Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК заплаши Русия с промяна на енергополитиката си, ако има газов ОПЕК

27 коментара
ЕК заплаши Русия с промяна на енергополитиката си, ако има газов ОПЕК

Европа ще трябва да преразгледа своята енергийна политика, ако Русия, Иран и Катар създадат организация на страните износителки на газ, както бе анонсирано във вторник. Това са коментарите от представители на Европейската комисия ден по-късно

"Комисията е против картелирането на пазара и енергийният сектор не прави изключение. Ние вярваме, че свободният и прозрачен пазар създава най-добрите условия за продажбата на газ", заяви на пресконференция говорителят на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс - Феран Тараделас.

По думите му ЕС не е против по-тясното сътрудничество между страните износителки по различни въпроси, но не може да подкрепи създаването на фиксиращата цените организация, тъй като европейските страни предпочитат свободната газова търговия.

Заплахата за преразглеждане на енергийната политика на ЕС към Русия става на фона на буксуващите преговори за ново споразумение с Москва, отбелязва Ройтерс

В същото време руските медии побързаха да акцентират върху това, че названието "газов ОПЕК" е било използвано от иранският министър на петрола Голамхосейн Нозари, докато ръководителят на "Газпром" Алексей Милер бил използвал словосъчетанието "газова тройка".

РИА Новости припомни, че в началото на октомври руският министър на енергетиката Сергей Шматко е отбелязал, че названието "газов ОПЕК" е крайно неудачно, защото не става въпрос за организация, която ще регулира нивото на газовите добиви в трите страни, нито пък става въпрос за обявяване на енергийна война. Тогава той изрази мнение, че създаването на такава организация се явява вид защита на интересите на държавите износителки на газ, което би било логичния отговор на инициативата на ЕС за мерки, защитаващи газовите потребители (б.ред. - третия пакет мерки за разделяне на собствеността на енергийните мрежи, които се приема, че ограничават достъпа на "Газпром" до европейския пазар, чиято зависимост от руския газ става все по-голяма).

САШ и Западна Европа често изразяват опасения от създаването на "Газов ОПЕК", коментира RusEnergy в сряда. Според анализатори, до които се е допитало изданието, по-скоро новият алианс ще разработва принципите на взаимодействие и договореностите с потенциалните инвеститори в газови находища, отколкото за регулира добивите на синьо гориво, както прави това истинският ОПЕК.

"Газ дьо Франс" са обявили готовността си да разгледат позитивно ролята на "Голямата газова тройка" при условие, че съвпадат възгледите на страните в дългосрочна перспектива, пише още RusEnergy.

Генералният директор на компанията Жерар Местрал е заявил, че "не е задължително обявеното създаване на газовото обединение да следва логиката на картел, какъвто е нефтеният ОПЕК".

Той е изразил увереността си, че международната финансова криза няма да доведе до сериозни последици за газовия отрасъл в средна и дългосрочна перспектива. Само в краткосрочен аспект може да възникнат трудности при реализацията на газовите проекти, казва Местрал, цитиран от ИТАР-ТАСС.

На фона на неговия оптимизъм обаче от “Газпром” отчетоха в сряда дефицит над 2 млрд. долара, което е 1.5% от приходите му. Газовият концерн планираше да покрие този дефицит с приходите от борсовата продажба на 10% от акциите на дъщерната си банка “Газпромбанк”. Банката обаче няма да излезе на борсата нито през 2008, нито през 2009 г., пише "Ведомости"

“Газпром” заложи в бюджета си за 2008 г. приходи от продажбата на пакет от 14.5% от акциите на “Газпромбанк”, 4.5% от акциите на кредитната организация “Газфонд”, която е главен акционер в “Газпромбанк”, и още 10% от акциите на банката чрез първично предлагане на борсата.

Пускането на акции на “Газпромбанк” на борсата беше отложено заради неблагоприятната конюнктура на финансовите пазари.

Оптимистична за потребителите е прогнозата на “Газпром” за понижаване на средните цени на природния газ за Европа през втората половина на 2009 г. Тогава ще се отрази върху тарифите падането на цените на петрола, съобщи ръководителят на департамента за външноикономическата дейност на предприятието Станислав Циганков, цитиран от Ройтерс.

Цената на природния газ в договорите за износ на “Газпром” е обвързана със световните цени на петрола, които от юли насам паднаха двойно до 70 долара за барел

“Като се има предвид, че цената на природния газ закъснява с около девет месеца, средноевропейските цени ще започнат да се понижават към втората половина на следващата година”, посочи Станислав Циганков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. intel
    #28

    tupi par4eta sa i tva si e- subsidiraite oste

  2. От Драгалевци
    #27

    печалба, тъпанарчета

  3. доктор дю-конски
    #26

    Андрис Пиебалгс - Феран Тараделас, хахахахахаевропейските страни предпочитат свободната газова търговия, хахахахахахаххаще започнат да се понижават към втората половина на следващата година”, посочи Станислав Циганков, хахахахаха, циганков, хахахахаххаамайн гот какви мегакосмически глупоси, хахахахахха

  4. stefan, us
    #25

    Газпром и на печалба да е, на теб едва ли са ти дали и един лев. Да ти бяха спретнали руснаците поне една кучешка колибка като лаеш все в тяхна полза.

  5. ГАЗ
    #24

    Приятелю,ти наистина не разбираш от нищо.Вадиш от шапката си най-различни фишеци.Газпром не е на печалба.Това се знае от всички но не и в България.Пресата е в пълно мълчание за положението на ГАзпром.В момента той яде печалбите от минали години.Огромните инвестиций направени от Газпром го водят на минус.Няма достатъчно приходи за да плаща главниците и лихвите.Нови мощщности няма и сегашните полес газ започват да намаляват.Всяка нодост на Запад за получаване на енергия води до намаляване употребата

  6. доктор дю-конски
    #23

    еФФФФтин ти е попския гъз. на български тази дума се пише другояче, задник, хахахаххаа

  7. REDOVEN 4ITATEL
    #22

    ДАЛИ НАЙ-СЕТНЕ НА ЕС ЩЕ МУ ДОЙДЕ УМА В ГЛАВАТА И ЩЕ ПОПРЕЧИ НА ПУТИНОВА РУСИЯ ДА СИ РАЗИГРАВА КОНЯ И ДА АКТИВИЗИРА АГРЕСИВНАТА СИ ВЪНШНА ПОЛИТИКА??? НАЙ-ТОЧНО СЕ ИЗКАЗА МАККЕЙН - РУСИЯ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ИЗКЛЮЧЕНА ОТ Г-8 (И ДА СИ СТАНЕ КАКТО ТРЯБВА И КАКТО СИ БЕШЕ - Г-7).

  8. поп Грую
    #21

    не искат да си продават ефтино ресурсите на Запада .Което е разбираемо и събира подкрепа за политическото хулиганство на ГАЗПРОМ.ТЕ ПРОДАВТ ЧУЖД ГАЗ: НА КАЗАХСТАН И ДРУГИТЕ СРЕДНОАЗИАТСКИ РЕПУБЛИКИ,КУПУВАН ОТ ГАЗПРОМ НА БЕЗЦЕНИЦА, И НА ИРАН .ОТ ИРАН КУПУВАХА ОЩЕ ПО ВРЕМЕТО НА СССР. ДАНО НА ПРОДАЖНИТЕ ЗАПАДНОЕВРОПЕЙСКИ ПОЛИТИЦИ ВЕЧЕ ИМ СВЕТНЕ ,КОЙ Е "ПРИЯТЕЛЯТ ПУТИН", ЗА НЯКОИ ОТ ТЯХ.

  9. доктор дю-конски
    #20

    кво друго да му кажеш?а диагнозата му е - тъпан. на редовния + на предните двама трима четирима, оппа не четирима, хахахахаха

  10. поп Грую
    #19

    официално част от 230 млрд.доларовата подкрепа на руската държава,за покриване на загубите от световната финансомва криза ,на руски банки и фирми -инвеститори.А ГАЗПРОМ беше инвестирал в много дружества в САЩ,това се жалваше и самият Путин.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.