Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК прие по-стриктни санкции за нарушение на бюджетните правила в еврозоната

3 коментара
ЕК прие по-стриктни санкции за нарушение на бюджетните правила в еврозоната

Европейската комисия предложи по-стриктни санкции, които ще имат полуавтоматичен характер и ще се налагат на страни от еврозоната, които нарушават бюджетните правила на ЕС. Предложенията бяха одобрени в сряда, на фона на протести, организирани от профсъюзите срещу мерките за икономии.

"За държавите членки на еврозоната новите механизми ще позволят налагането на по-стриктни санкции", се посочва в съобщение на ЕК. Всяка страна от еврозоната, която надвиши бюджетния си дефицит над лимита от 3% ще внася в бюджета на ЕС депозит от 0.2% от Брутния си вътрешен продукт (БВП). Същият депозит е предвиден за страните от еврозоната, чийто темп на нарастване на разходите е по-бърз от процента на растеж на БВП в средносрочен план. Депозитът ще бъде върнат на държавата едва когато реши проблема. Ако не спазват отправените им препоръки, той ще се превърне в глоба.

Освен това Брюксел планира да санкционира държавите, които надвишават разрешения праг на дълга от 60% от БВП и не го намаляват достатъчно бързо, за да го върнат в тези рамки.

Комисията предвижда да поиска от тях да намалят дълга си със "задоволителен темп" или отклонение с 1/20-та между дълга им и годишния праг от 60%. Ако не го направят, срещу тях може да бъде предприета процедура за "прекомерен дефицит", каквато се предвижда сега за надхвърляне на 3%-я лимит на дефицита. При откриването на подобна процедура Брюксел предвижда държавите да направят депозит от 0.2% от БВП. Мерките, предложени в сряда от ЕК, не предвиждат спиране на еврофондовете за държавата в нарушение.

Строгите мерки на ЕК срещу страните с висок бюджетен дефицит стана повод за масовите демонстрации в Брюксел в сряда.

Протести имаше също така в Гърция, Италия, Ирландия и Латвия.

Обща стачка в Испания пък блокира транспорта и други публични услуги.

Това първата обща стачка в страната от осем години насам, но тя едва ли ще накара премиерът социалист Хосе Луис Сапатеро да се откаже от плановете за съкращаване на заплати, орязване на разходи, пенсии, както и реформа на трудовия пазар.

Според проучвания 55% от испанците подкрепят стачката, но само 18% участват в нея. 70% не вярват, че тя ще промени нещо, тъй като тежките социални реформи на правителството изглеждат неизбежни.

Конфедерацията на европейския профсъюз обяви, че най-малко 100 000 човека са се включили в общоевропейския протест в Брюксел, но според анализатори протестите са твърде малки и едва ли ще отклонят правителствата на страни с големи дългове от мерките им за намаляване на публичните дефицити.

Протестът в Брюксел се провежда под наслов "Не на строгите мерки, разкриването на работни места и растежът да са приоритет". Полицията загради европейските институции, банки и магазини в белгийската столица.

Европейската конфедерация на синдикатите съобщи, че финансовата криза е оставила 23 млн. души в ЕС без работа и се опасява, че строгите мерки на някои европейски правителства може да задълбочат проблема.

"Не ние причинихме кризата. Сметката трябва да бъде платена от банките, а не от работниците", обявиха от синдикатите.

Работниците в много от европейските страни са разочаровани, че те плащат за грешките във финансовия сектор, отбелязва ББС. Възстановяването все още е нестабилно, а в някои страни все още не е започнало.

Под натиска на инвеститори, които се опасяват от нова криза по гръцки модел, Ирландия се готви да обяви сериозна сума за спасяване на "Англо-айриш банк" (Anglo Irish Bank), докато правителството и лидерите на опозицията в Португалия спорят за съкращенията на разходите и повишението на данъците, целящи да съкратят нарастващия дефицит на страната.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу коментира, че ситуацията в родната му Португалия е сериозно и правителството трябва да се придържа към поставените фискални цели.

"Португалия трябва да покаже отговорност", каза той.

Според синдикати работниците в ЕС може да се окажат най-големите жертви на финансовата криза, която тръгна от банкерите и търговците.

В Гърция и Ирландия безработицата е достигнала най-големите си нива от десет години насам, а в Испания се удвои в последените две години.

Правителството във Великобритания планира да ореже разходите с до 25% в някои области. Във Франция пък има гневни протести срещи планираното увеличаване на пенсионната възраст.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. един
    #4

    абсолютно сте прави за лумпените и за държавните чиновници, но нека да не пропускаме, че за едно нещо протестиращите имат право - никое банкерче не го отнесе досега. Наглостта им е безгранична.

  2. tim
    #3

    това което казват е:вземете повече от тези които работят здраво и дайте на нас - лумпените.

  3. бате Ники
    #1

    Това са гадни чиновници, които живеят на гърба на работници и дребни предприемачи, че и имат наглостта да се оплакват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.