Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергийният регулатор спря процедурата за поскъпването

6 коментара
Енергийният регулатор спря процедурата за поскъпването

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) реши да прекрати процедурата по определяне на нови цени на електрическата и топлинната енергия от 1 януари 2022 г., каквато възможност ѝ дава законът при големи промени на пазара и девиации от над 18 процента в цените на суровините, използвани от производителите. Това стана преди поредното обществено обсъждане на предложенията на регулатора за поскъпване, които започнаха в сряда сутринта, но по обяд дойде решението на парламента за мораториум върху цените на ток, парно и ВиК услуги. То обаче ще бъде прегласувано следобед, защото създава истинска каша с енергийните цени.

Иначе при проведените предиобед дискусии по предложените от регулатора цени на тока и парното стана ясно, че топлофикациите смятат, че и при това повишаване са ощетени и ще натрупат загуби. Производителите на възобновяема енергия и търговците на ток повториха становището си, че не е необходимо това поскъпване, а трябва да се търсят други резерви до изтичането на регулаторния ценови период в края на юни 2022 г., тъй като потърпевши ще са всички на пазара, а най-вече потребителите.

Шефът на столичната топлофикация Александър Александров посочи, че не приема определеното им почти 30-процентово повишение на цените, ще даде своите възражения, но ако бъде прието, ще го изпълнява. Той припомни, че на няколко пъти дружеството е повдигало въпроса за компенсаторни мерки за топлофикациите за скъпия газ, както служебното правителство направи с бизнеса, за да не рефлектира поскъпването на парното толкова директно на потребителите.

Представителят на ЕВН "Топлофикация Пловдив" Ана Димитрова коментира, че дружеството оценява опита на КЕВР да се справи с поскъпването като повиши компенсациите за произвежданата от топлофикациите електроенергия, но това няма да стигне. "Наблюдаваната трайна тенденция при цените на газа и тока показва, че това повишение е недостатъчно и забавя инвестициите в мрежата, което за топлофикациите е ключово", посочи тя.

Топлофикациите в Плевен, Враца, Велико Търново и Бургас, които са свързвани с бизнесмена Христо Ковачки. възроптаха срещу начина, по който КЕВР определя средната цена на природния газ и на въглеродните емисии, като отбелязаха, че най-много замърсяват през зимата и съответно харчат най-много газ, затова не трябва цените да са средно аритметични, а среднопретеглени. "Притеснени сме от прогнози при положение, че предложението на "Булгаргаз" за цената на газа през януари е за над 117 лв./МВтч, а прогнозната цена в решението на КЕВР е по-ниска", отбеляза Александър Димитров от "Топлофикация Велико Търново".

Топлоцентралите в Русе и Перник, които са с най-ниското, почти нищожно поскъпване от 1 януари, отбелязаха,че са се повишили драстично и цените на въглищата, които те използват, и затова трябва да се повишат повече цените им. Маргарита Милева от ТЕЦ "Брикел" отбеляза, че в момента цената на въглеродните емисии е 82 евро/тон и ще продължи да расте, като не е редно да е средноаритметична за цялата година.

КЕВР обаче контрира топлофикациите, че те не купуват СО2 всекидневно, за да искат среднопретеглени цени. Пламен Младеновски отбеляза, че изчисленията са по нормативните разпоредби, а председателят на комисията Иван Иванов декларира, че дружествата ще бъдат компенсирани след ценовия период, каквито са изискванията.

Омбудсманът Диана Ковачева призова да не се пипат цените на тока и парното, тъй като в момента дори и минималното им повишение ще е трудно поносимо за потребителите заради здравната криза, инфлацията, която се оказа, че е над 7 процента, и жизнения стандарт на българите.

"Не сте задължени да променяте цената, тъй като разпоредбата предвижда възможност, а не задължение за промяна на цените. Няма достатъчен анализ за поскъпването на топлинната енергия. КЕВР да разкрие всички резерви и законови механизми, за да не допусне поскъпване", призова Ковачева.

Според нея съкратената процедура за определяне на цените прави процеса непрозрачен. "Няма информация за приходите и разходите на дружествата досега, както и прогнози до края на периода. Не е ясен ефектът на високата борсова цена на тока върху приходите на топлофикациите. Липсват икономически разчети и не може да се направи справедлива оценка дали поскъпването е обективно. Извършена ли е детайлна проверка дали топлофикациите са положили усилия за минимизиране на разходите си за парникови квоти", попита тя.

Комисията не се съгласи с твърдението, че определя непрозрачно цените, и заяви, че са взети предвид всички финансови данни от топлофикационните дружества.

Според процедурите дружествата от електроенергийния сектор имаха срок да 17 часа на 17 декемри да предоставят своите становища, а тези от топлоенергетиката – до 19 декември.

Сега обаче въобще не е ясно какво ще се случи с цените на тока и парното и по какви процедури.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #6

    Този блюдолизец и фурнаджийска лопата Иван Иванов още ли не е изритан?

  2. ефрейтора
    #5

    КЕВР не спря нищо . За 1 мин. реши изобщо да не заседава , след решението на НС .

  3. Stefan
    #4

    Не се притеснявайте. Високите цени пак ние ще ги платим но не пряко. Ще се платят през бюджета и данъците ни. За да не ни боли толкова и да не излизаме на протести. Да живее зелената сделка :)))))

  4. т€еритория на Мики Маус
    #3
    Отговор на коментар #1

    за цените на Топлофикация са виновни ЕК и законодателите. ЕК изнуди Газпром за промяна формулата към спот цени на газа. Които поскъпнаха над 10 пъти спрямо година назад. Цените на енергията-въпрос на стратегически избор.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  6. Valpet
    #1

    И какво като топлофикация "ще натрупа загуби"? Няма да вземе големите печалби от парите на живущите в София ли? Все пак и жителите на столицата трябва да живеят човешки, а не да дават всичките си пари в бездънните джобове на топлофикация!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.