Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК предлага нови правила за търговията с деривати и ограничава късите продажби

1 коментар

Европейската комисия (ЕК) представи в сряда дългоочакваните нови по-строги правила, с които ще се контролира търговията с финансови деривати и ще бъдат ограничат късите продажби на ценни книжа след 2012 г.

Предложеният регламент е в отговор на тежките последици на финансовата криза от 2008 и 2009 г. върху икономиката. Той се отнася до извънборсовата търговия с деривативни инструменти и целта му е да увеличи сигурността и прозрачността на извънборсовия пазар на деривати.

Правилата предвиждат извънборсовите деривативни договори да бъдат оповестявани на специализирани органи, каквито са депозитарите, така че информацията да е на разположение на надзорните органи.

Предложенията следват постигнатото през миналата година споразумение между страните от Г-20 да се стандартизират финансовите деривати и търговията с тях да се прехвърли на специално създадени борси или електронни платформи, за да се предотвратят спекулации и финансови кризи.

Предложенията на ЕК са близки по своето естество до финансовата реформа в САЩ. Новите правила ще изискват одобрението на държавите членки на Европейския съюз (ЕС) и на Европейския парламент, като целта е да влязат в сила от края на 2012 г.

Нов европейски надзорен орган по пазарите на ценни книжа ще има ключова роля при определянето на това кои деривати трябва да се оповестяват на депозитарите или да се търгуват чрез централизирани контрагенти.

ЕК представи още и правила за оповестяване на късите продажби и търговията със суапове за защита от фалит. Къси позиции в суапове за защита от фалит на европейските страни няма да могат да се откриват по време на волатилна (нестабилна) търговия.

Непокритите къси продажби ще бъдат забранени, защото инвеститорите ще трябва да са заели ценните книги, които продават, или да са ги запазили чрез специално предварително споразумение.

Къса продажба има, когато продавачът продава ценна книга, която не притежава, с намерението по-късно да я купи обратно, за да може да я достави. Непокрита къса продажба има, когато преди извършването на късата продажба продавачът не е взел назаем ценните книжа и не си е осигурил вземането им назаем преди сетълмента (приключване на сделката). Това създава специфичния риск от неизвършване на сетълмент (т.е. неприключване на сделката).

От началото на финансовата криза насам много държави членки на ЕС предприеха действия за временно спиране или забрана на късите продажби.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. От Драгалевци
    #1

    на тебе - сега ги забраняват или поне ограничаватСмешки разни....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.