Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европарламентът няма ясна процедура за избора на главен прокурор

1 коментар
Европарламентът няма ясна процедура за избора на главен прокурор

Европейският парламент все още не е изработил процедура, по която ще избере своя фаворит за позицията на европейския главен прокурор. Възможностите за гласуване на кандидатите са поне две, съобщиха в понеделник представители на службата по печата на Европейския парламент, цитирани от БТА.

Изслушването на тримата фаворити за позицията започва във вторник пред две парламентарни комисии. След това е насрочено заседание на комисията на ЕП по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, която ще определи следващите стъпки.

Възможно е Европейският парламент да определи кого подкрепя с гласуване в пленарната зала от всички европейски депутати. Вариант е да има гласуване само на ръководството на институцията.

Досега професионалната група по подбора, определила тримата финалисти в процедурата, гласува в полза на румънката Лаура Кьовеши. В тази комисия влизат 12 бивши членове на Съда на ЕС, Европейската сметна палата, бивши национални членове на Евроюст, членове на националните върховни съдилища, висши прокурори и юристи с общопризната компетентност.

Лаура Кьовеши е бивш главен прокурор на Румъния и бивш ръководител на антикорупционния директорат в страната, който постигна стотици присъди срещу корупцията по върховете на властта в страната.

При политическото гласуване в Съвета на ЕС на първо място бе поставен френският претендент Жан-Франсоа Бонер, а второто място си поделиха Кьовеши и германският ѝ съперник Андрес Ритер. Румъния, която е ротационен председател на Съвета на ЕС, прави всичко възможно, за да саботира кандидатурата на Кьовеши. България също не е подкрепила Кьовеши, стана ясно миналата седмица.

Ако Европейският парламент гласува в полза на кандидат, различен от Жан-Франсоа Бонер, ще трябва да започнат преговори със Съвета на ЕС. Ако и двете институции подкрепят французина, то той може да се смята за избран.

Първоначално се очакваше бъдещият главен прокурор на ЕС да бъде назначен на 1 март. Предвижда се Европейската прокуратура да заработи от догодина, а нейният офис ще бъде в Люксембург.

Европейската прокуратура ще разследва злоупотреби с европейски средства на територията на всички държави членки, които участват в нея. Акцентът е трансграничната престъпност и измамите с ДДС. Все по-засилено се коментира, че ако службата отговори на очакванията, нейната компетентност може да бъде разширена и с разследвания на тероризъм и организирана престъпна дейност на територията на ЕС.

До момента общо 22 държави са се присъединили към споразумението за създаване на Службата на Европейския прокурор, сред които е и България. В новата структура към момента свои представители няма да имат Полша, Унгария, Ирландия, Великобритания и Швеция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ilia Iliev
    #1

    ха ха ха ЕС имал проблеми с гласуването! Ами така ще е. Като не ни питат как стават тези работи! ха ха ха Да не мислят ,че е лесна работа да строиш сиганите и да им покажеш как да гласуват! ха ха ха

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.