Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕЦБ даде "зелена светлина" на Хърватия за еврото

България засега не покрива всички критерии

14 коментара
ЕЦБ даде "зелена светлина" на Хърватия за еврото

Европейската централна банка даде "зелена светлина" за влизането на Хърватия в еврозоната от 1 януари 2023 г., стана ясно от съобщение на институцията в сряда по повод публикувания конвергентен доклад за 2022 г

Оценката на ЕЦБ е, че Хърватия изпълнява конвергентните критерии в договорите за ЕС.

Ако оценката бъде потвърдена и от лидерите на държавите членки на паричния съюз идния месец, Хърватия ще стане 20-ят член на еврозоната, изпреварвайки България.

Новината от Франкфурт идва ден след като по идея на партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" събра политици и експерти в парламента да спорят дали изобщо има смисъл София да бърза към еврозоната. Въпреки че не се обявиха директно срещу официалния курс за приемане на единната валута от 1 януари 2024 г., ИТН, БСП и ДПС изразиха отчетливи колебания по темата.

"Гъвкаво третиране"

В оценката на ЕЦБ прави впечатление фактът, че Хърватия е одобрена за еврото, въпреки че не изпълнява един от задължителните числови критерии - този за дълга, който не трябва да надвишава 60% от БВП. Въпреки че дългът на Загреб през 2021 г. е 79.8% от БВП, показателят отбелязва значителен спад спрямо 2020 г., когато стойността му е била 87.3% от БВП. Рязкото намаляване на дълга дава основание на ЕЦБ да заключи, че изпълнението на критерия за дълга е осигурено. 

Именно въпросното изключение даде повод във вторник на управителя на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев да допусне, че и към България ще е възможно подобно "гъвкаво третиране", стига да има кой да го договори. Според "Файненшъл таймс" обаче предизвикателството пред България да отговори на критериите ще е по-голямо от това пред Хърватия.

Хърватия единствена от държавите извън еврозоната, включена в доклада, изпълнява условието за пълно съответствие на националното законодателство с правната рамка за приемане на еврото, посочва Франкфурт.

Хърватия е успяла да се вмести в критерия за инфлацията, става ясно още от доклада. При референтна стойност от 4.9% страната е успяла да постигне 4.7% към април 2022 г. ЕЦБ обаче се съмнява, че сегашното състояние не е устойчиво. "Поглеждайки напред, има опасения дали инфлационната конвергенция ще е устойчива в дългосрочен план в Хърватия. За да се предотврати натрупване на извънредно ценово напрежение и макроикономически дисбаланси, конвергенцията (сближаването, б. р.) трябва да бъде подкрепено от подходящи политики", изтъква ЕЦБ.

Бюджетният дефицит на Хърватия и дългосрочните лихвени проценти отговарят на изискванията. 

Последното изискване е за успешен престой в продължение на минимум две години на националната валута във Валутно-курсовия механизъм II (ERM II), в който хърватската куна влезе заедно с българския лев на 10 юли 2020 г. Дотогава София водеше пред Загреб по пътя към еврото, но после значително изостана. Въпреки че двугодишният период не е изтекъл докрай, ЕЦБ заключава, че са изминали почти две години, в които хърватската куна е имала сравнително слаби отклонения от референтния курс. Българският лев пък изобщо не се е отклонил от фиксирания курс - 1.95583 лева за 1 евро.

България не изпълнява част от основните критерии

Въпреки това обаче България не изпълнява всички критерии. Инфлацията за референтния период у нас е била 5.9%, тоест с цял пункт над референтната стойност от 4.9%, което според ЕЦБ е значимо отклонение, още повече че се очаква процентът да продължи да се покачва в следващите месеци. 

Въпреки че България има най-ниските заплати в ЕС, ЕЦБ препоръчва те да не растат изпреварващо спрямо производителността на труда. За да постигне устойчива конвергенция (което винаги е било главното изискване на ЕЦБ към България), страната трябва да проведе стабилизиращи икономически политики и сериозни структурни реформи - намаляване на корупцията, осигуряване на ефективна и независима съдебна система, борба с прането на пари и подобряване на образованието, пише в доклада.

Въпреки че бюджетният дефицит на България надвишава границата от 3% и достига 4.1% през 2021 г., ЕЦБ счита, че страната покрива този критерий, тъй като надвишението е поради извънреден и временен фактор - пандемията от Covid-19. С 25% дълг София е доста под допустимия таван на задлъжнялост - 60% от БВП, но ЕЦБ обръща внимание на влошаването на устойчивостта на публичните финанси и подчертава нуждата от връщане към по-строга фискална дисциплина. София няма проблем с критерия за дългосрочните лихвени проценти, тъй като с ниво от 0.5% е доста под референтната стойност от 2.6%.

София не изпълнява в пълнота условието за съответствие на правната рамка с тази, необходима за приемането на еврото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivenco
    #14

    Така е по-добре.Да свършат драмите.Ще видим евро га видим Шенген.Демек-никога.Сега да махнат и борда за да станем сичките милионери.Да докажем на иди*тите дет не искат евро,че имаме най-стабилната валута на цялата плоска земя. :):)

  2. Коментарът е изтрит в 08:11 на 2 юни 2022 от автора.
    #13
  3. Коментарът е изтрит в 08:11 на 2 юни 2022 от автора.
    #12
  4. Kruger
    #11

    Ами нормално, няма нищо чудно. България кандидатсва за ЕРМ2 през юни 2018. Хърватия през юли 2019. Двете страни бяха приети заедно през 2020. Хърватия още тогава ни подмина като малка гара с два пъти по-голяма скорост. Докато не премахнем мутенско-милиционерската ни правосъднем система, инсталирана от шайката ГЕРБ/ДПС и не си я оправим, няма да постигнем нищо.

  5. Зв лалов
    #10

    От статията ставя ясно, че от 2020 г. досега в България успешно е продължавало провеждането на бат Бойковата политика на корупция, порочна правосъдна система,скапване на образованието. Впрочем, същите проблеми са и от преди ББ, и преди тройната ламя и отпреди.....

  6. полк. Дрангов
    #9

    Е Бугараш ви го казва! С македонците се караме, украинците пъдиме (след открадването на 150 милиона евро от ЕС) Отиваме към съветски тип кочина! Честито на всички протестъри и русофилистици!

  7. Велислав
    #8

    Все по-ясно става кой в България е за Евро зоната, тоест за Европейската зона и Европейската пара и кой за Свинската Северна Сибирска Рубла. Най-добре е на колебаещите се и отричащите своята европейска принадлежност да им бъде осигурен еднопосочен билет за последната гара на Трассибирската магистрала.

  8. [email protected]
    #7

    Честито и на българските путинофили! Успяха да закотвят България за европейското (евразийското) дъно за още няколко поколения!

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  10. Бугараш
    #5

    "... 10 юли 2020 г. Дотогава София водеше пред Загреб по пътя към еврото, но после значително изостана"

    А какво ли се случи след 10 юли 2020 г., та България така изостана? ПРОТЕСТИ и РАЗРУХА!

    Протестите започнаха на 9 юли 2020 г. с искания за оставките на премиера Бойко Борисов и ГЕРБ. Излезе руското протеже Румен Радев да протестира! Излезе "следвалата" в Русия Мая Манолова да протестира, Корнелия Нинова, Отровното трио... Искаха да преборят "статуквото"

    Тероризираха България цяло лято! Блокираха

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.