Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК ще предложи спорен план за квотно преразпределение на бежанците

ЕС търси мандат от ООН за употреба на сила срещу трафикантите на хора

1 коментар
ЕК ще предложи спорен план за квотно преразпределение на бежанците

Европейската комисия ще предложи в сряда въвеждането на квотна система за преразпределение на бежанците и създаване на законни канали за приемането на икономически имигранти. Това съобщи в понеделник говорителят на ЕК Наташа Берто на фона на усилващите се мнения против подобен подход.

Целта е да се облекчи бремето върху Италия, Гърция и Малта, които са на предната линия на мигрантския поток, както и върху други държави, които приемат основния дял от търсещите закрила.

"ЕС се нуждае от постоянна система за споделяне на отговорността сред страните членки за огромния брой бежанци и търсещи убежище", се казва в проектодокумента, цитиран от EUobsever.

Белгийски медии цитираха председателя на групата на Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ) в Европейския парламент Ги Верхофстат, според когото 80 процента от молбите за убежище в ЕС биват приемани от шест държави - Германия, Великобритания, Франция, Швеция, Италия и Белгия, други 15 страни също приемат бежанци, а 13 държави не правят нищо по този въпрос.

Така наречената "задължителна солидарност" бе отхвърлена през април от Европейския съвет, който препоръча доброволен подход за разселването на потърсилите убежище. По думите на Берто все още не е изяснена правната основа на планираните предложения, затова не може да се отговори дали някои държави от ЕС биха могли да използват правото да не приложат подобно ново изискване. Засега няма система за преразпределение на бежанците в ЕС, отбеляза говорителката на ЕК.

Броят на мигрантите, които да поеме всяка страна членка, ще зависи от числеността на населението ѝ, икономическото положение, равнището на безработица и броя на мигрантите, което вече са на нейна територия.

ЕК възнамерява до края на 2015 г. да внесе законодателство, което да въведе задължителна и автоматично задействаща се система за разпределяне в ЕС на онези хора, които имат ясна нужда от международна закрила, когато възникне масов приток на мигранти, се казва в проекта, цитиран от Euobsever.

Според поректодокумента държавите от ЕС да преразпределят около 20 000 нови бежанци всяка година, макар че окончателната бройка може да се променя. По време на извънредната среща на лидерите на ЕС миналия месец първоначално се говореше за 5000 души, но след това числото бе намалено.

Планът предвижда бежанците да бъдат вземани от страни извън ЕС, като например лагери, управлявани от ООН в Турция или Ливан. От близо 4 милиона регистрирани сирийски бежанци, около 2.8 млн. са в Турция и Ливан.

Тъй като не разполагат с легални начини да влязат на територията на ЕС, много от търсещите убежище плащат огромни суми на трафиканти в Либия, които ги пренасят с различни плавателни съдове през Средиземно море.

По данни на Амнести интернешънъл мигрантите са измъчвани и заплашвани от трафикантите и началниците на лагерите, които им казват, че ако не си платят, няма да бъдат пуснати на свобода.

В предстоящите летни месеци, когато морето е по-спокойно, се очаква нова вълна на бежанци, прехвърляни от Либия към европейския бряг. Само от началото на годината досега около 34 570 души са предприели опасното пътуване.

Според Международната организация за миграция основните страни, от които идват мигрантите през тази година, са Еритрея (5 388), Сомалия (3 717), Нигерия (2 789), Гамбия (2 099) и Сирия (2 091).

Планът на ЕК е да въведе квотна система за разпределение на мигрантите и кандидатите за убежище, които вече са на територията на ЕС.

Според публикации в европейски медии еврокомисарите са изключително разделени по това предложение, като някои от тях твърдо настояват за запазване на доброволния принцип при разселването на мигрантите. Цитирано бе становището на най-голямата група в Европейския парламент - на Европейската народна партия, според което не е необходимо създаването на пътища за законна икономическа имиграция, а ускоряване на процедурите за връщане на онези, на които е отказано убежище.

Министърът на вътрешните работи на Франция Бернар Казньов заяви в понеделник, че страната подкрепя плана за квотно разпределяне на кандидатите за убежище. В интервю за радио Ер Те Ел той се съгласи с виждането, че сегашната система несправедливо натоварва няколко страни, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. Казньов също така призова Европа да изработи подход, при който да се прави разлика между икономическа имиграция и търсене на убежище.

Според предварителна информация и германският канцлер Ангела Меркел подкрепя предложението, но други страни – като Унгария, Великобритания, Полша, Естония и др. са против.

Унгарският премиер Виктор Орбан заяви в петък, че планът на ЕК е "налудничав и несправедлив". По-рано този месец той поиска ново национално законодателство, което да държи имиграните вън от Унгария, което е в противоречие с европейските правила. Ако (други членки на ЕС) искат да приемат имигранти, могат да го правят. Но тогава те не бива да ги изпращат обратно при нас или през нас, заяви Орбан.

Квотната система среща отпор от Великобритания и новото правителство на консерваторите начело с Дейвид Камерън не възнамерява я приеме. Ние ще се противопоставим на предложенията на ЕК да въведе квоти, които не са доброволни, заяви негов говорител пред в. "Гардиан".

ЕС търси мандат от ООН за употреба на сила срещу трафикантите на хора

Вместо това Великобритания настоява ООН да подкрепи резолюция за "разрушаване на бизнес модела на трафикантите" чрез потапяне на плавателните съдове и гумените лодки, използвани за превоз на мигрантите по море. Британски кораб от състава на кралския флот, снабден с три хеликоптера, вече е на пристанище в Малта.

Външнополитическият представител на ЕС Федерика Могерини е в Ню Йорк, където на 11 май обсъжда възможностите за военно решаване на проблема.

ЕС предлага систематични усилия за идентифициране, залавяне и разрушаване на плавателни съдове преди те да бъдат използвани от каналджиите.

В Съвета за сигурност на ООН ще бъде внесен проект на резолюция, който да разреши на кораби на ЕС да провеждат операции срещу трафикантите на хора в либийски води, съгласно чл. 7 от хартата на ООН, който оторизира използването на сила за поддържане на международния мир.

Либия се обяви срещу плановете на ЕС да оторизира използването на сила срещу трафиканти на хора.

Либийският посланик в ООН Ибрахим Дабаши заяви пред Би Би Си, че намеренията на ЕС са неясни и "много обезпокоителни". Той каза, че страната му не е била консултирана от ЕС за предложенията. "Ние сме оставени на тъмно за техните намерения, какви военни действия ще се предприемат в нашите териториални води", заяви посланикът и запита как европейските военни кораби ще правят разлика между рибарските плавателни съдове и тези на каналджиите.

Според оценки на ООН тази година около 60 000 души са се опитали да преплават Средиземно море, като над 1 800 са загубили живота си по време на рискованото пътуване.

Други обсъждани от ЕС мерки са разширяване на спасителните операции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #1

    По добре ЕК да предложи работещ план за прекратяване на последствията от урбулешката "Арабска пролет 2011", по ще има ефект върху потока бежанци... преди 2011 Европа, по специално Италия и Гърция, нямаха такъв проблем с бежанците......

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.