Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еколози: ЕК да разследва избора на подизпълнители на АЕЦ "Белене"

20 коментара
Еколози: ЕК да разследва избора на подизпълнители на АЕЦ "Белене"

Европейската комисия да разследва тържните процедури за строителството на АЕЦ "Белене" и да се проучи изборът на подизпълнителите на проекта, настояват 18 български и две международни екоорганизации в писмо до европейския комисар по въпросите на конкуренцията Нели Крус. Това съобщи във вторник на пресконференция в София Ян Хаверкамп, отговарящ за енергийните въпроси в международната организация "Грийнпийс".

Искането идва пет дни, след като премиерът Сергей Станишев даде официален старт на строителните дейности по проекта.

Конкретен повод за искането на еколозите са резервираните предварително поръчки за български фирми за 30 процента от дейностите по проекта. Те са заложени в самата тръжна процедура за избор на изпълнител на проекта, проведена от Националната електрическа компания в периода 2005-2006 г. Обществената поръчка бе обявена за изграждане на атомната централа "под ключ", което според НЕК освобождава държавната компания от задължението да провежда търгове за подизпълнители, като интересите на българските фирми са защитени с фиксираните 30 на сто дейности.

Така руската "Атомстройекспорт" (АСЕ) спечели търга с основен подизпълнител консорциума "Карсиб" между френската "Арева" и германската "Сименс", който ще отговаря за системите за контрол и безопасност и електротехническото оборудване. Останалите дейности ще се поемат от множество руски фирми като "Хидропрес", "Атоменергопром" и Курчатовския научен институт, които ще проектират и изработят значителна част от основното оборудване на двата бъдещи блока от по 1000 МВ. ОТ АСЕ обещаха поръчки и за украински фирми.

За българските фирми, които ще участват в дейностите по подготовката на площадката, е ясно, че ще се избират от списък с 57 дружества, като АСЕ ще ги отсява по собствени критерии и според предложената цена. ще се търсят най-ниските оферти, за да не се оскъпява проекта, каза миналия четвъртък президентът на руската компания Леонид Резников.

Директорът на Института за зелена политика Петко Ковачев допълни, че строежът на АЕЦ "Белене” носи със себе си също така екологични и икономически проблеми, и предпоставки за корупция.

Като основен недостатък на проекта Хаверкамп посочи липсата на осигурено финансиране на строежа на ядрената централа. Българското правителство обаче очаква идния понеделник подобрени оферти от двамата потенциални съакционери в проекта – германската RWE и белгийската "Електрабел", които се очаква да осигурят значителна част от необходимите средства за строежа на проекта. За дейностите досега се плаща със средства от заема, отпуснат от френската БНП-Париба, която трябва да помогне на НЕК за осигури останалото кредитиране за реализацията на проекта, чиято цена по договор е 3.997 млрд. евро. Очаква се обаче АЕЦ "Белене" да се оскъпи поне с 20 на сто.

"България става заложник на проект, който не ясно дали въобще ще се осъществи", посочи Ян Хаверкамп. По думите му въпреки приказките за ядрен ренесанс в следващите години блоковете, които трябва да се затворят, ще са повече от новите ядренимощности. Трябва да се модернизира енергийната система, да се увеличи енергийната ефективност, особено за големите консуматори и да се инвестира във възобновяеми енергийни източници, смята той. Тези действия биха увеличили капацитета на българската енергийна система, която ще доведе до сигурност, необходима за инвестиционния климат в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Tomba
    #21

    Грийнпийс да наеме рейсове и да отидат да гасят пожарите с топалки и лопати в Рила, белким нещо релно свършат еколозите, а не само гьобелсова пропаганда!

  2. aman
    #20

    И там има еколози да гасят. Да не е само Рила проблем в България?!

  3. Беленчанин
    #19

    "Сергей Станишев даде официален старт на строителните дейности по проекта." По-скоро на разрушителните, тьй като всичко построено до сега ще трябва да бъде съборено и изградено наново, заради новата технология. 1.2 млрд. лева народна пара, с които впрочем самите управляващи доскоро обясняваха продължаването на този проект, сега отиват на кино и никой вече не ги слага в сметката. А тя може би изглежда така: 4 млрд евро + 0.8 млрд /20 % оскъпявяне/ + 0.6 млрд /досегашнинте разходи, които с разрушаване

  4. Dr Mancho
    #18

    za VEZ-ove, vqtyrni el.centrali i drugi alternativni iztochnici? Da ne bi v momenta da imame nedostig na tok? Za kakvo ni e porednoto komunistichesko plashilo?

  5. Dr Mancho
    #17

    e rabota na dyrzhavata, koqto dosta danyci e pribrala!

  6. кънчо
    #16

    200гр. в задника ти стигат!?!?

  7. Петър
    #15

    Принципно е неразумно да се строи нещо по руска технология. Каква технология имат руснаците? Някой да може да посочи техни продукти или технологии, които да са на средното западно ниво? Това едно. Друго - защо държавата ще строи централа? От какъв зор? Вместо да приватизира съществуващите централи, тя ще ги увеличава. Ако проектът наистина е добър, ще се намерят частни фирми, които да го изпълнят. Защо ние да поемаме рисковете? И няма ли да е по-добре въпросните средства да се насочат към повишаване на енергийната ефективност на вече съществуващите мощности? Е да, комисионни няма да има, нито слагане пред путин, но ще имаме по-ефективна икономика и по-малко дългове.

  8. mafia
    #14

    ..koi ot koi po erbap v taia darjava?!?

  9. ек
    #13

    ек отдавна знае,че най големия в ядрената енергетия в българия е богомил манчев и неговата риск инженеринг.

  10. The Wise man
    #12

    ЕДВА ЛИ ИМА ДЪРЖАВА В СВЕТА КОЯТО 20 ГОДИНИ ДА СТРОЙ АЕЦ , ОСВЕН В БЪЛГАРИЯ! 90 ГОДИНА СТРОЕЖА БЕШЕ ЗАМРЪЗЕН , ПРИЧИНИТЕ И КОЙ БЕ ИНИЦИАТОРА ЗА ТАЗИ ГЛУПОСТ СА ИЗВЕСТНИ!ПРОТИВНИЦИ ИЗВЪН БЪЛГАРИЯ И ВЪТРЕ В НЕЯ КОЛКОТО ИСКАТЕ! ОБИКНОВЕНО СЕ МАСКИРАТ , КАТО " ЕКО ЗАЩИТНИЦИ " , ЗАЩОТО ТАКА НАЙ - ЛЕСНО СЕ МАНИПУЛИРА ОБЩЕСТВЕНОТО МНЕНИЕ !ПОРАДИ РАЗЛИЧНИ ИНТЕРЕСИ СТРОЕЖА НА АЕЦ "БЕЛЕНЕ" СТАНА ИСТОРИЧЕСКИ, А МНЕНИЕТО НА БЕЛИНЧАНИ Е ЯСНО И ЕДНОЗНАЧНО "ЗА" АЕЦ "БЕЛЕНЕ" !!! ИНТЕРЕСИТЕ НА ДЪРЖАВАТА СЪЩО СА ЯСНИ - "ЗА" СТРОЕЖА НА АЕЦ "БЕЛЕНЕ" ..., КОЙ ОБАЧЕ СА ПРОТИВ ВСЕКИ СПОРЕД УМСТВЕНИЯТ БАГАЖ ЩЕ СИ ОТГОВОРИ!? ГЛАВНИЯТ ВЪПРОС ОБАЧЕ Е - ЩО ЗА НАЦИЯ СМЕ НИЕ БЪЛГАРИТЕ???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.