Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК готви силно критични доклади за новите страни - членки

0 коментара

Европейската комисия мъчително се колебае колко сурово да разкритикува централноевропейските държави, които се очаква да се присъединят през май, за неуспех в прилагането на европейските стандарти, когато представи окончателните си доклади за напредъка им следващата седмица.

Представители на ЕС са загрижени, че подготовката им за членство изостава далеч от графика, особено в Полша, най-голямата от 10-те присъединяващи се страни, а това е последният шанс на Брюксел да използва влиянието си, за да раздвижи нещата.

"Докладите ще бъдат силно критични, особено за Полша, но Комисията е разединена дали да изпрати до някои страни конкретни предупредителни писма", каза източник от ЕС.

Изпълнителните департаменти, отговарящи за деликатни теми като безопасност на храните, селско стопанство и вътрешен пазар, настояват за по-твърди предупреждения.

"Няма съмнения , че особено Полша изостава с поредица проблеми, включващи ветеринарния контрол, безопасността на храните, граничния контрол, административната реформа и околната среда", каза източникът.

Някои искат Комисията изрично да предупреди Варшава, че може да се наложи да задейства предпазните клаузи, за да изключи полската продукция от вътрешния пазар на ЕС, или да ѝ откаже достъп до регионални или селскостопански субсидии заради хигиенните и административните слабости.

Но еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген, чийто офис отговаря за написването на докладите, твърдо се противопоставя на такова предупреждение, с аргумента, че би било политически контрапродуктивно.

"Другите генерални директори казват, че би било катастрофа за ЕС, ако нищо не се направи до 1 май, но Ферхойген възразява, че по политически причини не можем да сторим това на Полша", каза източникът.

Окончателно решение ще се вземе на 5 ноември, когато целият 25-членен изпълнителен орган на ЕС ще приеме и публикува докладите за напредъка.

Германският комисар, за когото историческото разширяване на блока с приемането на бивша комунистическа Централна Европа ще бъде коронно постижение, твърди, че отправянето на публично предупреждение към слабото правителство на премиера Лешек Милер може да изостри националистичната антиевропейска реакция в Полша, обясни източникът.

Говорителят на Ферхойген - Жан-Кристоф Филори каза, че нито един от недостатъците, които ще бъдат посочени в докладите, не е толкова сериозен, че да не може да бъде поправен преди датата на приемане - 1 май 2004 година.

"Ключовият въпрос в тези доклади ще бъде: "Може ли оставащото да бъде свършено навреме?" И отговорът ще бъде: "Да", каза той на брифинг в понеделник.

Полският външен министър Влоджимеж Чимошевич призна пред Ройтерс, че очаква известна критика и е наясно, че щеше да е по-добре, ако основни селскостопански реформи и системи за контрол над храните вече бяха налице. Но добави: "Вярваме, че ще се справим навреме".

Високопоставен служител от Комисията заяви, че има безпокойство за подготовката на редица от новите страни-членки в сферите на правосъдието и вътрешните работи, които покриват полицейското сътрудничество, съдебната система, граничния контрол, даването на убежище и имиграцията.

"Проблемът обхваща целия спектър на правосъдието и вътрешните работи. Ние го приемаме много сериозно", каза той, като посочи особено съдебната система и външния граничен контрол като проблемни области.

Според дипломати няколко страни-членки, които тепърва трябва да ратифицират присъденителния договор, настояват Комисията да бъде по-безцеремонна в докладите, като изтъкват загрижеността в своите парламенти. Дипломатите споменаха Белгия, Холандия, Великобритания и Дания. Един каза, че ако липсва видим напредък, Полша и другите нови членове са застрашени от порой от искове за нарушения срещу тях от страна на Комисията, след като бъдат приети, който може да задръсти Европейския съд за години напред.

Източник, запознат със проектодокладите каза, че Комисията ще порицае Словакия за корупция и липса на прозрачност в публичната администрация въпреки силния икономически напредък.

Правителството в Братислава е наблюдавано под лупа след поредица непрозрачни търгове и прибързани размествания в органите за сигурност, които предизвикаха повдигане на вежди в Брюксел и САЩ и привлякоха буря от критики в медиите.

ЕС отдавна критикува корупцията в словашкото образование и здравеопазване, полицията и съдилищата. Наскоро индексът на корупцията на Трансперънси интернешънъл показа че Словакия се е свлякла със седем места през 2003 година до 59-то място от 133 страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.