Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕИБ препоръчва валутен борд и на Румъния

0 коментара

Валутният борд е това, което трябва да се направи за едно по-добро бъдеще и по-бърз напредък в Румъния, твърди Алфред Щайнхер, главен икономист на Европейската инвестиционна банка в интервю, публикувано днес във в. Евениментул зилей.

Идеята за въвеждане на валутен борд отново наруши спокойствието на властите в Букурещ, отбелязва изданието. Смятана за отчаяно решение в крайни случаи, до момента идеята не е вземана насериозно, но тези дни дискусиите по нея бяха подновени, пише Евениментул зилей.

Идеята за валутен борд се появи отново, маскирана дипломатично, като начин за по-бързо приемане на еврото. На дискусии, посветени на единната европейска валута, преди началото на 11-та годишна среща на Съвета на управителите на Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕБВР/, която започна вчера в Букурещ, главният икономист на ЕИБ Алфред Щайнхер препоръча валутния борд като решение.

На въпрос как Румъния може да приеме еврото още сега, главният икономист на ЕИБ дава пример с Черна гора и с България. В Черна гора еврото бе прието чисто и просто за национална парична единица, посочва Щайнхер. Другият възможен вариант по думите му е еврото да бъде прието чрез валутен борд, без да циркулира ефективно. Така както се случи в България, дава пример той.

Запитан дали Румъния трябва да въведе валутен борд, при положение, че случаят на България и въвеждането на борда там се асоциира с тежка икономическа криза, Алфред Щайнхер отговаря, че валутният борд не е наказателна мярка за една държава, а механизъм, който спира нарастването на цените и води до социално спокойствие, поевтиняване на кредитите, растеж в икономиката и увеличаване на заплатите.

Икономистът обяснява, че Румъния има толкова висока инфлация, защото правителството заема пари от вътрешния пазар. При валутен борд това не може да стане, посочва той. По думите му докато правителството в Букурещ заема пари от централната банка, то ще оказва натиск на банковия сектор. Според него заемите трябва да се правят от финансовите пазари, в това число от банките.

Сред предимствата на валутния борд главният икономист на ЕИБ посочва стабилността на цените. След като се вържеш към еврото, не можеш да печаташ пари /което е причина за инфлация/, посочва Щайнхер. Той изтъква, че при въведен валутен борд много бързо се постига стабилност на цените, а за частни лица и фирми е много по-изгодно да вземат заеми. Наред с това паричната единица на страната, въвела валутен борд, става все по-приемана на чуждестранните пазари.

Началото може да бъде валутен борд. След това, след две-три години, румънската лея без проблеми може да се замени с еврото, посочва той.

Главният икономист на ЕИБ изтъква, че населението е субектът, който винаги страда от високата инфлация. За сметка на това правителството, което има нужда от пари за покриване на разходите си, печели от инфлацията. На печалба от високата инфлация са и онези компании или лица, които са взели големи кредити, тъй като при високо равнище на инфлацията лихвата по кредитите се стопява.

Валутният борд не е абсолютна гаранция за успех, както го доказа Аржентина, посочва Алфред Щайнхер. Запитан за причините за кризата в Аржентина, той посочва, че валутният борд се е провалил там най-малко поради две причини. Първата според него е въвеждането на валутен борд при надценена национална парична единица, което не е позволило бързо намаляване на инфлацията, а втората е неконтролирането на бюджетния дефицит. Валутен борд трябва да се въведе при подценена парична единица, посочва икономистът. В случая на Румъния, при сегашен курс 30 000 румънски леи за едно евро, валутен борд трябва да се въведе при фиксиран курс от 40 000 леи спрямо евро. Това дава пространство за движение, тъй като инфлацията не намалява за една нощ, пояснява Щайнхер.

Главният икономист на ЕИБ казва, че хората в Румъния ще спечелят, ако властите решат да въведат валутен борд. По думите му това ще доведе до годишна инфлация от около пет процента, а цените няма да нарастват хаотично. При такова положение хората ще искат да вземат заеми, за да правят бизнес и да купуват имоти, без да страдат от тежестта на високи лихви, посочва той.

Запитан какво ще стане със заплатите, Щайнхер казва, че при брутен вътрешен продукт от седем процента, заплатите се удвояват на всеки десет години. При БВП от 10 на сто приходите се удвояват на всеки седем години. Постигнатият миналата година БВП от пет процента в Румъния бе практически анулиран от годишната инфлация от 30 процента, обяснява в интервюто Алфред Щайнхер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.