Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС иска нови икономии от Гърция, поредният транш се отлага за ноември

Никой в еврозоната все пак не искал фалит на задлъжнялата страна

2 коментара
ЕС иска нови икономии от Гърция, поредният транш се отлага за ноември

Финансовите министри на страните от еврозоната поискаха късно снощи от Гърция допълнителни икономии и още приватизационни сделки, за да запълни дупките в бюджета ѝ за 2013 и 2014 година. На заседанието си в Люксембург освен това те отложиха решението за следващия транш от спасителния пакет най-рано до 13 октомври. Страната се нуждае спешно от тези 8 милиарда евро, за да избегне фалит.

Според гръцкия вестник "Вима" обаче парите ще бъдат отпуснати през ноември, а не този месец. Финансовите министри от еврозоната, т. нар.Еврогрупа, приветствали "като много важни" взетите от гръцкото правителство антикризисни мерки, но стигнали до извода, че международните инспектори, които са в Атина, за да оценяват финансовото състояние на Гърция, няма да могат да изготвят своя доклад до 13 октомври, за когато бе планирана следващата среща на фиансовмите министри от еврозоната и че поради това тя се отлага.

Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер казал, че докладът на "тройката" - ЕС, ЕЦБ и МВФ, ще бъде готов в края на октомври и че следователно отпускането на шестия транш от заемите за Гърция ще стане през ноември. Юнкер и еврокомисарят по икономическите и валутни въпроси Оли Рен уверили, че отложеното отпускане на транша няма да създаде проблем с плащанията на Гърция и че страната ще изпълнява финансовите си задължения.

Допълнителни мерки

"Искаме от Гърция да вземе допълнителни мерки" за икономии през 2013 и 2014 година, които да са извън вече обявените за тази и идната година, заяви късно снощи в Люксембург председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер.

"Освен това ние призовахме настоятелно страната да ускори приватизациите си в сектора най-вече на недвижимите имоти", допълни Юнкер.

Вестниците в Атина пък пишат за "шокиращото" искане на "тройката" за драстично орязване на заплатите в частния сектор и премахване на колективните трудови договори. Искането било предявено от инспекторите на международните кредитори, които са в Атина за разговори с правителството. Под натиск на тройката заради предоставяните на Гърция кредити кабинетът вече обяви допълнителни мерки за икономии с цел намаляване на бюджетния дефицит.

Одиторите от трите институции са поискали даже минималната заплата в частния сектор да падне под 751 евро. Те са поискали от правителството или да махне колективните трудови договори, или да подпише нов договор, но за по-ниски заплати.

"Не сме Индия и никога няма да станем, в Гърция има колективни трудови договори и институции, които защитават работещите", противопоставил се премиерът Георгиос Папандреу. Пред депутати от неговата социалистическа партия той уверил, че избори в страната ще има през 2013 г., когато изтича мандатът на кабинета.

Печатът в Атина окачествява като "провокативна" публикацията в германското издание на "Файненшъл таймс", в която се твърди, че премиерът Георгиос Папандреу на два пъти през последните седмици бил казал пред най-близки сътрудници, че "мисли да се оттегли". Отбелязва се, че реакцията на кабинета е била незабавна и остра.

Никой не иска фалита на Гърция

Жан-Клод Юнкер, който е и премиер на Люксембург, каза след снощната среща на финансовите министри, че никоя страна от еврозоната не настоява да се допусне фалит на Гърция, каквито слухове се носят.

На срещата освен това е била договорена формула за предоставяне на гаранции на Финландия в замяна на нейното съгласие за отпускане на нова помощ за Гърция. По думите на Юнкер всички участници са потвърдили, че нито една страна от еврозоната освен Финландия не възнамерява да иска подобни гаранции.

Председателят на Еврогрупатаказа още, че парламентът на Словакия вероятно ще одобри промените в спасителния фонд на еврозоната, след като словашкият финансов министър Иван Миклош е дал признаци, че ще има положителен вот.

Гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос заявил, че силно задлъжнялата му страна не бива да бъде превръщана в "изкупителна жертва" за кризата, бушуваща в еврозоната. "Гърция е страна със структурни затруднения, но Гърция не е изкупителна жертва на еврозоната", казал Венизелос.

"Гърция е горда страна. Ние сме в състояние и можем да продължим напред въпреки дълбоката рецесия, въпреки натрупаната рецесия", казал Венизелос, отбелязвайки "трудните" мерки за строги ограничения, които страната трябва да изпълнява, и допълнил, че бюджетът на страната за 2012 година е "амбициозен". Той подчертал, че без плащанията по дълга, Гърция планира да постигне бюджетен излишък от 3.2
милиарда евро "за първи път от много години".

От своя страна министърът на финансите на Белгия Дидие Рейндерс приветствал усилията на гръцкото правителство в областта на държавните финанси и определил взетите от него мерки като изключителни, предвид продължаващата рецесия.

Белгийският финансов министър допълнил, че отвъд тези мерки нещата не са приемливи нито от политическа, нито от социална, нито дори от икономическа гледна точка. "Целта не е Гърция да умре излекувана, а да ѝ се помогне реално", подчертал Рейндерс.

Стачка отново ще парализира Гърция

От сутринта във вторник държавни служители са окупирали сградите на министерствата на развитието, земеделието, културата и финансите в Атина, съобщават гръцките медии. Протестите ще продължат и утре, когато държавните служители ще поставят под обсада и други министерства.

В сряда Гърция за пореден път ще бъде напълно парализирана заради 24-часова стачка, свикана по призив на двата най-големи синдиката в страната - на държавните служители АДЕДИ и на служителите от частния сектор ГСЕЕ.

Стачката е в отговор на правителствените планове за съкращаване на хиляди държавни служители чрез временното прехвърляне на 30 000 служители в т.нар. "трудов резерв".
Мерките, които ще бъдат включени в бюджета за 2012 г. и подложени на гласуване в парламентарната бюджетна комисия по-късно във вторник, ще спестят на Гърция 300 милиона евро до 2012 г. Прехвърлянето в трудовия резерв предвижда служителите да получават 60 процента от заплатите си и да им бъде даден 12-месечен срок да си намерят нова работа в държавния сектор, преди да бъдат съкратени.

Мерките включват нови данъци и такси, които трябва да осигурят 7,1 милиарда евро за бюджета през 2012 г.

Междувременно кабинетът Папандреу внесе в парламента новия бюджет за 2012 г., който предвижда прилагането на единна схема за заплатите, намаляване на пенсиите и
увеличаване на таксите върху горивата за отопление.

Преди два дни Гърция съобщи, че няма да успее да спази целите си за бюджетния дефицит през 2011 и 2012 г., които бяха договорени в спасителното споразумение с ЕС и МВФ. Според проекта бюджетният дефицит тази година ще достигне 18.69 милиарда евро, тоест 8.5 процента от брутния вътрешен продукт, което надхвърля първоначално
поставените от кабинета цели за дефицит от 7.6 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Е, поне на финландците гръцките номера не минават. А и не вярвам германците да са чак такива идьоти та да пълнят продънената гръцка кошница...

  2. Анонимен
    #1

    Не мина сценария на гърците - стачки,протести, лакърдии, добре организирани от властите за да откопчат от Европа, поне засега 50 % опрощаване на дълговете и нови дарения. Ядоха, пиха, мързелуваха, лъгаха Европа 15 години, за да живеят като богоизбрани. Сега пак по византийски не искат да си навредят на кефа, ама Европа да им поеме дертовете.Не мисля, че Европа освен алчна и бюрократична да е и толкова глупава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.