Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС разработва формула за връщане на Фамагуста на кипърските гърци

9 коментара
Изглед към обезлюдения град Фамагуста

Европейският съюз със съгласието на Анкара и Никозия разработва формула за връщане на безлюдния в момента град Фамагуста/Вароша на кипърските гърци, съобщават кипърските гръцки вестници, цитирани от БТА в понеделник.

Това оповестил кипърският външен министър Йоанис Касулидис, като по този начин потвърдил новината, разпространена от кипърския гръцки в. "Политис".

Целият въпрос за Фамагуста би могъл да получи тласък след подновяването на кипърските преговори през октомври, казал Касулидис. Той подчертал, че дотогава е нужна правилна подготовка, а целият преговорен процес за Кипър да остане под егидата на ООН, но в него да се включи и Анкара. Той окачествил като илюзия обстоятелството, че кипърският проблем за разделения остров може да бъде решен само с участието на двете етнически общности.

Във връзка с това в. "Политис" се спира и на искане на Анкара за легализиране на намиращото се в турската част на острова летище Ерджан/Тимбу. Наистина изглежда, че това летище е изискване на Турция, казал Касулидис.

Никозия разглежда въпроса за Фамагуста/Вароша като част от сделката за Кипър, според която Турция би могла да отвори някои от пристанищата си за търговския трафик на непризнатата от нея гръцка част на острова срещу отварянето на ЕС за пряка търговия с кипърските турци.

Отварянето на турските пристанища и летища за корабите и самолетите на Република Кипър е задължение на Анкара, произтичащо от митническия ѝ съюз с ЕС, на който гръцката част на острова - Република Кипър е пълноправен член от 2004 г.

Така нареченото "вдигане на икономическата изолация" на кипърските турци е част от приетите разпоредби на ЕС с цел да дадат тласък на икономиката на Северен Кипър.

Самопровъзгласилата се и призната само от Анкара турска република в Северен Кипър е обект на международно икономическо ембарго. От приемането си в ЕС през 2004 г. Република Кипър налага вето върху осъществяването на приетите от Съюза икономически мерки в полза на кипърските турци, които заради продължаващото разделение на острова, са извън рамките на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Гърците са византийски хитреци, но номерът вече не минава.

  2. Неандертал
    #8
  3. Анонимен
    #7

    Кипър не отговаряше на условията за членство в ЕС, но беше приет под заплахата от вето на Гърция.Гърците извиват ръцете на глупавите европейци, които имаха неблагоразумието да приемат Гърция в ЕС през 1980г абсолютно неподготвена както икономически, така и политически.

  4. Анонимен
    #6

    Гръцките номера почват да дават фира. Нещата лека полека започват да се нормализират, гърците не могат да спрат развитиетона съседите си, защото не става по тяхната византийска свирка. Гърците се провалиха икономически водени от собствентите си мързел и лошотия. Прават на кипърските турци ще бъдат призанти в един обединен федерален Кипър. И македония ще бъде приета в ЕС, когато узреят тиквите по поречието на Вардар. А гърците ще бъдат обект на подигравки. А ако не съумеят да си обуздаят мързела и лошотията, единственият ми отрасъл nose] prihodi - туризма ще умре.

  5. Анонимен
    #5

    формулата е : аква нуда дестилада или по- общо казано: H2O

  6. Анонимен
    #4

    Република Кипър /гръцки/ се натисна за членство в ЕС, като се надяваше на подкрепата на Брюксел за решаване на въпроса с разделението на острова и в замяна се отказа от статута на офшорна зона. Нищо такова не се случи и Кипър фалира. Пример за грешно направена сметка. Ще им се наложи да свалят драстично цените на туристическите услуги, защото повече няма да стъпя там. В. Здравков

  7. Анонимен
    #3

    Очевидно става дума за гърците - те са в ЕС. По-точно става дума за държавата Кипър, която с благосклоното безхаберие на ЕС продължава да бъде наполовина окупирана. А междувременно ЕС води преговори с окупатора Турция за равноправното му присъединяване. Това е то да изоставиш съюзника си типично по европейски.

  8. Неандертал
    #2

    Т.е., за кои съюзници става дума? Кипърските гърци, кипърските турци, Турция? Щото ЕС беше обещал да няма ембарго на кипърските турци, ако те гласуват "за" плана на Анан. Демек, за обединяване на острова. И те гласуваха "за" на референдума. А после какво се оказа? Ембаргото все още е в сила.

  9. Анонимен
    #1

    Така постъпва Европата със своите съюзници - изоставя ги.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.