Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС призован да отвърне адекватно на масираните субсидии в САЩ, изкривяващи конкуренцията

3 коментара
ЕС призован да отвърне адекватно на масираните субсидии в САЩ, изкривяващи конкуренцията

Европейският съюз трябва да реагира на изкривяванията на принципите на конкуренцията, предизвикани от масираните американски субсидии, предвидени в новия закон за намаляване на инфлацията, подписан от президента Джо Байдън, предаде Франс прес.

"Работейки със САЩ, за да разрешим най-проблематичните аспекти на техния план, ние трябва и да адаптираме нашите собствени правила, за да улесним публичните инвестиции в екологичния преход и трябва да преоценим нуждата от европейско финансиране", каза председателката на Европейската комисия Урсула Фон дер Лайен в реч, която произнесе в Европейския колеж в Брюж.

Законът за намаляване на инфлацията, приет това лято от Вашингтон, предвижда 370 милиарда долара инвестиции в подкрепа на борбата с климатичните промени, за изграждането на заводи, на фотоволтаични и вятърни паркове или пък за бонуси при закупуване на електромобили, при условие че те са произведени от северноамерикански заводи, припомня Франс прес.

ЕС разкритикува тези изключителни помощи, които, според съюза, противоречат на правилата на международната търговия и които биха могли да подкопаят конкурентноспособността на европейските компании, вече страдащи от скока на енергийните цени.

"ЕС трябва да опрости и адаптира прекалено строгите си правила, касаещи обществените помощи, предоставяни от нейните държави членки, за да предложи на правителствата една по-голяма гъвкавост и на компаниите една по-предвидима и всеобхватна рамка", заяви днес Фон дер Лайен.

Американският план, заложен в новия закон, покрива цялата производствена верига в стратегически сектори. Не така е в някои случаи с държавните помощи в ЕС, които са по-скоро насочени върху лабораториите и иновациите, отбеляза днес председателката на ЕК.

Пред нарастващата световна конкуренция в зелените технологии, Европа е в силова позиция, ако ние водим борбата с равностойни оръжия, изтъкна тя.

Но разчитането единствено на помощи от страна на държавите членки, които имат различни бюджетни възможности за действие, рискува да подхрани изкривяването на принципите на конкуренцията дори в самия единен пазар, предупреди тя и пледира за общ отговор с засилено финансиране на ниво ЕС.

В краткосрочен план Брюксел се опитва да засили инвестиционния си план RePowerEU, целящ да направи ЕС по-малко зависим в областта на вноса на въглеводороди и да постави спирачка на скока на енергийните цени, по-специално като подсили инфраструктурата си за безвъглеродни енергии.

Но новата заявена от конкурентите на ЕС индустриална политика изисква структурен отговор в средносрочен план, подчерта Фон дер Лайен, която от септември пледира за създаване на Европейски суверенен фонд.

Относно околната среда САЩ залагат по-скоро на стимулиращи към действие субсидии, докато ЕС залага на налагане на стандарти и на норми. Но двете страни споделят едни и същи климатични цели и същите безпокойства спрямо възхода на Китай в стратегическите сектори, като батериите или материалите от критично важно значение, допълни председателката на ЕК.

"Една скъпа търговска война не е в наш интерес, нито в интерес на американците и това ще навреди също така на световната иновация", добави тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Южните щати произвеждат повече зелен ток, който ще изнасят към северните, след като се изгради супер модерна електропреносна мрежа, която ще следи потреблението и ще пренасочва ресурси в пиковите часове. Това е зелената политика. Електрическите колите на Тесла са финансирани от мощни инвеститорски центрове и няма да останат непродадени, дори след оттеглянето на Мъск. Държавата ще поеме разликата в цената, за да може тя да падне под европейската. Това има предвид Лайен.

  2. pepe
    #2

    Че то досега, в продължение на няколко години, ЕЦБ какво правеше? Масирани субсидии чрез т. н. обратно изкупуване на акции и отрицателни лихвени проценти. Решиха, че епидемията е минала /или поне хаоса, породен от зле овладяния страх от нея попремина/ и трябва да сложат край на тази практика /която някой "ортодоксални" икономисти силно критикуват/, но се случи да започне друга криза, доста по-сериозна - война в Европа, и инфлацията "излетя". Сега това е какво - идея да се върне отново тази практика? "Нищо ново" всъщност, единствения въпрос е дали /това положение/ ще е за постоянно, дали е "новото нормално".

  3. Valpet
    #1

    Късно е либе за китка! "Неправилният" Путин те предупреди преди една година, че така ще се случи, но тогава ти му се присмя. А сега, що ривеш?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.