Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екипите на спешната помощ искат двойно увеличение на заплатите

1 коментар
Екипите на спешната помощ искат двойно увеличение на заплатите

Медиците в спешната помощ настояват за сто процента увеличаване на заплатите, ако се приемат законодателни промени, според които общопрактикуващите лекари няма да бъдат на разположение на пациентите 24 часа.

Председателят на Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ Десислава Кателиева обясни в понеделник в столицата, че ако бъдат внесени такива промени, цялата отговорност за пациентите, чиито джипита не са осигурили денонощна медицинска помощ чрез дежурни кабинети, ще падне изцяло върху спешната медицина.

На последния си извънреден събор Българският лекарски съюз излезе с искане за регламентиране на работно време за общопрактикуващите лекари, които в момента законът задължава да бъдат на разположение денонощно, а ако не – да пренасочват дейността си към спешни или денонощни медицински центрове, което в повечето случаи те правят. По думите на зам.-председателя на съсловната организация Юлиян Йорданов, това е в конфликт с Кодекса на труда и е необходимо здравната каса да сключи договори с различни доставчици на спешни медицински услуги, за да могат джипитата да се асоциират с тях през нея.

Лекарите от спешната помощ настояха за ясно разграничаване в законовите текстове на понятията "спешна" и "неотложна", както и за изработване на алгоритми за дейността им, осигуряване на кадри в сектора и уеднаквяване на оборудването в линейките.

По думите на Марин Вълков, фелдшер в спешния център в Благоевград, сега в системата на спешната помощ работят 6 хиляди души, а за да се обслужва населението без закъснение и с добро качество, са необходими 12 хиляди.

Към момента осигурени кабинети за неотложна помощ има едва в 98 от 260 общини в страната, посочи Десислава Кателиева. Във все по-малко екипи има лекар, като в повечето случаи екипът се състои от медицинска сестра и фелдшер, особено в малките населени или отдалечени места.

Парамедиците трябва да намерят приложение в системата, но за това са нужни законови промени, каза Тодор Цанков, който работи като шофьор в пловдивския център за спешна медицинска помощ. Той учи за парамедик, но според действащите законови текстове не може да оказва спешна медицинска помощ, да дава лекарства на пациент и др.

Медицинските сестри също не могат да назначават сами терапия на нуждаещ се или да извършват каквато и да било дейност без лекарско решение, освен да правят сърдечен масаж, добави Кателиева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Работата е опечена, говорих с Орешарски, каза : ще видим! От псевдореформата на Костов и зъболекаря Семерджиев в здравеопазването нищо не се е променило или подобрило, така и ще бъде. То за тази работа не става само с ядене- трябва и акъл! Обаче, това качество е много дефицитно у така нареклата се "политическа класа"! Ае и аз да пробам а пална една пура.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.