Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екоминистърът иска бързо разследване за избитите белоглави лешояди

0 коментара
Служебният министър на околната среда и водите Ирина Костова, сн: БГНЕС

Служебният министър на околната среда и водите Ирина Костова е призовала колегата си от МВР Пламен Узунов за бързо разследване и наказване на виновните лица за отравяне на защитени видове и унищожаването на почти цялата популация на силно застрашения белоглав лешояд в района на Кресна, съобщиха то ековедомството в петък.

Отделно Костова е поискала от земеделския министър Христо Бозуков да нареди на шефа на агенцията за гарите засилена охрана и контрол на териториите на ловните и горските стопанства.

Белоглавият лешояд (Gyps fulvus) е птица от семейство Ястребови (Accipitridae) и е защитен вид, включен в Чeрвената книга и списъците към Закона за биологичното разнообразие. Птиците са обект на дългогодишни опити за възстановяване на вида, тъй като в края на миналия век той е изчезнал от по-голямата територия на страната, вследствие на масовото тровене на хищници, припомнят от ековедомството.

Деянията, свързани с убиване на дивеч без надлежно разрешително или със забранени средства, както и противозаконното унищожаване на защитени видове, са престъпления по смисъла на Наказателния кодекс и се наказват с глоби, пробация или лишаване от свобода.

Ирина Костова пише до Бозуков и за нуждата от съдействие от страна на областните дирекции по безопасност на храните за вземане на проби от животните и изпращането им за изследвания във ветеринарната лаборатория на БАБХ в София, с цел установяване на използваната отрова.

МОСВ е изпратило писмо и до регионалните екоинспекции и Дирекциите на националните паркове "Рила“, "Пирин“ и "Централен Балкан“ да засилят охраната и контрола в защитените територии. При съмнения за отравяне на животни, със съдействието на полицията и съответната Областна дирекция по безопасност на храните, те трябва да вземат проба и да я изпратят за изследване.

Министър Костова апелира при съмнение за извършване на подобни деяния, своевременно да се уведомяват отговорните институции.

Съгласно Закона за биоразнообразието е забранено белоглавите лешояди да бъдат преследвани и убивани, както и да бъдат обезпокоявани, особено в периодите на размножаване и отглеждане на малките. Не е разрешено и вземането на яйца от гнездата им, както и осъществяването на търговия или размяна на живи или препарирани екземпляри. Лешоядите се хранят с трупове на домашни и диви бозайници и така почистват планинските пасища, затова народът ги нарича "санитари в природата“, допълват от Министерството на околната среда и водите.

Природозащитниците в България, в партньорство с редица международни организации, полагат дългогодишни усиля по различни програми за възстановяването на вида. Тези дейности са заложени в Балканския план за опазване на лешоядите, в редица мерки на Световния съюз за защита на природата (IUCN) и други стратегически документи и се изпълняват по проекти на различни финансови инструменти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.