиляди души са арестувани, а затворите в страната са пренаселени. Има сведения за изтезания и за стотици души, държани в затвора без обвинения и без съд", отбелязва правозащитната организация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.