Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС повече не може да се движи със скоростта на най-бавния си член

34 коментара
ЕС повече не може да се движи със скоростта на най-бавния си член

Европа трябва да се обедини за преодоляването на дълговата криза в еврозоната или ще се изложи на риска от раздробяване, упадък и загуба на авторитет. Това пише председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в статия в "Обзървър".

Ройтерс посочва, че публикацията в британския вестник е предназначена главно за Великобритания, където дълговата криза породи силен евроскептицизъм.

"Тъй като сме свидетели на фундаментални промени в икономическия и геополитически ред, Европа трябва да напредва заедно или рискува да се раздроби", твърди Барозу. Той добавя, че динамиката на глобализацията във финансите, икономиката и геополитиката изправят европейците пред "ясен избор" - или да живеят заедно, да споделят съдбите си и да са от значение за света, или да се изправят пред перспективата от "разногласия и упадък".

"В този решаващ момент ние или ще се обединим, или ще станем незначителни", пише шефът на ЕК.

Според него това означава, че скоростта на Европейския съюз от 27 държави и на еврозоната, в която членуват 17от тези страни "повече не може да бъде скоростта на най-бавния или на участващия с най-голямо нежелание член".

"В същото време не бива Европа да се връща към политиката от ХІХ век, когато се предполагаше, че мирът и просперитетът се гарантират чрез сложен баланс между ограничен брой сили. Знаем, че този вид баланс на силите не е работил дори и по онова време", пише по-нататък Барозу.

По негово мнение кризата е показала нуждата от по-дълбока интеграция на политиката и управлението вътре в еврозоната. Това е единственият път за осигуряване стабилността на еврото.  Паралелно с това има нужда от фокусиране върху генерирането на икономически растеж.

"Европейските институции, създадени след Втората световна война, са най-добрият гарант, че се спазват договорените правила в един съюз от суверенни държави. Те имат независимостта и обективността да гарантират, че има равнопоставено отношение към всички държави - и в еврозоната, и извън нея. И да гарантират, че важните решения за икономическата стабилност не са заложник на някакви политически пазарлъци на базата на тесни национални интереси", пише Барозу.

Той подчертава, че задълбочаването на интеграцията в ЕС изисква задълбочаване и на демокрацията. По повод критиките, че Европа се управлява от политици и институции, които не са избирани пряко от народите в съюза, Барозу отговаря, че институции като Европейската комисия и Европейската централна банка са длъжни да действат в общ интерес, особено, когато политическата и икономическата стабилност на ЕС е застрашена. Това означава определяне на ясна посока за действие и препоръчване на трудни решения. "Но това не променя факта, че правителствата в Европа са тези, които взимат окончателните решения, а националните парламенти и Европарламентът гарантират демократичната им легитимност", обяснява Барозу.

Барозу изрично посочва, че еврозоната (където някои държави искат да продължат бързо напред с повече интеграция помежду си) не бива да бъде смятана за нещо, което може да се отдели от Европейския съюз. "Предизвикателството е как да задълбочим тази интеграция, без да създаваме разделения с онези държави, които още не са част от еврозоната", пише председателят на ЕК.

Той предрича, че един ден, когато историците се обърнат към сегашния период, ще разберат, че ЕС е отстъпил "от ръба на разпадането". "Надявам се, че те ще видят как Обединеното кралство изцяло се е ангажирало със своите съюзници и институционални партньори за гарантирането на стабилността на Европейския съюз", посочва Барозу.

Британският премиер Дейвид Камерън нееднократно е призовавал лидерите на страните от еврозоната да предприемат спешни мерки за гарантирането на стабилността на еврото. Великобритания, която запази своята собствена валута, отказва да допринесе за спасителните фондове за затъналите в дългове страни от еврозоната. Същевременно тя се опасява от загубата на влияние, което може да произтече от това, че изостава в т.нар. Европа на две скорости, посочва Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #34

    Do #39, EC niama zakoni, koito reglamentirat izkliuchvaneto na strana chlenka. Stranata mozhe sama da reshi da izlezne ot suiza, no cialoto tova penene na Barozo i vsichkite drugi bruikselski biurokratii sa gluposti. -Vazov

  2. Анонимен
    #33

    като го гледам тоя СМЕШНИК, бъдеще за ес няма! скоро иде ред на испания... гответе се хахаха...

  3. Анонимен
    #32

    с подобни клоуни на чело на евросъюза и с подобна комунистическа политика, разпадането му е в кърпа вързано...

  4. Анонимен
    #31

    E-e, британците хем не искат да допринасят за стабилността на еврото, хем не искат да останат извън групата на влиятелните членки. Това е много добър пример за егоизма на държавите в ЕС. Корабът потъва, а техният основен проблем е дали са настанени в достатъчно хубава каюта.

  5. Анонимен
    #30

    По презумция се вижда, че охлювът на ЕС е България.Ако ни изключат от тази загниваща общност, мисля, че ще бъдем по-добре.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #29
  7. Анонимен
    #28

    Един обущар Има само една Жана, ама признавам си, има и само една Аглика! Уважаемата Жана трябва да преклони главица пред прекрасната Аглика! НАЗДРАВЕ ПРИЯТЕЛИ!!! ДА СТЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ!

  8. Анонимен
    #27

    1.Защо високите началници в Европа и България се правят на журналисти?Защо получават по 20-30 и т.н. хиляди евро на месец,след като плановете им не се реализират?Или не знаят и не могат да управляват,или изпълняват чужди поръчки! 2.Има ли логика в допускането,че някои банки "печатат" пари за сметка на бързоликвидни стоки като проституцията и наркотиците? 3.Толкова ли е трудно да се прочете историята и да се разбере,че напечатаните банкноти са огледало на произвежданата реална материална и интелектуална "стока"-БВП-в страната? 4.Докога ще ни управляват пожарникари,лекоатлети, невДянковци,блондинозаври и англичайници с абсолютно девствени мозъци?

  9. Анонимен
    #26

    Но при движение в керван става точно това - скоростта на кервана е равна на скоростта на най-бавния.

  10. Анонимен
    #25

    Обвиняването на европейската идея за всички злини на света е меко казано средновековно, като мислене. Дойде непозната жена в селото и заваля дъжд - следователно тя е вещица. Бравос на вас! 21век. Щели да ми били ходели на Марс. Та вие не можете да отидете и милиметър по-далеч от собствените си предразсъдъци. Накъде сте ми тръгнали?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.