Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС решава за мироопазващата си мисия в Грузия

29 коментара
ЕС решава за мироопазващата си мисия в Грузия
Финалната рамка на европейската мироопазваща мисия в Грузия и отношенията на ЕС с Русия са темите, които дискутират европейските външни министри на двудневна среща във френския град Авиньон, която започва в петък. Ще се обсъжда и евентуалното разхлабване на санкциите срещу Беларус и перспективите за ново споразумение с Украйна, предаде електронното издание Euobserver.

Форумът се провежда в навечерието на решаващата среща между френския президент Никола Саркози и руския му колега Дмитрий Медведев, насрочена за понеделник. Четири дни след извънредната европейска среща на върха, посветена на Грузия, министрите на свой ред се очаква да настоят за завръщане на руските войски на позициите им отпреди 7 август, както предвижда мирният план от шест точки, постигнат между Москва и Тбилиси с посредничеството на Саркози, чиято страна в момента е председател на ЕС.

ЕС възнамерява да изпрати мисия от 200 души в Грузия, вече се подготвят командващ, политически съветници и офицери по логистиката.

"Участниците трябва да притежават умения за водене на преговори и способност да работят професионално в стресова и разнообразна среда", се казва в обявата за набиране на служители за мисията, които трябва да са налични най-късно до 15 септември. Разполагането на място е предвидено преди 15 октомври.

Все още обаче не е ясно дали контингентът ще бъде съставен от полицейски сили на ЕС или от военнослужещи, дали той ще работи заедно с наблюдателите на ОССЕ, които следят спазването на примирието или ще е част от ръководения от ОССЕ екип. Не е ясно и дали ще има достъп до грузинските отцепнически райони Южна Осетия и Абхазия.

Боевете между грузинските и руските войски бяха преустановени на 12 август.

Позовавайки се на точка от плана за примирие, Русия взе "допълнителни мерки за сигурност", като остави свои военни вътре в сепаратистките области, но също така и в определени от нея самата "буферни зони", навлизащи на 15 км в територията на Грузия. Руски контролни постове има близо до грузинския град Гори и грузинското пристанище Поти. Към момента десетки хиляди грузински бежанци не могат да се завърнат по домовете си.

Руската реалност

Европейски представител заяви пред Ройтрес, че мироопазващите сили на ЕС трябва да бъдат разположени заедно с тези на ОССЕ и с руските войници вътре в буферните зони, в мисия, която ще се развива във времето, ще проникне в сепаратистките области и ще доведе до връщане на всички руски войници в страната им.

Друг източник обаче е заявил пред Euobserver, че мисията на ЕС няма да има военен контингент, който да гарантира сигурността в горещата конфликтна зона. "Това няма да е такъв вид мисия. И ОССЕ никога не би могла да спре избухване на нови боеве. Реалностите са, че руснаците ще бъдат тука дълго време, може би години."

Руският външен министър Сергей Лавров по-рано заяви, че Русия приветства ЕС като част от екипа на ОССЕ в буферните зони. Той обаче добави, че руските войници ще останат там и че само Абхазия и Южна Осетия – които Москва призна за независими държави – имат правомощията да поканят международни наблюдатели на своя територия.

На срещата на европейските външни министри в средновековния папски дворец в Авиньон ще се обсъждат и търговските, правните, енергийните и културните връзки с Русия преди срещата на върха на 14 ноември.

Реакцията на ЕС на руските военни действия в Грузия до този момент се ограничава до замразяване на преговорите по ново партньорско споразумение ЕС-Русия. "Кризисният екип" на Еврокомисията обаче е изготвил секретен списък с потенциални наказателни мерки, които ЕС да наложи срещу Москва, ако отношенията продължат да се влошават.

"Проблемът е, че нямаме санкции, които реално могат да накърнят Русия", заяви близък до ЕК източник. "Докато Москва държи ръка върху кранчето (на петрола и природния газ за ЕС), какъв вид санкции могат да бъдат наложени?"

В Авиньон ще се обсъди и дали ЕС да разхлаби санкциите срещу Беларус, чието ръководство миналия месец освободи трима от най-важните политически затворници и обеща да проведе най-честните и свободни парламентарни избори на 28 септември.

Европейски дипломати твърдят, че Беларус, която е най-близкият съюзник на Русия, се стреми да подобри отношенията си със Запада, на който разчита за своята независимост, особено след безцеремонната руска инвазия в Грузия.

Но дори и Литва и Латвия, които са най-близки партньори на Беларус в ЕС, засега се отнасят предпазливо към обещанията на Минск. Литовски дипломат каза, че страната има да свърши още много работа за развитието на демокрацията и че няма да има скорошно отслабване на санкциите.

На 9 септември е среща на върха ЕС – Украйна, подготовката на която е затъмнена от политическата криза в Киев, където прозапазната управляваща коалиция тази седмица се разцепи и има обвинения са руско вмешателство в парламентарните избори.

На форума в Авиньон трябва да се обсъди подписването на политическата глава от новото споразумение за асоцииране на Украйна, както и началото на разговори за безвизово пътуване на нейните граждани в ЕС.

Германия обаче се възпротиви на фраза в преамбюла, според която ЕС "признава перспективата" за присъединяване на Украйна в ЕС, а Киев каза, че няма подпише окастрения вариант. Освен това разпадът на управляващата коалиция в страната със сигурност ще затрудни перспективите ѝ за интеграция в ЕС.

Френският външен министър Бернар Кушнер, който ръководи дебатите, покани своите 26 колеги да пътуват заедно до Авиньон с влак от Париж. Според дипломатически източник, единствен италианецът Франко Фратини е решил да пристигне на форума отделно.

Дискусиите в петък следобед са посветени на отношенията между ЕС и САЩ, по-специално приоритетите в тях с оглед на новия екип, който ще се настани в Белия дом през януари, както и ролята на Европа в Близкия Изток.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пантелей Пътник
    #31

    А бе,това горе на снимката грузински замък ли е?Не ми прилича много на грузински замък.По-прилича на место,където никога не е,и никога не би стъпил руския солдат.ГРУЗИЯ?Всеко чудо за три дни.На Рус ще й поопънат ушенцата малко,поне от кумова срама.А грузинците ще получат почти на куп 1,750 млрд.доларчета,Т.Е. точно толкова,които ние щяхме(това не значи,че няма да стане)да получим за много години от ЕС.И грузинците че си оправаа улиците и пътищата,а нашите има да ги яде дъждо,има да трошим колите по дупките.Та те тва си е.

  2. Дядо Иван
    #30

    Спомням си как миротворците от ЕС гледаха от страни геноцида в Сребреница в Босна.

  3. Пантелей Пътник
    #29

    Ти па да не ти се прииска да влезат в огнено пререкание,макар че и това е могло,ама ми се струва,че просто инструкциите са били такива.Понеже много пъти ги дават по архива тия от Сребреница-Сините шлемове,а и не само там,ама само ядове и разкаяния,като това-защо не се случи така,или бях готов на стрелба,ама...Това да не ти е Втората свет.война,когато германците така ги насметаха,че самите сърби направиха военни образувания в услуга на германците.И после вдигаха пара как се освободили,а ги освободи Суветската армия.Последното изречение е отклонение,а за Сините шлемове си много прав за съжаление.Често ги дават по каналите на телевизиите.

  4. EU Observer
    #28

    Научете се да си цитирате източника? Елементарна етика е !!!!

  5. мда
    #27

    ЕС ще го набримчи на руснаците. Това ще стане, естествено, с американска помощ. Както обикновено става през последните 100-на години.

  6. видео
    #26

    http://www.vesti.ru/doc.html?id=206315&cid=1

  7. О. Бендер
    #25

    Хехехе, мироопазващата си мисия в Грузия, но не и в Южна Осетия и Абхазия, както им се искаше /главно на САЩ/. Какво по-хубаво от това да отпадне нуждата от "мироопазване"? Доколкото видях осетинци и абхазци се радваха не по-малко от косовски албанци, че са свободни. На който му се ще да продължава нещата, както му се иска да ги вижда- да си продължава.Заседание продолжается. Командоват парадом буду я.

  8. Българан
    #24

    Щом пращат наблюдатели в буферните зони които са извън Абхазия и Ю Осетия, значи ЕС признават правото на съществуване на този зони за защита на младите държави от грузинска агресия!

  9. Честен социалист
    #23

    Световният империализъм в лицето на компрадорския "Европейски съюз" и нейните американски покровители трепери в бърлогата си. И правилно! Русский солдат показа на всички как се бранят интересите на пролетариата во всем мире! Руският газ, руският нефт, а сега - и руският солдат, вървят в единен строй, несъкрушим, непобедим! Западните буржуи ги чака позорен, но закономерен конец филма. Да здравствует!

  10. Koja e A.Merkel?
    #22

    Angela Merkel e rusko chenge. Prez 1957 godina bashtata na Merker, kojto e protestantski pastor izbjagva ot Zapadna Germania(GFR) v Iztochna Germania(GDR). Samo toja fact e krasnorechiv za semejnija proizhod na Angela Merkel. Pastor bjaga v ateistichna Iztochna Germanija!?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.