Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕСФОР - силите на ООН в Босна

0 коментара

Силите за стабилизиране в Босна /ЕСФОР/, чието бъдеще в момента е под въпрос след заплахата на САЩ да не участват в операциите на ООН по поддържане на мира, са разположени в Босна през 1995 г. по силата на Дейтънското мирно споразумение, което сложи край на войната от 1992 - 1995 г. Сега те наброяват19 000 мъже и жени от 25 страни, от които 3 000 мъже и жени от САЩ, под командването на американския генерал Джон Силвестър.

В началото на юни в Брюксел, министрите на отбраната на страните от НАТО, оценявайки, че състоянието на сигурността съвсем отчетливо се е подобрило, решиха да редуцират ефективите на ЕсФОР до 12 000 души от момента до края на годината.

През декември 2001 г. американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд предложи да се съкратят с една трета ефективите на ЕсФОР и ЕС да поеме ръководството на въоръжени международни полицейски сили в Босна с цел да заменят ЕСФОР в операциите по поддържане на реда.

В предшестващия период НАТО предприе многократни съкращения на ефективите си в Босна, след като беше разположила там 60 000 души, непосредствено след подписването на Дейтънското мирно споразумение през ноември 1995 г.

Последното значително съкращаване беше през пролетта на 2000 г., когато ефективите на ЕСФОР се свиха от 31 000 на 19 000 войници. ЕСФОР, които имат за задача да гарантират сигурността и да наблюдават спазването на военните аспекти на Дейтънското споразумение, имаха първоначално мандат от 18 месеца, но през юни 1998 г. НАТО реши да продължи съществуването им без да фиксира крайна дата. Мисията им, състояща се в осигуряване на траен мир между босненските общности /сърби, мюсюлмани и хървати/, все още не е изпълнена докрай.

Една от задачите на ЕСФОР е издирването и арестуването на заподозрени във военни престъпления. От лятото на 1997 г., когато започнаха първите арести, ЕСФОР са задържали над 20 души, заподозрени във военни престъпления в Босна и Херцеговина, и са осигурили изпращането им в Международния трибунал за бивша Югославия в Хага.

През март ЕСФОР започнаха безуспешна операция в опит да арестуват в района на Фоча /Югоизточна Босна/ бившия лидер на босненските сърби Радован Караджич, обвинен в геноцид и военни престъпления от Международния трибунал. В момента когато съюзниците планираха съкращаване с една трета на ЕСФОР, върховният международен представител в Босна Волфганг Петрич оцени през януари, че Босна все още "не е жизнеспособна държава, която може да се вземе в ръце".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.