Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврокомисията иска въвеждане на единен енергиен пазар

8 коментара
Европейската комисия (ЕК) ще поиска от 20 държави от Евросъюза да въведат и прилагат правилата на Единния пазар. 35 отделни искания ще изпрати комисията до тези страни, включително и България, за да въведат и прилагат изцяло различни аспекти от законодателството на ЕС за създаване на единен пазар на газ и електроенергия, съобщи в понеделник energy.eu, цитиран от БТА.

Правилата имат за цел да увеличат капацитета и прозрачността на пазарите на газ и електроенергия, отбелязва изданието. Правилно функциониращият, добре регулиран, прозрачен и взаимосвързан пазар, подчиняващ се на пазарни правила, е от съществено значение за гарантирането на конкуренция и сигурност на доставките.

Единен енергиен пазар на ЕС ще даде на потребителите избор между различни компании, които доставят газ и електрическа енергия на разумни цени, а пазарът ще стане достъпен за всички доставчици, особено малките и инвестиращи във възобновяеми енергийни източници. Това ще помогне на ЕС да се възстанови от кризата.

Страните, до които ЕК е решила да изпрати молби, са Австрия, Белгия, България, Чехия, Германия, Испания, Франция, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Люксембург, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Словакия, Швеция и Великобритания. Държавите-членки, до които са адресирани исканията, направени под формата на "аргументирани становища" съгласно прилаганата процедура относно нарушенията в ЕС, разполагат с два месеца за отговор.

Страните членки имат два месеца да отговорят на исканията. При липса на задоволителен отговор, ЕК може да изправи страните-членки пред съда.

Миналата седмица ЕК отправи към България второ и последно писмено предупреждение за неспазване на европейското законодателство в областта на енергийния пазар. Критиките към страната са, че не е отворила в достатъчна степен вътрешните си пазари за ток и газ и не гарантира на гражданите и фирмите избор и разумни цени.

Процедурата започна през юни миналата година, когато ЕК установи, че НЕК и "Булгаргаз" не предоставят достатъчно информация на търговците на ток и газ и спъват достъпа им до мрежите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anti
    #9

    Добра новина. Сега ми е интересно защитниците на АЕЦ Белене с какви икономически аргументи ще излязат.

  2. Рони
    #7

    А някой може ли да ми обясни как така "единен пазар" се съчетава с това че за ВЕИ-тата има специален закон с преференциални цени?Защо по дяволите трябва задължително(!!!) да се изкупува енергия която струва 10-20 ПЪТИ по скъпо от тази на АЕЦ? Кой и защо си пълни гушата с нашите пари? Защо трябва бедните и опърпани пенсионери в България да плаща скъпо и прескъпо за енергия, след като има евтина алтернатива?Докога ще ни газят зеленоглавите еко-фашисти?

  3. tim
    #6

    Дано се доведе до успешен край.Бързо!

  4. вещица
    #5

    Браво, че пускате новини от четвъртък - това е актуална журналистика, поздравления

  5. EMIL IZMIRLIEV
    #4

    ЦЯЛАТА ИСТОРИЯ НА www.dilin.blog.bg

  6. EMIL IZMIRLIEV
    #3

    виж на www.dilin.blog.bg

  7. Аслан Юриев
    #2

    А колко пари ще се вземат от "опърпаните пенсионери" за да се построи Белене бе, руска подлого? По 2600 лв на всеки българин - от пеленачето да опърпания пенсионер.Марш в Русия негоднико!

  8. Балканец
    #1

    Рони,единен пазар не означава вмешателство до последната соларна клетка.С малките производства едва ли някой ще се занимава.Говори се за общо законодателство и общ пазар.Което е добре.Колкото по-наедро се търгува,толкова по-изгодно е.И такива сделки са пред очите на повече хора.А ако и енергопреносните мрежи се свържат,още по-добре.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.