Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК е сезирана за забраната за смяна на пола в България

7 коментара
ЕК е сезирана за забраната за смяна на пола в България

Европейската комисия (ЕК) е сезирана заради двете решения в България, с които се забранява юридическата смяна на пола. Сигналът е подаден от организацията „Ние идваме“. Той е до зам.-председателя Вера Йоурова, комисарите по правосъдие Дидие Рейндерс и равнопоставеност Хелена Дали, както и до Хуан Фернандо Лопес Агилар, председател на комисията по граждански права в европарламента.

В сигнала се разказва за решението на Върховния касационен съд (ВКС) от 20 март, в което бе заявено, че настоящата правна рамка у нас не позволява юридическа смяна на пола. Това решение е задължително за всички съдилища у нас. То бе взето с 28 срещу 21 съдийски гласа.

В аргументите си върховните магистрати се позоваха на решение на Конституционния съд. Той постанови, че според конституцията понятието "пол" може да бъде тълкувано само в биологичния му смисъл.

От "Ние идваме" наричат решението на ВКС "правен абсурд" заради написаното в него твърдение, че Конвенцията за защита на правата и основните свободи, макар и част от националното право, не може да се прилага пряко в цялост и нормите ѝ не са самоизпълними. В решението си ВКС посочва, че някои от тези разпоредби се нуждаят от национално законодателство, "за да породят права за гражданите и задължения за Република България".

Именно около тази теза е изградено цялото решение – че правните норми в момента не позволяват юридическа смяна на пола.

"Цитираното решение граничи с правен абсурд, доколкото Конвенцията, след
ратификацията си през 1992 г., е част от националното законодателство и всички съдилища я прилагат неизменно до днес
", посочват от "Ние идваме".

Те пишат още, че България вече е била осъждана пред Европейски съд по правата на човека, но за това, че у нас липсва законова възможност за смяна на пола, а защото при такива дела съдът не е взел предвид "баланса между общия интерес и интересите на отделния човек".

Според едно от решенията българският съд е бил длъжен да приложи националните разпоредби в унисон с чл.8 от Конвенцията (право на зачитане на личния и семейния живот).

"Моля да инициирате официално производство за установяване на нарушение на правото на ЕС и да предприемете официални действия във връзка с нашия сигнал, който преследва една основна цел – законите на България, като държава-членка, да се приведат изцяло в съответствие с правото на ЕС и да се прилагат правилно", пише в сигнала до ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .tеxt
    #7

    Възникват у мен няколко въпроса: 1. Според конституционният съд какъв е полът на един хермафродит? 2. С какъв трети пол ни плаши Нинова при положение че според КС няма трети пол? :)

  2. BOKOEIZMET
    #6

    Под пол следва да се зачита обективния, доказан с еволюцията на организмите, биологичен пол. Но това не означава, че не може да бъде сменен юридически. След подобна юридическа смяна например от мъжки в личната карта, вече пише женски, то следва и "особената закрила на държавата и обществото" над жената, майчинството и семейството да се прилага за тези, сменили пола си. Ще следва, че жена, променила юридически пола си на мъж, може да се ожени за жена, тъй като това ще спази чл.46 изр. първо. Би било

  3. beyond_the_frame
    #5

    До преди няколко години нямаше никакъв проблем и смяната на пола (в юридически смисъл) беше регламентирана институционално. Например, при смяна на адреса, фамилията, семейния статус И ПОЛА, трябваше да си смениш личната карта и/или шофьорската книжка. Вече борците срещу "джендъризма" решиха,че не можело. И какво пречи?

  4. Мазен Кумунис
    #4

    Важна тема за джендърите от Медия-та! Прокопи ще ви купи бонбонки! ;)

  5. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #3
  6. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #2
  7. ефрейтора
    #1

    Извратеняци , нарекли се " Ние идваме " , нагло се презентират , като квичат пред европейските си себеподобни с искане за силово налагане в България на извратените си идеи . Отврат ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.