Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС планира да ни отреже парите заради неизпълнени реформи

55 коментара
ЕС планира да ни отреже парите заради неизпълнени реформи

Европейската комисия ще предупреди идната седмица България и Румъния, че може да им откаже предвидените големи финансови помощи, ако те не приключат реформите, преди да се присъединят към Европейския съюз. Това съобщи в четвъртък агенция Ройтрес, цитирана от БТА, във връзка с предстоящия мониторингов доклад на еврокомисаря по разширяването Оли Рен.

Текстът, получен от агенцията, не съдържал препоръка дали България и Румъния да се присъединят към съюза през 2007 г. или през 2008 г. Оставено било празно място за заключението, което според източник от комисията щяло да бъде добавено преди публикуването на доклада идния вторник. 

ЕК ни дава 1 януари 2007, но с условия за изпълнение до есента

Депутатът от НДСВ Станимир Илчев, който е наблюдател в Европейския парламент, заяви пред Mediapool, че е почти сигурно, в доклада на Оли Рен ще бъде препоръчано България да влезе в ЕС на 1 януари 2007 г., но с условието да изпълни редица условия до есента.

Ако това не стане, в есенния мониторингов доклад, който няма да бъде огласен през октомври, а вероятно с месец по-рано, ще бъде препоръчано налагането на предпазни клаузи, добави Илчев.

Според него майският доклад на Рен ще бъде особено критичен по преговорна глава 24 “Правосъдие и вътрешни работи”, както се очакваше.

Очакват се забележки по глава “Селскостопанска политика”, по глава “Финансов контрол” и то специално заради усвояването на парите от предприсъединителните фондове и готовността за усвояване на средствата от присъединителните и кохезионния фонд. По тази глава търпим и критики заради недостатъчните мерки за пресичането на изпирането на пари, обясни още Илчев.

България не била готова за земеделските и регионални плащания

Проектът е бил раздаден за обсъждане на високопоставени служители в Европейската комисия. В него се казва, че до този момент България и Румъния не успяват да създадат агенции по плащанията за земеделските субсидии, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

България освен това не била готова да изразходва регионалните помощи, възлизащи на милиарди евро, пише в проекта.

Ако двете страни не решат тези проблеми, Еврокомисията може да предприеме мерки и да откаже предвидените за тях финансови средства, се казва в проекта, цитиран от агенцията.

Според информация на агенцията, критичните бележки в доклада ще бъдат по строго конкретни въпроси:

- липсата на система за регистриране на животни, която да се използва при изплащане на земеделски субсидии от ЕС и за поддържане на необходимите ветеринарни стандарти;

- липса на организация и инсталации за събиране и обработка на животински субпродукти с цел да се избегне болестта "луда крава";

- липса на осезаеми резултати при разследването и повдигането на обвинения срещу организирани престъпни мрежи;

- законите за борба с корупцията и измамите не са напълно ефикасни и не се прилагат системно;

- неефикасно прилагане на разпоредбите за борба с прането на пари;

- неефикасен финансов контрол върху регионалната помощ, оказвана от ЕС.

Mediapool научи от парламентарни източници, че вероятно забележки ще има по глава “Фирмено право” заради неспазването на авторските права. Критиката била включена по изричното настояване на САЩ и заради очакването тя да фигурира в доклада били проведени и показните акции на МВР срещу потребители на музика, филми и софтуер, свалени от Интернет.     

Възможно е да има и неодобрение за свършеното по глава “Свободно движение на стоки и услуги” заради ниския процент на сключените застраховки “Гражданска отговорност”.

Загриженост, според проекта на доклада, цитиран от Ройтерс, предизвикват и следните области: трафикът на хора с цел проституция, случаите на лошо отношение със задържани, условията за живот в детските социални заведения и в заведенията за хора с умствени заболявания, както и социалната интеграция на ромското население.

Допълнителни усилия България трябва да направи в следните области: признаването на професионалната квалификация, качеството на финансовите услуги, защитата на личните данни, либерализацията на енергийния пазар, извеждането от експлоатация на ядрени реактори, преструктурирането на стоманодобивната промишленост и борбата с наркотиците, твърди агенцията.

Очаква се промяна в проблемните зони до последния момент

Според източниците, до излизането на доклада на Рен идния вторник, критичните зони вероятно ще се променят още, защото до последния момент ще се извършва преглед на свършеното от наша страна.

Преди ден лидерите на управляващата коалиция получили индикации, че критичните зони ще са между 4 и 7, като към днешна дата най-вероятно ще са 4 или 5.

Същевременно Румъния се очертава да фигурира в мониторинговия доклад само с 3 критични зони.

Във вторник председателят на Европейската комисия Жозе-Мануел Барозу категорично заяви, че на 16 май, когато се очаква да бъде оповестен докладът на Оли Рен, България и Румъния ще получат яснота кога влизат в ЕС. Той посочи и трите възможни варианта – влизане през 2007 г., влизане през 2008 г., влизане през 2007 г., ако се изпълнят определени условия, в противен случай ще се наложат предпазни клаузи. За България се очаква именно третият вариант.  

Докладът на Рен за България трябва да изпълни няколко деликатни политически задачи, посочват наблюдатели. Той трябва да поощри страната ни да продължи с реформите, да ни накара да работим за тази цел, но и да успокои общественото мнение на страните от Евросъюза, разтревожено от данните за престъпност и корупция в България.

За тази цел не трябва да се изключва и решение, което може да бъде взето в последния момент преди публикуването на доклада на16 май. А именно – в него да не бъде посочена дата за членство.

В договора за присъединяване на България и Румъния е посочено, че по подразбиране двете страни влизат в ЕС от 2007 г., освен ако не бъде оповестено изрично другото – че влизат от 2008 г.

В последния доклад за България и Румъния през октомври миналата година комисията намали от 16 на 6 за България и от 14 на 4 за Румъния областите, които дават повод за сериозно безпокойство, припомня Ройтерс. Докато "червените флагове" за Букурещ бяха по технически въпроси, като компютърните системи и събирането на данъците, София бе предупредена, че трябва спешно да постигне напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията. Комисията поиска от България видими резултати при разследването и предприемането на съдебни действия срещу организирани престъпни мрежи.

Ройтерс отбелязва, че отстраняването от длъжност на зам. – председател на фонд “Земеделие” Красимир Неделчев е най-силно привличащата вниманието мярка, предприета от България в периода преди решаващата оценка на Европейската комисия. В четвъртък обаче Софийският градски съд отхвърли искането на прокуратурата за уволнение на Неделчев, тъй като обвинението в корупция било неясно формулирано.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

55 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Черепа
    #56

    Напълно съм готов да усвоявам я що нещо усвоих досега па и дрогарите ще помагат.

  2. Realist
    #55

    Tija maj naistina zasluzhavat the KISS MY ASS otnoshenie.

  3. dyrtrealist
    #54

    на регионални фондове съвсем ще оклепа крехките достижения на регионалните администрации, постигнати със свръхусилия. А без тях държава няма, има само шоп-ландски каганат с прилежащи зависими провинции. Тя държавната мафия затова и не се чупи да прави агенциите, защото те значат ред, а като има ред няма крадене. Или по шопски: я като не можем да крадем - никой нема да може вземе нищо.

  4. TE
    #53

    TE neznam, no ti s sigurnost.

  5. Emigrant
    #52

    Ami kato wi ureshat i subsidiite za kavo wi e da wlizate w EC be? Da plastate smetkata na 25 strani-4lenki. Eba ti glupawata politika

  6. SAS
    #51

    Dano ne izpusnem i poslednija vlak:-(!

  7. www.cafedeformation.blogspot.com
    #50

    taka.......ot druga strana po dobre v EU otkolkoto izvan nego

  8. Васко
    #49

    неуспяват да усвоят средствата, та тук ли?Документи за какво са има тези разходи, "касови бележки" за това какво са купили...

  9. Булгариан
    #48

    Защо да бързаме за последния влак? Ако го изпуснем друг ще дойде.

  10. Ivan Ivanov, Sverige
    #47

    ne plastam danatzi, che da badat razgrabeni ot baiganyovtzi i mamaligi, nauchete se sami da izkarvate hlyaba si s chesten trud

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.