Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврофобите действат решително, за да се чува гласът им в следващия Европарламент

2 коментара

С нови сили, след редица успехи на местни избори тук и там в Европа, евроскептичните партии и еврофобите от десницата вероятно ще отбележат по-висок резултат и в европейския вот през май - без обаче да поставят под въпрос проевропейското мнозинство в парламента.

Тези избори ще бъдат "крайно трудни", призна току-що председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Не личи обаче да е разтревожен. В парламента "мнозинството ще е винаги" проевропейско, заяви той.

В Европарламента властват, както винаги, консенсусът и политическият компромис. Огромното мнозинство текстове се приемат от проевропейски коалиции, обединяващи основните политически групи (християндемократите от Европейската народна партия, социалдемократите, либералите и еколозите). ЕНП е най-голямата група в парламента, а пък председателят му е социалист. Критикуван от евроскептиците, този политически "сговор" според проучванията явно ще се запази и през следващия мандат.

Анкетите дават освен това шансове за висок резултат на евроскептичните партии. Скорошно допитване показа, че Националният фронт на Марин Льо Пен може да излезе начело в европейския вот на французите. В момента Националният фронт е представен в Европейския парламент с трима депутати, включително самата г-жа Льо Пен. Евродепутатите от Фронта не са се включили в никоя група и гласът им почти не се чува сред глъчката на 763-мата им колеги. За образуване на политическа група са необходими 25 депутати, избрани най-малко в една четвърт от държавите членки на ЕС.

Членството в политическа група дава възможност за ползване на базата, предоставяна от парламента (разпределил през 2011 г. сред различните групи бюджет от 54,8 милиона евро): служители, секретариат, офиси, заседателни зали, преводи; отпуска се известна сума за комуникации, също и време за изказвания според числеността на групата.

Новоизбраните депутати евроскептици безспорно ще са над 25 души; не е сигурно обаче, че ще могат да се обединят.

Раздробената крайна десница

Европейският парламент включва в момента една еврофобска група - "Европа на свободата и демокрацията" начело с британеца Найджъл Фараж, водач на антиевропейската Британска партия на независимостта. С 32-ма депутати, сред които ще споменем французина Филип дьо Вилие, групата практически няма политическа тежест.

За да има по-голяма тежест, Герт Вилдерс - председател на холандската Партия на свободата, известен с нападки срещу исляма, призова за създаване на широка еврофобска коалиция в Европейския парламент. Тази група може да обедини белгийската партия Влаамс беланг ("Фламандски интерес"), френския Национален фронт, италианската Северна лига и Алтернатива за Германия, която все още няма нито един евродепутат. Целта е да бъдат събрани ведно партиите, избрали позиция "против ЕС и против масовата имиграция", посочи Вилдерс.

Г-жа Льо Пен би желала да сътрудничи и с Австрийската партия на свободата, която в момента е "неприсъединила се". Партия "Финландците", непредставена в момента в Европейския парламент, също е възможно да влезе в този алианс.

Дотогава обаче ще изтече много вода. Британските еврофоби от БПН, която е гръбнакът на група "Европа на свободата и демокрацията" (ЕСД), не искат и да чуят за алианса, предложен от Вилдерс. Италианските депутати от Северната лига, включили се в ЕСД, ще пожелаят може би да си останат там. Партията Шведски демократи, която може да влезе в следващия Европарламент, вече отхвърли категорично офертата на холандеца.

Нито Вилдерс, нито Фараж нямат намерение да се съюзяват със създаващите проблеми унгарски депутати от Йоббик и с други "националисти" от Словакия, Румъния, България или от Британската национална партия - всички те обвинявани в расистки забежки.

Ако гръцкото неонацистко движение "Златна зора" изпрати депутати в Европейския парламент, то никога няма да бъде прието в ЕСД или в групата, която иска да създаде Вилдерс.

При положение че крайната десница е раздробена, малко вероятно е следващият Европарламент да се отклони от проевропейската ориентация.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Посоката е ясна.

  2. Анонимен
    #1

    Май пак сме се присъединили към губещ геополитически съюз. Както показва историята на всеки 50 г сме не където трябва.Досега губехме войни, територии и население. Не е ясно след 25 г дали този път изобщо ще ни има. Константин Иречек

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.