Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК предлага да не се прави оценка за рейтинг на страни, подпомагани от МВФ или ЕС

3 коментара

Европейската комисия ще предложи да не се прави оценка на кредитния рейтинг на европейските държави, ако те получават международна помощ или оценката им засилва нестабилността на пазарите, заяви еврокомисарят по финансовите пазари Мишел Барние.

Рейтинговите агенции, които се намират под контрола на Европейския регулатор за ценни книжа и финансовите пазари (Esma) "няма да имат право, ако Esma реши, да правят оценка на някои страни за определено време, ако те получават международна помощ от МВФ или от ЕС", заяви Барние по френското радио BFM, цитиран от БГНЕС.

Освен това Esma "ще може да спира временно оценката за два месеца в подходящ, според нея, момент, ако тази оценка засилва или ускорява нестабилността и ирационалността на пазарите", изтъкна френският еврокомисар.

Чрез тази мярка Брюксел иска да си извлече поуки от миналото, най-вече във връзка със случилото се в Гърция. Рейтингът на страната беше намален от една рейтингова агенция в момент, когато европейските ѝ партньори бяха на път да изработят спасителен план.

Във вторник ЕК ще представи предложенията си за втвърдяване на правилата за функциониране на рейтинговите агенции, сред които и за трите най-големи "Стандард енд Пуърс", "Мудис" и "Фитч". Според проекта на документа, предложен от Барние, подобна забрана ще бъде разрешена "само в ситуации на съществуваща или неизбежна заплаха за правилното функциониране на финансовите пазари или за финансовата стабилност в цялата или част от финансовата система на съюза".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    И кой го решава това дали вредят или не - брюкселските бюрократи ли, хехе? Не са ли и те заинтересувана страна? Много финансови институции (е, по-малко отколкото трябва) си преразгледаха зависимостта от рейтинговите агенции след провала им тая финансова криза, много рейтингови агенции си преразгледаха средствата за оценка на риска и предложиха законодателни промени - това е пазарното решение, а не на бюрократите.

  2. Анонимен
    #2

    Рейтинговите агенции не са самостоятелни и независими. Те много си приличат с "независимия" Енергиен регулатор и "независимите" социологически агенции. Целта на ограничението е да не могат толкова да вредят под нечия диктовка.

  3. Анонимен
    #1

    Я па тия, това си е намеса на държавата в частния бизнес, да не говорим, че прави тия оценки (при всичките им проблеми) зависими от правителствата. Не, че тия рейтинги нямат както видяхме техните проблеми, ама манипулацията им от правителствата ги прави безсмислени. Да не говорим каква паника ще настане ако на практика примерно от Б някоя страна мине на "неопределен" рейтниг, вместо да речем ББ-, хехе

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.