Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ердоган призова света да признае Ерусалим като столица на Палестина

1 коментар
Ердоган призова света да признае Ерусалим като столица на Палестина

Турският президент Реджеп Ердоган призова лидерите на мюсюлманските държави да признаят Ерусалим за "окупирана столица на държавата Палестина". В словото си пред Организацията за ислямско сътрудничество той заяви, че решението на САЩ да признаят Ерусилам като столица на Израел е нищожно от правна гледна точка. Ердоган отново заклейми Израел като "държава -терорист".

Той каза, че всеки, който направи няколко крачки в града, вижда окупацията, както и с арестите от страна на израелската армия на деца, включително и момичета. Турският президент поздрави държавите, отказали да признаят хода на Вашингтон, и призова Доналд Тръмп да преразгледа решението си. По думите му то запалва фитил и е заплаха за цялото човечество. Ердоган допълни, че Ерусалим е "червена линия" и заради това не може да се очаква хората да останат наблюдатели на въпрос, свързан с бъдещето на всички.

Ердоган отново атакува САЩ заради сътрудничеството им с бойните организации на сирийските кюрди.

След него говори палестинският президент Махмуд Абас, който призова света да признае Палестина.

Той каза, че с признаването на Ерусалим за израелска столица Съединените щати вече не могат да имат роля в мирния процес: "Ние няма да приемем каквато и да е роля на САЩ в мирния процес. Това доказа тяхната пълна пристрастност в полза на Израел".

Абас заяви, че решението противоречи на международното право и целият свят е срещу този ход. Палестинският лидер предупреди, че екстремисти искат да използват решението на Доналд Тръмп, за да превърнат политическа в религиозна борба.

"Ерусалим е и ще остане вечно столица на Държавата Палестина. . . И няма да има нито мир, нито стабилност без това", подчерта палестинският президент.

Абас отбеляза, че има различни закони за израелците и за палестинците. "Това е апартейд", заяви категорично той и попита "дали светът може да приеме един нов режим на апартейд, 30 години след края на този в Южна Африка".

Въпросът за статута на Ерусалим е един от най-трудните в израелско-палестинския конфликт. Палестинците искат източната част на града, в който има светини както за евреите, така и за мюсюлманите и християните, за столицата на бъдещата си държава, на фона на преобладаващото в международната общност мнение, че конфликтът трябва да бъде решен на основата на съвместното мирно съществуване на две държави - Израел и Палестина.

Израел превзе Източен Ерусалим (дотогава окупиран от Йордания) по време на Шестдневната война през 1967 г. През 1980 г. той анексира Източен Ерусалим и обяви целия град за своя "вечна и неделима" столица - претенции, които обаче не са признати от международната общност.

Палестинците претендират за Източен Ерусалим като столица на тяхната бъдеща държава. Финалният статут на града трябваше да се обсъжда на по-късните етапи на мирните преговори, отбелязва БиБиСи.

Суверенитетът на Израел над Ерусалим никога не е бил международно признат и към момента посолствата на всички страни са в Тел Авив. Президентът Доналд Тръмп обаче обяви, че САЩ в крайна сметка ще преместят посолството си в Ерусалим.

Турският президент, който е ротационен председател на ОИС, незабавно свика извънредна среща на организацията в Истанбул, с надеждата ислямският свят да се обедини зад неговата твърда позиция против решението на Тръмп. Задачата на Ердоган обаче се очертава сложна, предвид дълбокото разделение на мюсюлманските страни и опитите на държави от региона като Саудитска Арабия да установят добри отношения с американския президент пред общия враг Иран, отбелязва Франс прес.

В срещата на върха на 57-членната ОИС участват 48 страни, 16 от които са представени на равнище държавен глава. Много от страните членки са изпратили само министри, вероятно като знак за ниските си очаквания към срещата. Освен това реакциите по улиците на мюсюлманския свят по темата за Ерусалим бяха сравнително ограничени.

Преди изявлението на Тръмп миналата седмица, Ердоган бе заплашил да скъса отношенията с Израел, но в речта си пред форума не спомена нищо по този въпрос.

Турция и Израел възстановиха дипломатическите си отношения през 2016 г., шест години след като Анкара ги прекъсна в знак на протест заради израелски щурм, при който бяха убити десетима турци на борда на кораб, превозващ хуманитарна помощ за ивицата Газа.

В речта си пред форума в сряда Ердоган призова мюсюлманските държави да дадат единен отговор на решението на Тръмп за Ерусалим.

"Аз каня всички страни, които ценят международното право и справедливост, да признаят Ерусалим като окупирана столица на Палестинската държава", каза той.

"Онези, които се борят със своите приятели, забравят да се борят със своите врагове", добави той. "Имаме нужда от дипломатическо решение. Ние трябва да спрем Израел да завзема повече земи от Палестина ден след ден", каза още Ердоган.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rotos
    #1

    Да не забравяме, че цялата земя, на която е Турция в момента е "заета" от нея, без да ѝ е принадлежала преди това.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.