Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екооценките са формални, не се контролира изпълнението им

4 коментара
Екооценките са формални, не се контролира изпълнението им

Изготвянето на екооценките на инвестиционните проекти и оценките за въздействие върху околната среда (ОВОС) е формално и изпълнението на заложените в тях изисквания не се контролира от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Това констатира доклад за резултатите от извършен одит на Сметната палата по прилагането на законовите изисквания за такива оценки в периода от януари 2005 г. до края на 2006 г., който е публикуван на сайта на Сметната палата.

В документа, който е приет на 23 май 2008 г., се посочва, че в посочения период ековедомството не е проследявало дали се изпълняват поставените условия в решенията по ОВОС.

Практиката на МОСВ е да одобрява докладите по ОВОС за различните проекти като обикновено поставя условия за изпълнението на инвестиционните намерения. Сега Сметната палата установява, че ведомството на Джевдет Чакъров не е правило проверки на място дали наложените ограничения са изпълнени. Не са били открити дори документални преписки за движението на проектите. Според одитната институция тази липса на контрол създава рискове за некачествено и несвоевременно изпълнение на препоръките, чието прилагане трябва да опазва околната среда. Не се гарантира отстраняването на пропуските, допуснати от инвеститорите, които на практика спокойно са можели и да не изпълняват изисквания от екооценката или ОВОС-а.

Въпреки нормативно създадените условия обществеността да получава информация за екооценките и ОВОС, както и да са ясни експертите, които изготвят въпросните доклади, МОСВ не е реализирало проекта за Публичен регистър на експертите и на данните за извършване на процедурите по ОВОС.

От СП установяват още, че екоминистерството е забавило регулациите по отношение на оценката за съвместимост на инвестиционните намерения с потенциално защитените зони в европейската екомрежа НАТУРА 2000 и по-този начин изготвянето на самите оценки е било затруднено..

Съществува несъответствие между термините в законите за опазване на околната среда и за туризма като ваканционни селища и вилно селище и хотелски комплекс и туристическо селище, с което се създава риск за правилното определяне дали е нужно изготвянето на по-леката процедура на екооценка и по-тежката – за ОВОС.

Министърът на околната среда и водите има на разположение шест месеца да докладва какви мерки е взело неговото ведомство за отстраняване на посочените проблемни области, пише още в доклада на Сметната палата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Владимир
    #5

    хвала!

  2. 07
    #3

    той друго и не отбира , завалията..Имам "честта" лично да го познавам.

  3. Карина
    #2

    клепане по изборите и вярно служене се докопа до този пост, без хал хабер да си има от екология.

  4. ves
    #1

    а като имате предвид, че от сметната палата ни спускат като информация само някаква си част, смятайте какви далавери стават.От сметната палата преработвали доклада и дори за депутатите не се дава всичко. А до простосмъртните достига това, което опозицията научава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.