Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експерти препоръчват застраховане срещу лекарски грешки

4 коментара
Експерти препоръчват застраховане срещу лекарски грешки

Необходимо е да се разработи ефективна система за застраховки от лекарски грешки, която да започне да изплаща компенсации на потърпевшите. Това препоръчва доклад на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване, изготвен с подкрепата на Българския лекарски съюзи и Съюза на съдиите в България.

В анализа се посочва, че решаването на проблема със застраховането от лекарски грешки трябва да има и участие на съда. "Вероятно първите присъди за изплащане на застраховки на потърпевши лица ще доведат до катализиране на процеса", се посочва в документа.

Проведеното в рамките на проекта представително проучване показва, че като жертви на лекарски грешки през последните 5 години се определят 8.3% от българите или приблизително 1.66% средно годишно. Същевременно потърпевшите лица, потърсили отговорност за допусната лекарска грешка през последните 5 години, се движат в диапазона 5-15 хиляди, като между 2 и 6 хиляди са тези, които са го направили извън здравната система. В 60% от случаите, при които е потърсена отговорност за лекарска грешка, е ставало въпрос за смърт на близък.

Докладът констатира, че колкото е по-лошо здравословното състояние на един човек, толкова по-рядко той смята, че е станал жертва на лекарска грешка. Като жертви на лекарски грешки по-често се самоопределят лица от най-активната част от населението – млади, образовани, живеещи в най-големи градове, по-често жени.

Докладът констатира още, че съществуващата система за професионална застраховка на лекарите в момента е безсмислена. В София, при най-рисковите специалности, като хирургията и анестезиология, най-скъпите застраховки са 45 лв. еднократно в рамките на годината.

Според запитани прокурори, съдии и ръководители на здравни институции, най-видимите и социално най-неприемливите медицински инциденти са свързани със смърт на родилки и новородени.

В юридическата част на доклада се подчертава, че информираното съгласие, в резултат на което се изисква подписването на документ, често е в неразбираем за пациента вид.

Като препоръка се откроява и създаването на национална система за статистическа регистрация на отклоненията и инцидентите при лечение. Предлага се и създаването на независим орган – бюро за извършване на съдебно-медицински експертизи за нуждите на правораздаването, както и разработване на необходимата правна рамка, чрез която да бъдат създадени гаранции за независимостта и продължаващата специализация на вещите лица от това специализирано звено.

Сред предложенията е и създаване на гаранционен фонд за подпомагане, финансова компенсация и финансово обезпечаване продължаващото лечение на лица, пострадали от лекарска грешка или небрежност.

Друга идея е изграждането на единен национален регистър на лошите практики, който да улеснява съдебната система и да бъде дисциплинираща мярка за действащите лекарски практики.

Докладът е изготвен в рамките на проект "Подобряване ефективността на съдебната система при решаване на дела, свързани с лекарски грешки или небрежност и повишаване защитата на правата на пациентите".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. гадльо
    #5

    Просто и застрахователите трябва да ядат

  2. Терафлоп
    #3

    Сериозните грешки на лекарите са непоправими.Срещу тях застраховка няма!

  3. аха
    #2

    Така е по света. И тука ще стане. Около болниците ще се върти глутница гладни адвокати, подкокоросващи близките да съдят болницата. Нормално е да се плаща за грешките.Лекарите пък, за да ги избегнат, ще запонат да действат по алгоритми, описани в книжка от МЗ. Никаква инициатива. Пример: В Израел, ако до 1 час след раждането, плацентата не излезе сама, се прави секцио.Тука се инжектира 1 амп окситоцин и плацентата излиза по живо по здраво, а майката не се подлага на операцията.Болният излиза с диск в ръката, на който е заснета операцията.

  4. ...
    #1

    Koj zastrahowatel bi si slojil taralej v gashtite s podobna zastrahovka?Da ne sa ludi sreshtu nqkakwa mijawa premiq da pokriwat otgowornostta na sgafili i nekadyrni doktori?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.