Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа засилва натиска върху САЩ да удържат падането на долара

23 коментара
Европа засилва натиска върху САЩ да удържат падането на долара

Финансовите министри на ЕС и председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) обявиха загриженост от рекордното засилване на еврото спрямо щатския долар, което, по думите на шефа на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу, е "предмет на тревога за някои сектори от икономиката ни".

"Никога по-рано не сме казвали, че сме загрижени", заяви на пресконференция след срещата във вторник премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер, който е и председател на страните от еврозоната.

"Продължаваме да вярваме, че обменните курсове трябва да отразяват икономическите реалности", каза той и допълни, че прекомерната гъвкавост и обърканите движения на валутните курсове не са желателни за икономическия растеж.

Ги Гаден, белгийският представител в ЕЦБ, заяви в радиоинтервю, че нещата стават прекалени. "От съответните власти зависи да поемат своите отговорности и специално властите на Съединените щати, които повтарят, че са за силен долар, но трябва да препотъврдят думите си", допълни той.

Европейците се опасяват, че нещата излизат от контрол, след като миналата седмица американската валута потъна под 1.50 долара за евро.

Белгийският финансов министър Дидие Рейндер, който участва на срещата на министрите от еврозоната, се изрази по-меко от Гаден, но посланието е същото – Европа разчита на активна помощ от САЩ, за да се справи с проблема, който силно затруднява износа от страните в еврозоната на световните пазари, предаде Ройтерс.

"Щастливи сме от реакцията на САЩ. Те са също са разтревожени за това. Така че това може да е първа стъпка на добро взаимодействие между Европа и САЩ по тази тема", каза той пред репортери.

Еврото, което можеше да купи малко повече от 80 американки цента в най-слабия си период през 2000 г., в понеделник достигна рекорден обменен курс от 1.5275 евро за долар, по данни на Ройтерс.

През 2000 г. ЕЦБ интервенира на валутните пазари, за да спре срива на еврото, но в момента няма никакъв намек, че може да бъдат предприети аналогични стъпки, за да се побутне обменният курс в обратна посока.

На въпрос дали Еврогрупата или европейските финансови министри са дискутирали възможността централните банки да могат директно да продават или купуват валути, гръцкият финансов министър Джордж Алогоскуфис заяви пред репортери: "Не, няма решение за това".

Анализатори смятат, че причина за последното рекордно поскъпване на еврото спрямо долара са отчасти и спекулациите за повишение на лихвения процент в САЩ през март.

Силното евро е във вреда на европейските износители, особено за френските и германските производители, макар че в същото време намалява негативния ефект от високите цени на петрола, които се изчисляват в долари.

Макар да са категорични за важността на независимостта на ЕЦБ и нейните монетарни решения, Юнкер заяви, че Европа очаква американските власти да действат в посока засилване на долара, както по-рано за това говори и шефът на Федералния резерв Хенри М. Полсън.

Председателят на ЕЦБ не даде пресконференция, но даде да се разбере, че има допустими граници на отслабване на долара.

Като наруши традицията да не прави изявления пред медиите извън официални пресконференции, той спря пред репортери преди да влезе на срещата. Подчерта, че Вашингтон се е изказвал в полза на силния долар. Още по-необичайно обаче е, че той реши да говори в кулоарите на среща, на която той обикновено присъства рутинно, като удостоява журналистите само с едно учтиво "здравейте", отбелязва Ройтерс.

"При сегашните обстоятелства аз смятам за много важно какво е било утвърждавано и препотвърждавано от американските власти, включително от шефа на Федералния резерв и от президента на Съединените щати, според които политиката на силен долар е в интерес на САЩ", каза Трише.

Вашингтон също не запази мълчание. "Силен долар е в наш национален интерес", заяви в понеделник Хенри Полсън пред телевизия Блумбърг.

Той допълни, че в дългосрочен план американската икономика има силен фундамент и това ще се отрази на националната валута.

Страните от еврозоната се оплакват вече година от отслабването на другите валути – не само долара, но японската йена и китайския държавно контролиран юан.

Една от причините за засилването на еврото е относително по-добрата икономическа ситуация в Европа в сравнение със Съединените щати, които според мнозина са на ръба на рецесията, ако не и вече в рецесия.

Другата причина е отказът на ЕЦБ да редуцира лихвените проценти. Федералният резерв намали лихвените проценти с 2.25 процента от миналия септември насам.

Експерти очакват, че на срещата си в четвъртък ЕЦБ ще остави лихвените проценти без промяна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tart
    #25

    Ами пич, оня дето пише от Щатите си е прав - по всички статистики те са си най-богатата и развита държава. Официалните искам да кажа. Онзи от Щатите е прав и с цените, сам го проверих. 80% от стоките оттатък са с 20 до 200% по евтини от тези тук в BG-то!! Да не говорим за EU. А че ние тук в Евразия сме си бедняги си е наш проблем а не на Щатите, тъпанари ни управляват, това е. Но завистта и злобата към по-умните и по-богатите си е ярка балканска черта. Ами да, плюй и ругай като те мързи. Къде по-лесно.

  2. загрижен
    #24

    са по-надежден източник за Тревога!

  3. adolf
    #23

    нито Йоан-Асен II, още по-малко Йоан Кукузел :)

  4. пак същия
    #22

    ???

  5. Готин
    #21

    Европейски дупета, включително ние, че без Америка сме нищо! Америка има ресурс да потопи икономиката на цял свят, ако не се възприемат политическите й и стратегически решения. Така, че разни малоумници, които се радват да си мислят, че скоро САЩ ще загине, да не забравят, че могат и те самите да загинат поради това.

  6. монетарист
    #20

    Нали еврото става много по силно, какво ви пука за долара. Слаб долар, слаби щати нали така. Да ама не нещо се разтрлевожихте, що ли така?

  7. тертер
    #19

    недейте да се хабите с писане.Слабият долар затруднява износа на не-доларовите държави. Тъй като лева е вързан с еврото, това важи и за нас. Така че, никой да не злорадства за проблемите на еврото, те удрят и по българската икономика.

  8. монетарист
    #18

    Теретере ти владетел древен добре че ме светна.Сега вече ми върза главата, как не се сетих, а пък аз си мислех че долар-лев било добре за нас.Леле какво ще стане с крупният ни износ за USA.

  9. Peter Pan
    #17

    Господа, Полсон не е шеф на Федералния Резерв. Ха да видим може ли да откриете на каква длъжност е в момента - все пак пишете за финанси, не за футбол да речем....

  10. бате Ники
    #16

    министър на финансите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.