Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейската агенция по лекарствата предупреди за нов страничен ефект на ваксината на Johnson & Johnson

7 коментара
Европейската агенция по лекарствата предупреди за нов страничен ефект на ваксината на Johnson & Johnson

Европейската агенция по лекарствата обяви, че е възможна връзка между редки случаи на образуване на кръвни съсиреци в дълбоките вени след ваксинация с препарата срещу коронавирус на Johnson & Johnson, предаде Ройтерс.

Регулаторът препоръча това да бъде включено в документацията към ваксината като страничен ефект.

Освен това Европейската агенция по лекарствата съветва имунната тромбоцитопения също да бъде добавена като нежелана реакция с неизвестна честота в листовките на ваксините срещу новия коронавирус на Johnson & Johnson и на AstraZeneca.

Двата препарата се свързват с много рядката комбинация на кръвни съсиреци и нисък брой тромбоцити, известна като тромбоза със синдром на тромбоцитопения.

Ваксините на Johnson & Johnson и на AstraZeneca са разработени на базата на безвредни векторни вируси, които карат човешките клетки да произвеждат протеин, като в резултат на това се повишава имунитетът срещу бъдещи коронавирусни инфекции.

Според европейския регулатор новото, вероятно животозастрашаващо състояние на образуване на кръвни съсиреци, известно като венозна тромбоемболия трябва да бъде включено в документацията към ваксината на Johnson & Johnson отделно от тромбозата със синдром на тромбоцитопения.

Венозната тромбоемболия обикновено започва с образуване на съсирек във вена на крак, ръка или слабините, който тръгва към белите дробове и блокира кръвоснабдяването там.

И без поставена ваксина срещу новия коронавирус това заболяване най-често се причинява от нараняване или липса на движение при лежащоболни пациенти. Противозачатъчните хапчета и различни хронични състояния също се смятат за рискови фактори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kruger
    #7
    Отговор на коментар #6

    Какво гледате не знам, но ето я статията в Таймс: https://www.thetimes.co.uk/article/mystery-rise-in-heart-attacks-from-blocked-arteries-m253drrnf 25% е, ама чак пък "изобще не пише и не е истина".. Така ще "хване ли декиш"? Съмнявам се:)

  2. Калико Джо
    #6
    Отговор на коментар #4

    Само дето лондонския Таймс е пред мен и такова нещо изобщо не пише и явно не е истина. Абе, не разбрахте ли вие троловете, че вашите фалшивки не хващат декиш?

  3. Real ''Mickey''
    #5

    От стиите на МСМгЪзетите ясно се вижда, че само Файзър няма странични ефекти и от тях никой не умира. Просто елексир на безсмъртието. Грижата на журналистите е безкористна и единсвено за здравето на хората.

  4. Pesho776
    #4

    Съвсем случайно Таймс днес пише, че в Шотландия лекарите търсели причината за 40% скок на инфарктите. Ще я търсят докато евентиуално не ги потърсят ако я намерят.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  6. Kruger
    #2

    Тестовете продължават.

  7. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.