Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Енел" иска да произвежда ток от слънце и биомаса в ТЕЦ "Марица Изток 3"

1 коментар
Възможността за производство на електроенергия при комбинирано използване на слънчева енергия и на биомаса проучва в България италианската компания "Енел". Това съобщи пред журналисти Сауро Пазини, ръководител на Изследователския център на компанията в Ливорно, където се тестват разработени експериментални технологии за съвместно използване на различни видове конвенционолни горива като въглища, природен газ и петрол с възобноваеми енергийни източници като слънце, биомаса, геотермални извори или гейзери и вятър.

Иновационните технологии позволяват производство с много по-голяма ефективност и двойно спестяване на въглеродните емисии, изхвърляни във въздуха.

Планира се първо да се разработи експериментален проект в ТЕЦ "Марица Изток 3", чийто оператор съвместно с НЕК е италианската компания и където "Енел" изпълнява проект за рехабилитация на блоковете и изграждане на сероочистващи инсталации. Крайното решение за приложимостта на проекта ще е на ръководството на електроцентралатаи ще бъде взето догодина. Освен това се работи по повишаване на ефективността на четирите блока в ТЕЦ "Марица Изток 3".

Италианската компания се явява и един от основните претенденти за бъдещата мощност от около 700 мегавата, която Министерството на икономиката и енергетиката смята да строи на територията на комплекса "Марица Изток", но все още не е избран консултантът, който трябва да определи критериите за провеждане на процедурата за отсяване на инвеститора в проекта, оценяван на над 1 млрд. евро.

Останалите кандидати до преди година бяха германските RWE и E.ON, американската AES, чешката CEZ, както и българският бизнесмен Христо Ковачки.

Откакто министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров обяви, че възнамерява едно от изискванията към бъдещия инвеститор е централата да има и технология за улавяне и съхранение на въглероден двуокис, другите желаещи не са афиширали наново намеренията си.

"Енел" в момента разработва три варианта на такава технология, съобщи Пазини. Документите са изпратени за съгласуване с Европейската комисия, за да може да се премине от ексеприменталната фаза към реално изграждане на такива мощности в Бриндизи, Фузини и Сеста. В момента никъде в света няма действащи такива технологии, обясни шефът на Изследователския център в Ливорно.

Единият вариант е за улавяне на парниковите газове и инжектирането им в подземни хранилища, за чието изграждане обаче трябват подходящи почви и не е ясно дали условията в комплекса "Марица Изток" позволяват това. Вторият метод вкарва кислород по време на горенето на газифицираните въглища и така по-лесно се улавят парниковите газове. При третият начин се използва водород за производство на ток в газови турбини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Green
    #1

    С света НЯМА, повтарям НЯМА - в смисъл НЕ СЪЩЕСТВУВА, работещ комерсиален ТЕЦ със улавяне и съхранение на въглероден двуокис. Пак повтарям НЯМА - НЕ Е ИЗМИСЛЕНО.Има само едно пилотно проектче, за ТЕЦче от 5 мегавата, което започна да работи това лято.Защо и как тогава нашия ТЕЦ"Марица Изток 3" ще се здобие с такава инсталация?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.