Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергийният министър до юли трябва да каже вариантите за АЕЦ "Белене"

Петкова продължава да твърди, че има много сериозен инвестиционен интерес към проекта

19 коментара
Енергийният министър до юли трябва да каже вариантите за АЕЦ "Белене"

Народното събрание възложи на министъра на енергетиката до 30 юни 2018 г. да внесе в парламента конкретни предложения, свързани с възможностите за реализация на активите по проекта за изграждане на АЕЦ "Белене". Дотогава трябва да е ясно и как ще стане отделянето на активите и пасивите на проекта в отделна компания. Това реши парламентът в петък с подкрепата на 137 депутати. Нямаше "против" и "въздържали се".

Разискването за бъдещето на ядрената енергетика в България беше поискано от левицата и на него бе планирано изслушване на енергийния министър, но подалата оставка и оказала се в отпуска Теменужка Петкова не дойде. Това предизвика недоволството на социалистите и се наложи Петкова да прекъсне отпуската си и да се яви в парламента.

В рамките на продължилата около час дискусия БСП поиска до един месец да им бъде представен план за действие по използването на доставеното вече ядрено оборудване за спрения през 2012 г. проект, в който към момента са вложени 3 млрд. лв. от страна на НЕК и държавния бюджет. В крайна сметка обаче бе решено на енергийния министър де се даде време до 30 юни да внесе исканите варианти за действие.

Дали това ще бъде Теменужка Петкова предстои да се види, тъй като тя подаде оставка заради познанството си новата собственичка на активите на ЧЕЗ. Макар оттеглянето ѝ да бе поискано от премиера Бойко Борисов и да бе прието от него, министерската оставка се гласува от парламента и всички значи към момента са, че тя няма да бъде приета. Борисов вече обяви, че тримата лидери на коалиционния партньор "Обединени патриоти" са против оставката на Петкова.

Днешното решение не изключва нито една опция за правителството - както строителството на централата, така и евентуалното изграждане на Седми блок на АЕЦ "Козлодуй" или продажбата на оборудването на "Белене", коментира след дискусията депутатът от ГЕРБ и шеф на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев. Той обясни, че е нужна пътна карта с различни варианти.

По думите на Петкова пред журналисти в парламента към АЕЦ "Белене" има много сериозен и реален интерес. Тя припомни, че преди дни по време на Икономическия форум в Лондон премиерът Бойко Борисов предложи на съседните ни държави АЕЦ "Белене" да се построи като балкански проект и да се търси европейско финансиране за строежа. Ще започнат разговори със съседите ни от Балканите, каза Петкова.

"Проектът може да стане добър при определени параметри", допълни тя и з апореден път отбеляза, че целта е проектът да се реализира на пазарен принцип.

"Днешният консенсус в пленарна зала е добър знак, защото става дума за проект, който е много сериозен. Касае поколения напред, каквото и решение да се вземе, то ще има отражение и ще касае децата, внуците и правнуците ни“, смята Петкова. Тя изрази надежда днешната стъпка на депутатите да е добро начало за ядрения проект (който в момента е спрян за втори път от 30 години).

Разискването бе по инициатива на депутата от БСП Таско Ерменков, според когото развитието на ядрената енергетика е безалтернативно. Той също като БАН смята, че най-лошият сценарий за инвестираните в проекта средства е нищо да не се прави, припомняйки един от изводите в изготвения от БАН доклад за АЕЦ "Белене", който е силно оспорван от редица енергийни и икономически експерти.

Нужно е "отпушване" на процеса по решение на казуса "Белене", забатачен много години, довел до това да имаме оборудване и площадка без яснота какво да се прави занапред, каза Ерменков. По думите му държавата заслужа модерна енергетика и общо решение, което да позволи този проект да бъде реализиран.

Рамадан Аталай от ДПС обаче обвини ГЕРБ, че партията, която спря проекта, е променила позицията си. "Поради различни политически игрички днес разглеждаме пак тази тема извън дневния ред и не сме с пулса на времето", каза той.

Делян Добрев обаче му отвърна, че в ГЕРБ винаги са били последователни по казуса.

"Нито при стартирането на проекта, нито при спирането му през 2012 г., нито от днес, този проект е по силите на държавата сама да го изпълни", каза бившият министър на икономиката и енергетиката, по чието време бе замразен ядреният строеж

Аталай отбеляза, че страната се нуждае от енергийна стратегия, в която да бъде очертано окончателно как ще се развива отрасълът. ДПС са загрижени за цялостното развитие на енергетиката, каза той.

Павел Шопов от "Атака" коментира, че решението за спирането на проекта е било несуверенно взето от НС. По думите му, сегашното решение вече е суверенно взето от партиите на България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gracata
    #19

    Спри да се навеждаш на Бойко ти изигра своята роля.Даде одит за Белене и получи министерско кресло.Назначи хората на Валентин Димитров-Топлото в НЕК и те правейки кадрови промени разграбиха-РМЦ,хотелска база,а от калибрована стомана си направиха чардаци. Вярно завиха с найлон реакторите от Русия да могат да откраднат дъските за огрев ама нали скоро ще строим?Дано те оставят още малко да си довършат задачите.

  2. edin.drug
    #18
  3. АлександърНиколов
    #17
  4. Milenca
    #16

    Белене, Белене...! Отвсякъде ни казват че проблем е Борисов и цялата шайка крадци от НС, но ние не вярваме. Затова ще си плащаме.

  5. Ако преди години бяхте гласували за единственият истински български държавник и той беше получил за България жизнено важният втори негов мандат днес тази тема нямаше да съществува. Нямаше да сме най-бедната и корупирана държава в ЕС. За да не се случи това, кукловдите от КГБ и слугите им от ДС домъкнаха този "човек" който имате в предвид. Ако Иван Костов беше получил възможност да довърши делото си, днес нямаше да има ГЕРБ, ОП ...

  6. karabenanhel
    #14

    Преди години гласувахме за един премиер, който обеща за 600 дни да снесе златни яйца за нещастната Майка България. Но снесе само един запъртък - АЕЦ Белене.

  7. Realist
    #13
  8. Пратийте в парламента да не би вече да са се справили с другите поблеми: корупция, върховенство на закона и държавата, ниски заплати и доходи, бедни и гладуващи пенсионери, катастрфално здравеопзване... Всеки втори ден мънат нещо за АЕЦ "Белене" а както е тръгнало, няма да има нито индустриални, нито частни потрбители на ел.енергия.

  9. 1107a
    #11

    Най-добре да се каже направо колко милиарда трябва да се плащат всяка година на московските ни господари, и просто да си се плащат редобно. МОже да го сложат направо в фишовете за заплати и касовите бележки, та да се знае кой колко обича Москва! Няма нужда да ни занимават с някви АЕЦ-и, тръбопроводи итнт!

  10. boriana
    #10

    Толкова са нагли, че след като показаха какво струва управлението му по аферата ЧЕЗ, няма и окото им да мигне и да гласуват построяване на Беляне. Парите? Пълно е с руски бизнесмени аферисти от досиетата Парадайс. Пък и не само руски. Например преседялите в хотела-затвор в Аман. Ние също ще се бръкнем дълбоко. Абе все сериозни инвеститори. Националистите особено фашонационалистите от техните съюзници ще ги подкрепят с две ръце. За Марешки изгодно, та изгодно. БСП направо ще се зарадват и малко натъжат поради сигурно намаленото участие на Русия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.