Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕЦБ вдигна лихвата за пръв път от 11 години насам

Франкфурт измисли как да спаси Италия

10 коментара
Кристин Лагард, президент на ЕЦБ

Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши водещата си лихва с 0.50 пункта, вдигайки показателя за първи път от 11 години в опит да охлади инфлацията в еврозоната, съобщиха световните агенции.

След днешното решение референтната лихва по депозитите става 0%.

Институцията, която е централна банка за 19-те страни, използващи еврото, поддържаше лихвата на исторически минимум в негативната територия от 2014 г., борейки се с дълговата криза в региона и пандемията от коронавирус.

"Управителният съвет отсъди, че е подходящо да направи по-голяма първа стъпка в политиката за нормализиране на лихвите, отколкото бе сигнализирано на предишното заседание", се посочва в изявлението на ЕЦБ.

Лихвата по седмичните и всекидневни кешови аукциони също се вдига с 50 базисни пункта до съответно 0.50% и 0.75%, допълва Ройтерс.

Институцията указа, че вероятно до края на годината и трите ставки ще бъдат повишени още.

Други централни банки повишават основните си лихвени проценти с бързи темпове - със 75 или със 100 базисни пункта на заседание. Това оказва натиск върху ЕЦБ да действа по-решително. Представители на управителния ѝ съвет обаче предупреждават, че трябва да бъдат взети по-балансирани решения при повишаването на лихвите, за да не бъде потиснат и без друго застрашеният икономически растеж. Те се опасяват, че съществува риск от рецесия в еврозоната особено ако Русия спре доставките на природен газ за Европа, коментира по-рано през деня Ройтерс.

ЕЦБ ще ползва нов инструмент, за да защити най-уязвимите държави

В опит да смекчи ефекта от увеличаването на цената на кредитирането ЕЦБ представи в четвъртък и нов инструмент за защита на най-уязвимите страни срещу спекулативните атаки върху дълга им. Пазарите са насочили погледа си най-вече към Италия, където започва период на политическа нестабилност след днешната оставка на премиера Марио Драги.

Целта на този инструмент (наречен Transmission Protection Instrument - TPI) е да смекчи ефекта от увеличаването на цената на кредитирането и той ще позволи на ЕЦБ да купува облигации, когато забележи признаци за финансова фрагментация - необосновани отклонения в цената на кредитирането сред 19-те държави от валутния съюз.

След като през юни финансовата институция обяви затягане на паричната си политика, процентните ставки по европейските държавни дългове се повишиха рязко, а спредът между лихвите по заемите в отделните страни нарасна.

Без да произнася името на Италия, Кристин Лагард обясни, че управителният съвет на ЕЦБ би предпочел да не използва новия инструмент, но ако трябва да го направи, то не би се поколебал.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #10

    Към държавните дългове ЕЦБ трябва да прибави вътрешната задлъжнялост на фирмите и фирмените фалити. Това са пари на минус, които теглят икономиките надолу и ще имат ефект в следващата година, когато ще се открият всички числа.

  2. анита хегерланд
    #9

    ЕЦБ се опитва да измести долара като основна валута?!

  3. Ianko74
    #8

    Твърде късно, твърде малко. Сядай, Лагард, слаб 2.

  4. Калико Джо
    #7

    Разбирашите от финанси в България, май ще се окажат повече и от разбиращите от футбол...

  5. ABV
    #6

    Тази грозна вещица-левичарка беше една от причините за финансовата криза през 2008. Тогава в разгара на бурята обясняваше, че изобщо не и пука за икономиката на Европа с коятао няма време да се занимава, понеже за нея приоритет са полудивите африкански държави и това, което наричат тяхна икономика. За награда и дадоха да ръководи ЕЦБ!

  6. Big Bang
    #5

    При инфлация от 8.9% тези 0.5% са смешно малки и твърде късно... За да се отложи неизбежното - обявяването на дефолт от Италия и вероятно още няколко страни от PIGS.

  7. PETER
    #4

    \\\"борейки се с дълговата криза в региона...\\\"Демек, страни от еврозоната с дългови проблеми (като Италия) са основната причина за продължително задържане на лихвите на нулево ниво, което пък яко напомпи инфлацията и едновременно отслаби еврото. Има нещо гнило в Дания, ама нейсе...

  8. Коментарът е изтрит в 15:26 на 30 март 2023 от автора.
    #3
  9. beyond_the_frame
    #2

    Не бързайте! Изчакайте долара да стане €5!

  10. Име1234
    #1

    Добре, юнаци! Събудихте се най-накрая

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.