Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа смята да осигури 100 млрд. евро публични инвестиции в електрониката

7 коментара
Европа смята да осигури 100 млрд. евро публични инвестиции в електрониката

Нова европейска стратегия смята да мобилизира 100 млрд. евро нови частни инвестиции в сектора на електрониката със започваща в четвъртък кампания в подкрепа на координирани публични вложения в микро- и наноелектрониката като например производството на полупроводниковите елементи и компютърните интегрални схеми.

"Останалите вече инвестират усилено в компютърни интегрални схеми и Европа не може да си позволи да изостава“, заяви по този повод заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус. Според нея за целта е нужно “бързо и ефикасно да се координират публичните инвестиции съответно на равнищата на ЕС, на държавите членки и на регионите."

Според ЕК развитието на електрониката е от особена важност за икономическия растеж и разкриването на работни места, тъй като секторът дава базови технология за всички останали отрасли - от енергетиката до автомобилостроенето и здравеопазването.

"Аз искам производството на интегрални схеми в Европа да се удвои и делът му в световен мащаб да нарасне на около 20 %. Аз искам в Европа да се произвеждат повече интегрални схеми, отколкото в Съединените щати. Това е реалистична цел, при условие че инвестициите се насочват рационално", допълва Нели Крус.

Новата европейска стратегия предвижда по-големи и по-координирани инвестиции в научноизследователска и развойна дейност и иновации, както и засилване на връзките между европейските клъстери по електроника в следващите седем години.

Фокусът ще е поставен върху поевтиняване на интегралните схеми (преминаване към използване на силициеви пластини с размер 450 mm като суровина за производството им), повишаване на тяхната производителност чрез миниатюризация (т.нар. направление "Още Мур"), диверсификация на функциите им (т.нар. направление "Повече от Мур"),

"Благодарение на тази стратегия европейската промишленост ще може по-лесно да преобразува инженерните иновации в технологии с търговска реализация", каза още Крус.

В стратегията за развитие на електрониката се посочва още, че секторът е важен защото микро- и наноелектронните елементи и системи са в ядрото както на цифровите продукти и услуги, така и на иновациите и конкурентоспособността на всички значими сектори на икономиката. Благодарение на електронните елементи съвременните коли, самолети и влакове са по-безопасни, по-енергийноефективни и по-удобни. Същото се отнася и за такива крупни сегменти, каквито са медицинското оборудване и оборудването за здравеопазването, домакинските уреди, енергийните мрежи и системите за сигурност.

Според данните на ЕК от 2000 г. насам секторът на електрониката в Европа отбелязва среден годишен растеж от 5 %. В момента той осигурява пряко работа на 200 000 души и непряко подпомага заетостта на един милион души, като все още се усеща недостиг на квалифицирани специалисти.

Новата стратегия ще принесе ползи за всички икономически сектори в Европа, тъй като свързаните с електрониката продукти и услуги съставляват най-малко 10 % от БВП, смятат в Брюксел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Мегало Нано План Дайте да дадем. Дайте да разпределяме. Дайте да пожелаем инвестициите да се насочват рационално. Дайте... пазара. Translation: Инвеститорът да мълчи. Данъкоплатецът тоже. Пазарът - да купува. Парите, или живота! "Аз искам в Европа да се произвеждат повече интегрални схеми, отколкото в Съединените щати. Това е реалистична цел, при условие че инвестициите се насочват рационално", допълва Нели Крус."

  2. Анонимен
    #6

    Правец Реалния социализъм беше е и ще бъде, другарки и другари. Не е изцяло утопия. Ако и да сме идеалисти. Защото сме социалисти! "Аз искам производството на интегрални схеми в Европа да се удвои и делът му в световен мащаб да нарасне на около 20 %. Аз искам в Европа да се произвеждат повече интегрални схеми, отколкото в Съединените щати. Това е реалистична цел, при условие че инвестициите се насочват рационално", допълва Нели Крус.

  3. Анонимен
    #5

    Начело на българската микроелектроника бяха партийци, назначени от БКП-то за учени. Техните научни постижения се докладваха на организирани от тях посредствени локални конференции. Английският им език беше посредствен. Нямаха международни контакти. След 1989 г. не бяха лустрирани. Преобразуваха ги в работодатели. Всички ръководства на браншови камари, бордове, университети, факултети, деканати и пр. бяха окупирани от тях. Избираха се взаимно за професори, за академици и т.н. и днес, макар повечето да са вече в пенсионна възраст, продължават да влияят на бранша като взаимно лансират децата си и пречат на способните да се изявяват.

  4. Анонимен
    #4

    Завода в Ботевград не произвеждаше нищо интересно - само сглобяваха компютри от закупени в чужбина компоненти по крадени технологии. И тогава бяхме 10-20 години назад и сега сме така. А и нямаме вече човешки капитал след години на емиграция...

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  6. Анонимен
    #2

    Днес завод за полупроводници, а утре за цели проводници

  7. Анонимен
    #1

    "Христо Лафчиев дава пример: "Ако създадем научна основа за един нов завод за полупроводници, например, западните компании ще се заинтересуват веднага. Имаме две катедри в ТУ и в СУ, лаборатория на БАН в Пловдив, в института ни по електроника правят електронно-лъчеви технологии за полупроводници, в Института по физика на твърдото тяло-БАН изследват субстрати за най-новите транзистори, но трябва да им се дадат пари да развият изследванията си. И плюс един добър данъчен пакет за чуждия инвеститор,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.