Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕНП: Новият дълг на Дянков вкарва в капан следващото правителство

14 коментара
ЕНП: Новият дълг на Дянков вкарва в капан следващото правителство

Постигнатата сделка за дълга залага предвидим капан пред следващото българско правителство. Финансовият министър Симеон Дянков заменя матуритет на дълга от 10-годишен с петгодишен, за да се демонстрира, че е постигната ниска лихва. Това се казва в позиция на Единната народна партия (ЕНП) по повод на пласирането на български облигации за 950 млн. евро на международните пазари, което бе отчетено от финансовия министър Симеон Дянков като много голям успех поради достигната доходност от 4.25%.

 

Със същият успех, ако трябваше да изплащаме дълг след една година, можеше да постигнем още по-ниска лихва, примерно от 3.8%. Очевидно е, че следващият кабинет ще трябва да вземе нов дълг, за да погаси този и ще бъде в същата ситуация в края на своя мандат, продължава позицията на ЕНП.

 

Навремето друг "много успешен” финансов министър пласира 10-годишни бондове с коефициент над лихвения суап +299. Сега Дянков пласира 5-годишните на +330, което, преведено на обикновен език, е доста по-неизгодна сделка.

 

Сравнението, което премиерът Борисов прави с лихвата от 7.5%, постигната от Милен Велчев, е абсолютно несериозно и показва неговата некомпетентност. Защото за периода 2002-2003 г. не може да се говори за никакъв икономически ръст. По-скоро това се отнася за периода след събитията от 11 септември в Ню Йорк и след кризите в Азия, Русия и Аржентина. Освен това към онзи момент България не беше правила никаква емисия. Още повече, че Милен Велчев направи 10-годишен бонд, с който преоформи брейди облигациите (издадени след мораториум, т.е. спирането на плащане от фалиралата България), а министър Дянков на половината срочност, със заварения най-висок резерв в историята на страната, стигна до 4.5%, продължава партията с лидер Мария Капон.

 

Досега Дянков изстискваше вътрешните институционални инвеститори да записват държавни облигации на много по-ниски нива от тези 4.5% и сега на практика вътрешният пазар ще записва на по-високи от досегашните лихви. Вместо премиерът да надзирава чий усти са затворени, да погледне, че всички балтийски републики са с по-ниски от нашите лихви. А Румъния, която е под надзора на МВФ и Световната банка (т.е. има висок риск от неплатежоспособност), има пласирани книжа при сходни лихви.

 

Фалирали държави, с фалирали банки като Испания с 25% безработица, са на същото ниво. И това на фона на рекордно ниски лихви в еврозоната и очакванията президентът на Европейската централна банка Марио Драги да ги намали до 0.5% и да позволи финансиране срещу обезпечение.

 

Т.е. предлагат се неограничено количество "евтини“ пари. На този фон самохвалството е напълно излишно. Интересен е, разбира се, и анализът кой е инвестирал в облигациите, защото именно тогава ще стане ясно, че лихвата е висока. Германия и Англия са инвестирали в 40% от всичките облигации. Това е така, защото Германия емитира еврооблигации на 1-1.5% доходност и кой ги купува? Никой, само Европейската централна банка налива пари в тях. Пуснатите на 1 юни 2011 г. 10-годишни германски ДЦК се продаваха на 1.13%, а сега са 1.360%. Британските ДЦК са с аналогичен матуритет - 1.76% като падат от началото на годината.

 

Изводът е ясен, управляващите трябваше успешно да напълнят хазната и да вземат свежи пари. Тези 4.25% са много висока лихва в създадената ситуация и ако това не бе така, нямаше да се изкупят за 3 часа, продължава становището.

Единна народна партия смята, че липсва прозрачна информация за реалното финансово състояние на страната, а с цифрите се спекулира произволно за вътрешно-политическа консумация и всяване на фалшиво успокоение сред населението. Смятаме това за непочтено както към домакинствата, така и към тези, които се занимават с бизнес и прогнозират развитието си на пазар със свито потребителско търсене, завършва становището.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Kapon e prava ,a dejurnite gerberasti ne razbraha, che Mario Dragi ne e mesten banker ot klona v Yambol, koito dava eftini pari,a shef na Evropeiskata Zentralna banka

  2. Анонимен
    #13

    Файнейшъл таймс е любезен като европейците. Казват ни почтенно че сме супер, защото не им пука за нас. Набиват ни канчетата обаче с евродокладите, защото им бъркаме в джоба като крадем. Това е гарантирано от Герб.Какво е виновна Мария Капон, като казва истината.Това е като закъсаш с кредита да искаш нов, дори на по-висока лихва,а може и по-голяма сума, просто рефинансиране.
    Вижте Капон е интелигентна и умна, но е чапата и никой не може да я контролира, заради това всеки политик-бандит я игнорира,

  3. Анонимен
    #12

    Не знам доколко Мария Капон е права в коментара си, но днес прочетох заглавие на в.фанейшъл таймс,че сделката е успех за България. И се питам, кой от двата източника е по-компетентен и реших, че сигурно не е Мария Капон

  4. Анонимен
    #11

    На икономическо и финансово невежество явно се отговаря с невежество. Съветвам автора да си прегледа определенията за матуритет и доходност и да потърси осъвременен източник на информация за текущите лихвени нива по германски облигации (без изобщо да навлиза в темата кой ги купува, за да не се разочарова от неусведомеността си). Хубаво е, когато се пише за явления с цифрено измерение, информацията за които е лесно проверяема, да се работи с точност, независимо от липсата на обективно и експертно мнение.

  5. Анонимен
    #10

    Т.е. предлагат се неограничено количество евтини пари а това изречение още веднъж показва, че ЕНП не участва изобщо в анализа. Никой нормален инвеститор или дори, малко по запознат с икономическата обстановка в момента, няма дори и да си помисли да изрече подобна простотия. Всеки читател, който е потърсил кредит може да си прецени дали има неограничени пари за раздаване, при това евтини........

  6. Анонимен
    #9

    Целия текст е пълен с откровени лъжи и недомислици. Постигната цена на дълга е изключително ниска по средата на най голямата икономическа криза в последните 50 години.
    "за периода 2002-2003 г. не може да се говори за никакъв икономически ръст" Ръстът на световната икономика започва точно тогава, справка Световната банка.
    "Освен това към онзи момент България не беше правила никаква емисия" България е правила емисии и преди това, новото при Велчев е, че направи емисия деноминирана в евро, което ни

  7. Анонимен
    #8

    Най- добре да хванат Милен Велчев да ги връща

  8. Анонимен
    #7

    Вероятно лихвата е могла да бъде и 3.5 % , та дори 3 %, но не може да се счита , че 1 % е огромна загуба. В начлото на годината закъсалите държави стигаха до 7 % . Сега след като се постигна споразумение за рефинансиране на банковата им система нивата са паднали , но ние имахме проблем с резерва и за нас, това явно е било от най - голяма важност. Не става дума за замяна на 10 годишен с 5 годишен дълг, а за удължаване на 10 годишен с още 5 години. След 5 години ще трябва да се предоговаря или изплати.

  9. Анонимен
    #6

    ДЯНКОВ ТРЯБВАШЕ ДА РАЗСРОЧИ ВЬНШНИЯ ДЬЛГ ПО ПРИМЕРА НА ВЕЛЧЕВ
    1. Г-н С. Дянков трябваше да последва примера на М. Велчев и да се опита да разсрочи вьншния дьлг на Бьлгария, А НЕ ДА СКЬСЯВА ВРЕМЕТО ЗА ИЗПЛАЩАНЕ ОТ 10 НА 5 ГОДИНИ. Мария Капон е права в критиката си на Дянков (виж: http://www.mediapool.bg/енп-news194803.html). Това "пестене и гладуване" (с цел да се изфукаш, че "си по-добьр от Велчев") започва да ми напомня на гладуването на румьнците по времето на Чеушеску. Ако си спомняте - те (румьнците)

  10. Анонимен
    #5

    До стражар №2 - Еврото не може да поскъпва нито при Милен Велчев, нито при Орешарски, защото от 1 юли 1997 г. насам левът е вързан за него през фиксиран курс от 1.95хххлева за евро, старши.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.