Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светът е в шок от плановете на Турция за военна намеса в Либия

Меджлисът ще разгледа на 2 януари законопроекта за интервенцията

6 коментара

Водещите европейски държави са силно обезпокоени от евентуална турска военна намеса в Либия, стана ясно в понеделник. В последните дни текат засилени дипломатически совалки, целящи да предотвратят подобен развой на събитията. По-рано подобни съображения изразиха от Вашингтон и Москва.

Миналата седмица турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза, че неговата страна ще изпрати военни в Либия по искане на правителството в Триполи, което миналия месец подписа пакт за сътрудничество в сферата на сигурността с Анкара. Тази стъпка подхрани опасенията, че дългогодишната война в Либия може да прерасне в регионален конфликт, отбелязва ДПА. Идеята е турските войници да помогнат на подкрепяното от ООН либийско правителство на националното съгласие срещу силите на Халифа Хафтар, който получава военна подкрепа от Русия, Египет и ОАЕ.

Турският външен министър пък предупреди, че конфликтът в Либия може да превърне страната в следващата Сирия.

От 2014 г. в Либия паралелно съществуват две правителства: международно признатото правителство на националното съгласие на премиера Файез Сарадж в Триполи и временното правителство на Абдула Абдуррахман ат Тани, действащо в Източна Либия и подкрепяно от Либийската национална армия на маршал Халифа Хафтар, припомня Ройтерс. Силите на Хафтар се опитват от април да превземат Триполи. Те са подкрепяни от Египет, ОАЕ и руски наемници, а правителството на Сарадж получава от Турция дронове и камиони, според дипломати и официални представители в Триполи. Хафтар отрича да е подкрепян от чужди държави.

В понеделник законопроектът, предвиждащ възможност за изпращане на войници в Либия, бе внесен в турския парламент. Очаква се той да бъде разгледан на 2 януари, предаде ТАСС, като се позова на турската телевизия НТВ.

Според източници на Ройтерс германският канцлер Ангела Меркел е обсъдила в отделни телефонни разговори с президентите на Русия и Турция, Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган, усилията за намиране на дипломатическо решение на конфликта в Либия. Германски правителствен говорител е заявил, че Берлин следи информациите за турските военни планове в Либия с голямо безпокойство. Той призова страните в либийския конфликт да са максимално сдържани и да спазват международното оръжейно ембарго по отношение на оръжейния износ за Либия, както и да увеличат усилията за намиране на дипломатическо решение.

Германия е предложила да е домакин на международна конференция за мир в Либия, която ООН планира да организира. Тя ще се проведе вероятно в Берлин след срещата на Путин и Ердоган през януари.

Френският президент Еманюел Макрон и египетският му колега Абдел Фатах ас Сиси също са провели телефонен разговор, в който са обсъдили рисковете от военна ескалация в Либия, предаде Франс прес, като се позова на Елисейския дворец. Двамата лидери призовават чуждите държави и либийските лидери към сдържаност, се казва в изявлението.

По темата са разговаряли и външните министри на Египет Самех Шукри и на Италия Луиджи Ди Майо, които отхвърлят всякаква чужда военна интервенция в Либия, предаде ДПА. Министрите са подчертали необходимостта да се увеличат усилията за възстановяване на сигурността и стабилността в Либия. Те са се съгласили, че всякаква военна интервенция ще навреди на намирането на трайно решение на либийската криза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #6

    МСМгЪзетите панически продължават да ни внушават, че ИЗДУХАНИТЕ от собствените си народи Меркел и Микрон са "шокирания свят". И че тези жалки марионитки били "лидери на съвременния Свят"???:):):):) Дали е шокиран или не Света, ще научим, ако знаем и мнението на истинския ЛИДЕР на Съвременния Свят. Да чуем първо Неговото мнение и аргументи.... И тогава ще коментираме!!!! Тъпите дрънканици, не са новини. Особено пък заглавията:):):)

  2. ivand
    #5

    Докато руски военни наемници и снайперисти се бият на страната на маршал Хафтар (незаконно) срещу законното правителство всичко беше нормално. Изведнъж всички скочиха, защо Ердоган ще изпраща турски войски в помощ на законното правителство. Ето това е част от лицемерието на западните политици

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4
  4. Лизи Гугуткова
    #3

    Россия грозит обрушить на Европу сотни тысяч беженцев из Сирии

  5. Real ''Mickey''
    #2

    Не се разбра кой "Свят е в шок"???? Ама иначе гЪзетчиците ни "информират" какво казали Меркел и Микрон, Перкел и Пикрон, Беркел и Бикрон......и т.н. по въпроса. Ама най-важното УСЛУЖЛИВО са пропуснали. КАКВО МИСЛИ ЗА ТОВА ТРЪМП(САЩ)

  6. Лизи Гугуткова
    #1

    Alternatives&Analyses 1 час · Следете позицията на Гърция по темата военна помощ на Турция за Либия и растящото с дни напрежение между двете страни относно военния контрол върху Източното Средиземноморие. Турция няма шанс да получи официална регистрация в ООН на договора си с Либия за делимитация. Напрежението в района на Средиземно море и Северна Африка - определено ще бъде във фокуса на внимание през 2020 година.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.