Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екорайоните извън Натура 2000 остават без европейско финансиране

24 коментара
Екорайоните извън Натура 2000 остават без европейско финансиране

Европейският съюз може да спре всички европейски пари за определен район, ако България не спази ангажиментите си по екологичната мрежа Натура 2000, съобщи в сряда пред БНР Андрей Ковачев от сдружението “Дивата природа Балкани”.

Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров и заместниците му Чавдар Георгиев и Йордан Дардов се срещат в сряда и четвъртък с представителите на местната власт и областните управители в Добрич, Варна и Бургас. Те ще обсъдят отново териториите, които ще влязат в европейската екологична мрежа.

Ние не само ще изгубим финансирането по екопрограмата за тези терени, които влизат в европейската мрежа, но и всички останали пари от структурните и Кохезионния фондове по проектите, с които ще кандидатства проблемният район за безвъзмездно финансиране, уточни Ковачев.

В последните години Европейският съюз следи много строго за спазване на всички поети ангажименти по отношение на екологията от страните кандидатки.

На последното си заседание правителството отложи решението за границите на Натура 2000 за следващата година. Въпреки че екоминистърът Джевдет Чакъров обясняваше, че ще внесе списъка с териториите, които са одобрени от Националния съвет по биологично разнообразие, той предложи на кабинета три варианта.

Според официалната информация от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) след заседанието на съвета са депозирани особени мнения от членове на съвета по биологично разнообразие и министър Чакъров се е съобразил с тях.

Три алтернативни варианта се обособили след внесените особени мнения – при първия в Натура 2000 влизат 24 на сто от територията на страната (общо 114 зони), при втория процентът се намалява на около 20 (112 зони) и в третия вариант влизат 16% (109) от територията на страната.

 Заседанието на Националния съвет по биологично разнообразие се проведе на 21 ноември и списък с общо 225 защитени зони, които да влязат в екологичната мрежа Натура 2000. Тези зони обхващаха 33 на сто от територията на България.

Първоначално списъкът, предложен от екоорганизациите, включваше 288 места, но след това бяха окрупнени.

Окончателното решение, което взе експертният съвет, е да приеме списъка под условие по искане на Националното управление по горите към земеделското министерство. Оттам поискаха да прецизират допълнително границите на близо 20 терена, в които влизат над половината (56%) от предложената територия за европейската екологична мрежа.

След заседанието на съвета по биологично разнообразие, Mediapool съобщи, че единият от членовете - Яна Гутева, доктор в Биологическия факултет - е депозирала до министър Джевдет Чакъров особено становище, в което оттегля гласа си да се преразгледат границите на 20-те терена. В писмото си до екоминистъра, Гутева съобщава, че членовете на съвета са били подведени и не са разбрали, че зад искането на Националното управление по горите стоят опасенията на земеделското ведомство от икономически ограничения върху дърводобива.

Освен Яна Гутева в полза на 33-те процента защитени територии, становище при министър Джевдет Чакъров е депозирал и Борис Буров от “Българско дружество за защита на птиците”.

От дружеството за защита на птиците уточниха, че още през октомври са изпратили доклад до всички министри от кабинета подробен доклад с 114-те орнитологично важни места в страната, които трябва да влязат в Натура 2000. Пълна подкрепа те са получили от министрите на отбраната Веселин Близнаков и на културата Стефан Данаилов. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. AA
    #25

    И като говориш за приоритети...знаеш ла на колко лева се продава тока от АЕЦ-а на държавата-39лв. за мегаватчас(2 евроцента за киловатчас). А ако го нямаше АЕЦ-а и трябваше да го внасяме, знаеш ли колко щеше да бъде? Поинтересувай се по колко го внасят Сърбия, Албания и т.н или колко е международната му цена-след това философствувай на тема "да затворим всичко, да живеем природосъобразно"...

  2. Попов
    #24

    аз ползвам това което ми е минимално необходимо, а не "черпя с пълни шепи" !освен това "благата" които ползвам ги превръщам в работа ЗА природата и качеството на живот, а не против.ако и останалите правеха като мен нямаше да имаме проблеми, а тези от държавите със суровините още по малко, схващаш ли?ти сигурно не знаеш, но по конституция имаш право на чиста и здравословна околна среда - ако наричаш Лукойл такава това означава че просто ценностната система ти куца. Но по ми се струва че го правиш заради парите ! И именно от това идват големите ни проблеми - неутолима жажда за още пари, нали !!!

  3. Попов
    #23

    ...че не става въпрос за удобството на "птиците", а за качеството на живот на всеки в Б-я !!!Ако не разбираш за какво говоря си вземи къща в с. Яна или в Козлодуй и ще чатнеш!

  4. AA
    #22

    Абе, пиле шарено, ти да не живееш на връх КОМ, далеч от цивилизацията, без ток, вода, телевизор, не влизаш в супери и не ползваш автоматични перални...не караш кола и не ползваш влак, самолет, компютър и други "глезотии" на цивилизацията. Само когато живееш по този начин, можеш да си позволиш да държиш такъв тон на "другите", които се ползват от тези блага. Ама да гребеш със шепи от индустриализацията на света и да говориш колко това е лошо...Бегай се прегледай на доктор. А аз живея край "Лукойл"-ти идвал ли си някога тук, че така уверено говориш за неща, които не си видял...

  5. АА
    #20

    Да, Попов, прав си!Кремиковци нищо не дава на държавата, Лукойл също, АЕЦ-и той. Бе я да ги закрием всичките заводи и фабрики и да се радваме на птичките...Пък те от време на време по някое грипче ще ни даряват, но ние сме еколози, ще живеем в пещери и ще се топлим с-какво? нали не трябва да сечем и дървета? Така че аз съм за-закриваме държавата и откриваме "Натура"-та-да живеят БДЗП и "Зелени балкани"...

  6. Попов
    #19

    ...и АЕЦ наистина си е за закриване.Тя почти се беше и закрила не толкова отдавна под вещото ръководство на другарите-строители на заводи и електроцентрали, беше фалирала със сигурност !!!Лошото е че умници като теб не си правят труда да прочетат че една икономика са развива когато имаш ресурс - ресурса на Б-я е нейната природа и съответно върху нея трябва да се развива туризъм и качествено земеделие - тези двете са и основният приоритет на НАТУРА 2000.Ресурса на Б-я не е нито желязната руда нито урановата нито нефта, а предприятията за които говориш са износ на мръсна продукция за геополитическо влияние на Русия в региона !

  7. Попов
    #18

    е като ползват горепосочените за превоз какво пречи да не се замърсява, да не се шуми над определен децибел, да не се бетонира всичко и т.н.?как точно ще се навреди на бизнеса ако му се налагат високи екологични изисквания /както навсякъде в цивилизования свят и у нас включително, но само на теория/ и как точно ще спечели обикновенния гражданин от съсипани за десетилетия земи ?Хайде, радетелю за бизнеса, кажи какво печели българинът от Кремиковци в момента и колко още Кремиковци-та са нужни на Б-я за да просперира ?

  8. Син Камък
    #17

    Колега, ти си още един разбрал. Аз по въпросите за строителството в курорти не съм компетентен и не се произнасям. Писал съм за Варненското езеро и пристанища, чети внимателно! 400 милиона долара заем от Японската банка за сътрудничество и развитие за изграждане на първи за България контейнерен пристанищен терминал трудно може да се нарече пране на пари. Функционирането на Девненския клъстър, собственост вече изцяло на западноевропейски компании, чрез развитието на пристанище Варна-Запад, откъдето

  9. злобюл-птичар
    #16

    Абе син камък, откога пък вие перачите на пари сте се загрижили за икономиката? И за чий дядов строите (да се не настроите дано, както казват бабите), като работници нямате? Ще внасяте виетнамци а? И пакистанци? Тия последните дето се взривяваха по лондонското метро, по Мадрид и незнам си къде! Значи сте и заплаха за националната сигурност! За такива като вас ЗАТВОР, да се научите на поведението което ви приляга, като оня беззъбия дето го даваха по Нова телевизия!

  10. Син Камък
    #15

    Естествено, че няма да ядат пари орнитолози и еколози. Няма да ядат пари и културата на майор Деянов и армията на немайор Близнаков. Няма да ядат пари, щото парите, дето те ги ядат, идват от икономиката - и у нас, и в ЕС.А те казват на бизнеса ..., как беше, Гугутева ... "да се съобрази с налаганите ограничения". Гугутки и птичарчета, я пак да отговорите що вкарахте цялото Варненско езеро, барабар с пристанищата на ТЕЦ-а, пристанищата на Девненските заводи и кораборемонтните заводи в Натура? Имате ли дупе вие, заедно с майора и немайора, да се лишите от безвъзмездното финансиране от бюджета и фондове, които те осигуряват?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.