Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК може да подготви проекта за столичния завод за смет

2 коментара

Столична община може да получи техническа помощ от Европейската комисия за подготовката на проект за финансиране на завод за третиране на битовите отпадъци на София от европейските структури фондове за регионално развитие, до които общините ще имат директен достъп от 2007 г.. Това стана ясно на среща във вторник между заместник-министъра на околната среда и водите Чавдар Георгиев и експерти от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), представители на дирекция “Регионална политика” на ЕК, Столичната община и технически консултанти.

За да помогнат европейските експерти в писането на проекта за мощността за преработка на сметта, обаче Столична община трябва да е подготвила площадката, където ще се строи съоръжението, и да е избрана технологията на завода, уточниха от МОСВ.

Към момента общината не е сторила нито едно от двете. Има определените четири площадки – в ЗСК “Кремиковци”, Хан Богров, гара Яна и ТЕЦ –София в столичния квартал “Орландовци”. До 15 март ще се приемат заявленията на потенциалните инвеститори, предлагащи съответно технологии за изграждане на завода за третиране на боклуците на София. След това избраният от кметството метод трябва да се одобри от МОСВ, а на предложените два терена в екоминистерството – да се изготви оценка за въздействие върху околната среда. Само последната процедура, заедно със задължителното обществено обсъждане, трае над шест месеца.

Което означава, че най-рано наесен може да започне да се пише проектът за финансиране от еврофондовете, които ще заработят догодина, ако страната ни се присъедини към Евросъюза от януари 2007 г. Самото кандидатстване и одобрение на финансирането от ЕС е доста тромава процедура. По прогнози на правителствени експерти, занимаващи се с разработването на оперативните планове на страната за разпределянето на средствата от структурните еврофондове, първите реално сключени договори за финансиране на проекти със средствата от тези фондове ще са през 2008 г.

Ако това е последния вариант, на който се е спрял кметът Бойко Борисов, това означава, че преди края на 2009 г. столицата надали ще има завод за смет, тъй като самото строителство трае година и половина – две.

В същото време стана ясно, че утре в Перник започва подписка срещу депонирането на софийския боклук в рудник "Република".

Подписите ще се събират в центъра на града пред Градския универсален магазин, ще бъдат разкрити и допълнителни пунктове в кварталите, съобщи председателят на гражданско сдружение "Патриотично обединение за Перник" Росица Симеонова.

Недоволството е по повод направеното изявление в понеделник от столичния кмет Бойко Борисов, че пернишкият рудник "Република" и мина "Чукурово" са най-подходящи за депониране на софийския боклук, обясниха от организацията.

След срещата си с министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров, Борисов заяви, че иска двете мини да бъдат обявени за обекти с национално значение. Мотивите му за това искане бяха, че на територията на община София няма подходящо място за изграждане на депо за боклук, а община Елин Пелин и Перник, където се намират двете мини, няма да разрешат изграждането на депо на тяхна територия.

Рудник "Република" се намира в непосредствена близост до най-големите пернишки квартали "Мошино" и "Изток", в които живеят 35 000 души. В съседство с мината е и село Голямо Бучино. Жителите на  "Мошино" още във вторник обявиха готовност за протестни  действия.

В същият район са разположени "Стомана Индъстри", ТЕЦ "Република" и по-голямата част от промишлените предприятия в Перник.

“Независимо, че рудникът е частен, има правила и процедури, които не могат да протекат без съгласието на ръководителите на града и региона”, заяви зам.-областният управител на Перник Иван Стоицев и добави, че досега не е постъпило искане за изграждане на депо.

Само преди месец обаче областният управител на Перник Иван Димитров предложи на Бойко Борисов софийският боклук да се транспортира до ТЕЦ – Република за изгаряне. Офертата на Димитров включваше предварителната уговорка Столична община да посочи пернишката топлоцентрала като съоръжение, където да се преработва сметта на София и то да се преустрои за тази цел от австрийска фирма. Предложената цена за това бе 140 милиона евро, а аргументите в тази посока бяха, че изгаряният боклук ще замести изчерпващите се въглища като гориво за ТЕЦ-а.

Няма да позволим Перник да се превърне в заден двор на София. Столична голяма община има достатъчно терени, за да си отреди такъв за депо. С евентуалното складиране на софийския боклук се влошавала допълнително екологичната обстановка в района, който и без това е достатъчно замърсен, обяви председателят на КНСБ – Перник Наташа Ангелова.

Ден по-рано министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров заяви, че на територията на община София няма терен, подходящ за изграждането на депо за боклук.

До същото заключение достигнаха и консорциум “Геокомплекс”, които направиха детайлни проучвания на Софийска област. Именно “Геокомплекс” препоръча двете мини на Столична община и на МОСВ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. do bb
    #3

    bravo bb syglasen sym, s teb.da im spretnem edin protest zaedno s pernik a?

  2. Б.Б.
    #1

    Лъжат всички тези кучета.За $140 мил. могат да се построят два завода по съвременни технологии които не изгарят, а преработват боклука,каквито са и Директивите на ЕС.Но за джоба на бат Бойко и министъра на екологията (ДПС)няма да има нищо.Мръсна игра в която ще загубим всички ние,но крадливите кретени ще спечелат.Нищо че в Европа и света затварят инсинератори(заводи за изгаряне) защото са скъпи и опасни за околната среда.Произвеждат токсични отпадъци(шлака) и отделят отровни газове.Вижте официалните данни за болните от рак живеещи в близост до такива заводи!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.