Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейски акт за медийна свобода ще защитава журналистите в ЕС

0 коментара
Евродепутатите приеха новото законодателство в сряда, Сн. Mediapool

Европейският парламент прие в сряда първото си законодателство в защита на медии и журналисти в Европеския съюз от политическа и икономическа намеса. Актът за медийна свобода (Media Freedom Act) беше приет с 464 гласа "за", 95 гласа "против" и 65 въздържали се.

Съгласно новия закон страните членки са длъжни да защитават медийната свобода и независимост, а формите на намеси в редакционата политика и решения на медиите ще бъдат забранени.

Чрез влизането в сила на акта на държавната власт ще бъде забранено да оказва на медиите натиск под каквато и да е форма. Те не бива да бъдат притискани да разкриват своите източници чрез различни техники като задържане, санкции, претърсвания на офиси или чрез използване на софтуер за шпионаж.

Одобрени са сериозни мерки при използването на шпионски софтуер. То ще бъде позволено само за отделни случаи и след разрешение от съдебен орган, който разследва тежки престъпления, наказуеми с лишаване от свобода. Дори в тези случаи засегнатите лица ще имат правото да бъдат информирани относно наблюдението и ще могат да го оспорват.

На пресконференция преди гласуването на новото законодателство главният докладчик на Акта за медийна свобода Сабине Ферхайен от ЕНП заяви, че вярва, че медиите не искат да разпространяват незаконна информация и затова трябва да бъдат закриляни от злоупотреба на подобен софтуер.

Прозрачност и независимост

Сред основните цели на новия закон е да се зашити редакционната политика и свобода на всички медии, особено обществените. Ръководставата на обществените медии ще бъдат избирани чрез прозрачни процедури за достатъчно дълъг мандат.

Обществените медии ще трябва да са финансирани чрез прозрачни и обективни процедури. Всички медии ще трябва да публикуват информация за своите собственици в национална база данни, включително ако те са пряко или косвено собственост на държавата.

"Важно е, че се предвижда повече прозрачност за собствеността и финансирането на медиите. Държавните медии не бива да се инструмент на правителството и проводник на интересите на властта. Нужно е подсигурим тяхната защита, затова е и този акт", заяви още Ферхайен.

Медиите ще са задължени да обявяват и средствата, получени от държавна реклама, както и държавната финансова подкрепа, включително от държави извън ЕС.

Публичните финансови средства за медиите или онлайн платформите ще трябва да се разпределят чрез публични, пропорционални и недискриминационни критерии. Информацията за разходите за държавна реклама ще бъде обществено достояние, поясняват от пресслужбата на европарламента.

Защита от големите платформи

В акта е включен и механизъм за защита на медиите от големите социални платформи. Целта му е да предотвратява произволно ограничаване или изтриване на независимо медийно съдържание в социалните мрежи като Facebook, X (бивш Twitter) или Instagram.

"Благодарение на чл. 17 от закона, големите коорпорации не могат да блокират или трият медийно съдържание от социалните мрежи", каза докладчикът от ЕНП.

Медиите ще бъдат уведомявани, когато платформата възнамерява да изтрие или ограничи съдържанието им, и ще разполагат с 24 часа, за да отговорят. Само след отговор или липса на такъв платформата може да изтрие или ограничи съдържанието, ако не отговаря на нейните условия.

Нов съвет за медийни услуги

Благодарение на европейския законодателен акт за медийна свобода ще бъде създаден и Европейски съвет за медийни услуги. Това ще бъде европейски орган от национални регулатори, от който медиите могат да търсят становища по различни казуси.

"Ние за първи път ще имаме подобен закон и трябва да следим неговото развитие. Въпреки че може да се направи още много, това е един невероятен успех за защитата на свободата на словото. Това е важна стъпка не само за медийте, а за демокрацията, защото свободата на словото и журналистиката е сред основните демократични ценности", заяви Сабине Ферхайен.

Тя уточни, че не бива да се бърка за какво е предвиден този закон. Той е предвиден да защитава медиите, а не да дава дефиниции на понятия като дезинформация, фалшиви новини и други.

Актът ще подпомогне и битката с дела "шамари". В края на февруари Европейският парламент одобри директива, която защитава журналистите и обществените активисти от злоупотреби с дела, които имат за цел да задушат свободата на словото.

Може да се налагат санкции

"Тъй като става въпрос за вторично законодателство, а не за първично право, както е в договорите, Комисията има възможност да предприеме мерки в рамките на процедури за нарушение и неспазване на европейско законодателство, когато дадена държава не прилага или не се държи според новото законодателството. Това е разликата в сравнение с миналото. Нямаше истинско медийно законодателство на европейско ниво, само Директивата за медийните услуги", заяви Ферхайен пред Mediapool в Страсбург.

Според нея всички държави се нуждаят от това законодателство.

"Не можем да кажем, че има конкретни държави, които се нуждаят повече от този акт. Може да посочим страни като Унгария или Полша в близкото минало, където правителствата се опитват да влияят на медиите или се опитват да изтласкат частните или по-критичните медии от медийния пейзаж. Това беше една от причините за приемането на това законодателство в не една държава. Но имахма слуачи като този на Дафне Галиция и убийството ѝ в Малта, където случаят беше различен. Имаше нападения над журналисти в Чехия и Словения. Имаше проблеми с шпионски софтуер в Гърция и Франция, където поставиха шпионски софтуер или вкараха журналист в затвора, за да получат информация кой е източникът. Това са случаи, които показват, че това е общ проблем, при който трябва да действаме и да коригираме принципите. Да, в някои страни свободата на словото е по-голяма, но всички държави членки се нуждаят от този акт," смята Ферхайен.

Законодателната инициатива за изготвяне на акта започна през есента на 2022 г., като беше договорен с министрите на страните членки през декември 2023 г. и след това гласуван на първо четене в европарламента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.